Logo Polskiego Radia

Jak ustrzec się chorób sercowo-naczyniowych?

polskieradio.pl
Krzysztof Żukowski 22.07.2011
Kardiolodzy alarmują, do 2030 roku z powodu chorób układu krążenia (sercowo-naczyniowych) mogą umrzeć na świecie nawet 24 miliony ludzi.

Grupa ryzyka obejmuje nie tylko osoby obciążone genetycznie. Chorują również ludzie młodzi - po dwudziestym roku życia. Według kardiologów, w ich przypadku przyczyną zgonu będzie raczej zawał serca niż nowotwór. Możemy więc mówić o pandemii chorób serca; w Polsce z tego powodu umiera codziennie około 250 kobiet oraz 230 mężczyzn.


Czym tak naprawdę jest zawał serca i jakie są jego przyczyny?

Zawał serca jest martwicą fragmentu mięśnia serca spowodowaną jego niedokrwieniem, zwykle na tle choroby wieńcowej. Przyczyną może być miażdżyca, czyli zwężenie światła naczyń krwionośnych na skutek tworzących się skupisk płytek krwi. Ich powstawaniu zapobiega stosowanie kardiologicznych dawek aspiryny, tzw. aspiryny na serce. Warto wiedzieć, że 8-10% osób po przebytym zawale mięśnia sercowego w ciągu roku będzie miało kolejny incydent sercowo-naczyniowy.

Czynnikami ryzyka (przyspieszającymi i nasilającymi tempo rozwoju miażdżycy) niepoddającymi się kontroli człowieka są: płeć (w wieku 35-45 lat częściej chorują mężczyźni), zanieczyszczenie środowiska, stres i wiek. Druga grupa czynników ryzyka, na które można wywierać wpływ, zmniejszając tym samym ryzyko zawału serca to: niewłaściwe odżywianie, otyłość, cukrzyca, palenie tytoniu, brak ruchu oraz nadciśnienie tętnicze, które w Polsce występuje u 36% populacji.


Groźne objawy chorób serca

Objawy chorób serca mogą mieć różny ciężar gatunkowy, zarówno jeśli chodzi o przydatność diagnostyczną, jak i rokowania pacjenta. Oczywiście, nie do pacjenta należy stawianie diagnozy. Na ogół zresztą nie potrafi on tak rozumować i działać, jak lekarze. Powinien jednak - jeśli tylko zauważy u siebie któryś z opisanych poniżej objawów - szukać w porę pomocy lekarskiej.

Jeszcze bardziej dramatyczne są przypadki, w których u chorego występują objawy świadczące o zagrożeniu życia. Najważniejsze z nich to:

- ból zamostkowy o dużym nasileniu, trwający ponad 20-30 min; taki ból wskazuje na świeży zawał serca, jeśli nigdy wcześniej nie występował albo jeśli występował u osoby z chorobą wieńcową, ale mijał po przyjęciu (z zalecenia lekarza) nitrogliceryny, a tym razem nie ustępuje znaczna duszność spoczynkowa, uniemożliwiająca położenie się - wskazuje na obrzęk płuc

- utrata przytomności, nawet bardzo krótkotrwała - może być spowodowana chwilowym zatrzymaniem pracy serca

- napad kołatania serca, zwłaszcza z zawrotami głowy, uczuciem omdlewania, bólem zamostkowym - może być objawem groźnego częstoskurczu.

W takich sytuacjach chory powinien natychmiast znaleźć się w szpitalu.


Jak dbać o serce?

Należy zmienić złe nawyki życia codziennego, więcej się ruszać, zdrowo odżywiać - więcej warzyw i owoców, mniej tłuszczu i czerwonego mięsa. Zaleca się ograniczenie alkoholu i rzucenie palenia. Bardzo istotna jest także właściwa profilaktyka farmakologiczna, prowadzona pod okiem lekarza, pozwalająca uniknąć powikłań, z których najczęstszym jest krwawienie z przewodu pokarmowego.

Według kardiologów, osoby w grupie ryzyka oraz chorzy po przebytym zawale mięśnia sercowego powinni stosować aspirynę na serce, w dawkach do 100 mg/ dobę. U zdrowych kobiet zażywanie tej dawki co drugi dzień znacznie zmniejsza także zagrożenie udarem mózgu.

W Polsce z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego umiera rocznie 91 tysięcy kobiet, co stanowi ok. 55% wszystkich zgonów tej płci. Z polskich badań epidemiologicznych wynika, że po 55 roku życia częstość występowania czynników ryzyka jest równie wysoka u kobiet jak i u mężczyzn.

Program zdrowotny: "Narodowy Program Wyrównywania Dostępności do Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego na lata 2010-2010 POLKARD" finansowany jest ze środków Ministerstwa Zdrowia.

