Polskie Radio
Section05
Sygnały Dnia

"Likwidowali polskie państwo". Minister Gliński o rządach PO

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński powiedział, że rząd Donalda Tuska likwidował polskie państwo. Gość Programu 1 Polskiego Radia odniósł się do nowego spotu PiS, w którym Mateusz Morawiecki przypomniał, że PO likwidowała jednostki wojskowe, a także zakładała pozostawienie Polski Wschodniej za linią obrony, którą premier nazwał "linią zdrady".
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia Grzegorz Jankowski POLSKA polityka HISTORIA Muzeum Historii Polski

Kryzys migracyjny. Zalewski: jesteśmy za tym, aby stworzyć mechanizmy solidarnościowe

- Jesteśmy za tym, aby stworzyć mechanizmy solidarnościowe, które w automatyczny sposób wykluczałyby tych, którzy są obciążeni migracją - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Zalewski z Polski 2050.
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia Grzegorz Jankowski migracja Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej imigranci w Europie POLSKA polityka Polska 2050 Paweł Zalewski kryzys migracyjny 2023

TYLKO U NAS Krajewski o filmie Holland: ma osłabić morale służb

- Chodzi o osłabienie morale i poczucia służby żołnierzy Wojska Polskiego, policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej - powiedział w "Sygnałach dnia" w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Krajewski, poseł Prawa i Sprawiedliwości, odnosząc się do filmu "Zielona Granica". Jak mówił, ma to w efekcie pogorszyć ochronę granic. - Z tym nie może zgodzić się żaden odpowiedzialny polityk, każde państwo musi bronić bezpieczeństwa obywateli - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sygnały Dnia Prawo i Sprawiedliwość PiS polityka Jarosław Krajewski Agnieszka Holland Katarzyna Gójska

"W niektórych tkwi gen antypolonizmu". Błaszczak wzywa Tuska i Trzaskowskiego do przeproszenia służb na granicy

- Moralnym obowiązkiem panów Tuska i Trzaskowskiego jest przeproszenie polskich żołnierzy, funkcjonariuszy Straży Granicznej za haniebny atak na nich - powiedział w "Sygnałach dnia" w Programie 1 Polskiego Radia Mariusz Błaszczak, szef MON.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sygnały Dnia wojsko Wojsko Polskie Mariusz Błaszczak Krzysztof Świątek służby i bezpieczeństwo granica Białoruś Rosja

Kryzys migracyjny na Lampedusie. Poseł Lewicy: chcemy relokacji, ale nie do Polski

- Chcemy relokacji, tylko nie do Polski. Są państwa, które mogą to zrobić, tylko nie chcą, i próbują to przerzucić na inne państwa. W momencie, kiedy doszło do przybycia kolejnych migrantów na wyspę Lampedusa, to Francja i Niemcy zamknęły granice z Włochami. Bardzo solidarnie, bardzo - mówi w "Sygnałach dnia" w Programie 1 Polskiego Radia posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Sygnały Dnia Grzegorz Jankowski Anna Maria Żukowska lewica

Nowy spot PiS bierze w obronę polskich żołnierzy. Fogiel: film Holland zgodny z przekazem Łukaszenki

- Film Agnieszki Holland "Zielona granica" jest to opowieść niezwykle jednostronna, wpisuje się w podkopywanie wizerunku Polski i jest zgodny z przekazem Łukaszenki - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia Radosław Fogiel z PiS. Jego zdaniem odpowiedź PO na dotyczący tej sprawy spot wyborczy PiS to "bzdura i desperacka próba obrony".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Sygnały Dnia PiS Radosław Fogiel Grzegorz Jankowski wojsko Wojsko Polskie Rosja

Szynkowski vel Sęk: jeśli KE nie przedłuży dziś embarga na ukraińskie zboże, to zrobi to polski rząd

Minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk poinformował w Programie 1 Polskiego Radia, że jeśli Komisja Europejska dziś nie przedłuży embarga na ukraińskie zboże, rząd Zjednoczonej Prawicy późnym popołudniem lub wieczorem podpisze rozporządzenie przedłużające zakaz.
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia POLSKA szymon szynkowski vel sęk Polska w Unii Europejskiej polityka Katarzyna Gójska

"Przed wyborami może dojść do jakiejś prowokacji". Wiceszef MSWiA o sytuacji na granicy z Białorusią

- Namówiliśmy do porozumienia państwa bałtyckie, że jeżeli dojdzie do poważnego incydentu, jeżeli Łukaszenka się nie cofnie, to dokonamy wspólnie izolacji Białorusi, zamkniemy wszystkie przejścia graniczne - podkreślił w Programie 1 Polskiego Radia wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Jak ostrzegał, w czasie przedwyborczym możliwe są prowokacje ze strony reżimu.
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia POLSKA Maciej Wąsik Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wybory parlamentarne wybory w Polsce Grzegorz Jankowski Białoruś Aleksander Łukaszenka służby i bezpieczeństwo

Maliszewski o notatce dot. wieku emerytalnego: Tusk realizował interesy w porozumieniu z Niemcami

Jak ocenił w Programie 1 Polskiego Radia prof. Norbert Maliszewski, szef Rządowego Centrum Analiz, "Donald Tusk jest niewiarygodny w tym, co przedstawił w sobotę", ponieważ "wcześniej nie dotrzymał słowa", jego obietnice "kosztują grube kilkadziesiąt miliardów", a realizację zapowiedzi utrudniłoby ew. funkcjonowanie w rządzie koalicyjnym. Minister w Kancelarii Premiera zarzucił liderowi PO, że "realizował i będzie realizował różnego rodzaju interesy we współpracy chociażby z politykami niemieckimi".
Zobacz więcej na temat:  polityka Sygnały Dnia POLSKA Donald Tusk Prawo i Sprawiedliwość Platforma Obywatelska Norbert Maliszewski Katarzyna Gójska

Wybory w Polsce. Dr Żukowski: program PO jest skierowany do bogatej i wpływowej mniejszości

- W wymiarze programowym PO ma problem, bo jest on zaadresowany do mniejszości społeczeństwa - tej bogatszej, wpływowej i międzynarodowej, która chciałaby włączyć Polskę w relacje o wymiarze mało partnerskim - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr Tomasz Żukowski, politolog Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sygnały Dnia polityka wybory Katarzyna Gójska Tomasz Żukowski referendum

Incydent z udziałem białoruskiego żołnierza. Szef MSWiA: nasza reakcja była błyskawiczna

- Od pewnego czasu przez białoruskie służby przygotowywane są operacje na granicy  - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji. Jak dodał, są to działania hybrydowe Mińska "o czysto politycznym charakterze".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sygnały Dnia Mariusz Kamiński Krzysztof Świątek Białoruś imigracja granica

Prof. Wnęk: świat jest zdziwiony skalą polskich strat i brakiem reparacji za II wojnę światową

- Nasi rozmówcy w Kongresie USA czy w ONZ wyrażali zdumienie, że Polska nie otrzymała odszkodowań i nie wypłacono reparacji, a po drugie wyrażali zdziwienie skalą naszych strat w latach 1939-1945 - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia prof. Konrad Wnęk, dyrektor Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sygnały Dnia Katarzyna Gójska Niemcy Instytut Strat Wojennych reparacje wojenne

Minister Błaszczak: system obrony Polski za czasów Tuska skutkowałby tragedią ludności cywilnej, tak jak w Buczy

- System obrony Polski za czasów Tuska skutkowałby tragedią ludności cywilnej, tak jak w Buczy czy Irpieniu. Od 2015 r. nasze wojsko broni każdego skrawka polskiej ziemi, dlatego tworzymy nowe jednostki na wschód od Wisły - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia Mariusz Błaszczak, szef MON.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sygnały Dnia Wojsko Polskie wojsko Mariusz Błaszczak Katarzyna Gójska