Więcej informacji na stronie: www.kochajserce.pl

Szukaj:
Posłuchaj
  • Dieta lekkostrawna latem W upalne dni nie mamy ochoty na ciężkie posiłki, natomiast chętnie sięgamy po lody czy owoce. Takie rozwiązanie, chociaż wygodne,... więcejW upalne dni nie mamy ochoty na ciężkie posiłki, natomiast chętnie sięgamy po lody czy owoce. Takie rozwiązanie, chociaż wygodne, nie jest dobre dla naszego organizmu. Mimo upałów powinniśmy pamiętać, aby dostarczać mu potrzebnych do utrzymania odpowiedniej energii składników. Zjadanie 4 lekkich posiłków dziennie to idealne rozwiązanie. Warzywa i owoce to produkty polecane, po które warto sięgać w dużych ilościach wykorzystując je jako dodatek do posiłków jak i przekąskę między nimi. Stanowią one bogate źródło witaminy A, żelaza i potasu, dzięki czemu dostarczają nam energii w gorące dni. Warzywa i owoce to też doskonałe źródło błonnika, zapewniające uczucie sytości i dobrą pracę jelit. zwiń
  • Letnie zatrucia pokarmowe W okresie letnim zatrucia czyhają na nas niemal na każdym kroku. Najbardziej są na nie narażone kobiety w ciąży, małe dzieci oraz... więcejW okresie letnim zatrucia czyhają na nas niemal na każdym kroku. Najbardziej są na nie narażone kobiety w ciąży, małe dzieci oraz osoby starsze lub przewlekle chore. Dlatego tak istotna jest higiena i czujność zarówno podczas robienia zakupów spożywczych, przygotowywania potraw jak też ich podawania i jedzenia. Szczególnie groźne są zatrucia grzybami. Audycja Małgorzaty Kownackiej z roku 1984. zwiń
  • Skóra po lecie Najcieńsza na powiekach, najgrubsza na piętach - nasza skóra oddycha, dostarcza wody, witamin, reguluje temperaturę i pełni wiele... więcejNajcieńsza na powiekach, najgrubsza na piętach - nasza skóra oddycha, dostarcza wody, witamin, reguluje temperaturę i pełni wiele innych niedostrzeganych i niedocenianych funkcji. Jak dbać o nią latem, by służyła nam najlepiej i wyglądała najpiękniej? Co robić, gdy opalanie źle wpłynęło na skórę? - radzi dermatolog dr Agnieszka Krajewska-Sura. zwiń
  • Cukier na wakacjach Cukrzyca to choroba występująca coraz częściej. Można ją wcześnie wykryć, można skutecznie leczyć, ale wiele osób w ogóle nie wie,... więcejCukrzyca to choroba występująca coraz częściej. Można ją wcześnie wykryć, można skutecznie leczyć, ale wiele osób w ogóle nie wie, że ma cukrzycę i dopiero powikłania (stopa cukrzycowa, kłopoty z sercem, nerkami, wzrokiem) odkrywają praprzyczynę. O tym, jak osoba z cukrzycą powinna przygotować się do wakacji rozmawiają Małgorzata Kownacka z doktor Alicją Milczarczyk - endokrynologiem i diabetologiem. zwiń
  • Cukrzyca na urlopie Cukrzyca jest chorobą społeczną, charakteryzującą się zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Typ 2 cukrzycy jest najczęściej... więcejCukrzyca jest chorobą społeczną, charakteryzującą się zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Typ 2 cukrzycy jest najczęściej spotykanym, stanowiącym około 90% przypadków cukrzycy. Choroba ta przyczynia się do powstania zmian patologicznych w wielu narządach wewnętrznych. W audycji znalazły się odpowiedzi na pytania słuchaczy dotyczące m.in. nowoczesnego leczenia, norm stężenia cukru we krwi oraz hemoglobiny glikowanej. zwiń
  • Cukrzyca - epidemia XXI wieku Cukrzyca, zwana epidemią XXI, wieku może dotknąć każdego z nas. Nie boli, jest podstępna, ale można ją wcześnie wykryć i... więcejCukrzyca, zwana epidemią XXI, wieku może dotknąć każdego z nas. Nie boli, jest podstępna, ale można ją wcześnie wykryć i kontrolować dzięki badaniom laboratoryjnym. Podstawowym badaniem potwierdzającym rozpoznanie cukrzycy jest pomiar cukru (glukozy) we krwi. Z cukrzycą można prowadzić zadowalające, pełne satysfakcji życie, można jeść smacznie, rodzić dzieci. Ważne, aby chorobę jak najwcześniej rozpoznać i podjąć terapię. zwiń