Polskie Radio
Section05
nowotwory

Pożary zwiększają ryzyko nowotworów. Nowatorskie badania wskazują na wiele zależności

Osoby mieszkające w pobliżu regionów podatnych na pożary są bardziej narażone na wystąpienie raka płuc i guzów mózgu - informuje "The Lancet Planetary Health". Badania przeprowadzone na kanadyjskim McGill University wskazują ponadto, że ryzyko to będzie narastało wraz ze zmianą klimatu. 
Zobacz więcej na temat:  pożar las rak płuca nowotwory ŚWIAT Ameryka NAUKA Kanada zdrowie społeczeństwo

Terapie przeciwnowotworowe. Jak zatrzymać obumieranie komórek?

Dr Karolina Mikulska-Rumińska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zajmuje się zrozumieniem mechanizmów doprowadzających do śmierci komórek, a także poznaniem sposobów zatrzymania tego procesu. - Jeżeli komórki nie chcą się poddać tzw. honorowej śmierci, to stają się nieśmiertelne, co prowadzi do nowotworów - mówi w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski choroba nowotwory

Zdrowotne właściwości grzybów. Korzeniowiec sosnowy antidotum na nowotwór jelita grubego

Boczniaki posiadają właściwości obniżające cholesterol, borowiki są źródłem przeciwutleniaczy, a pieczarki działają przeciwgruźliczo. W ramach interdyscyplinarnej współpracy w Puszczy Białowieskiej udało się odkryć właściwości zdrowotne grzyba, który dotychczas nie budził pozytywnych skojarzeń. Korzeniowiec sosnowy może być wykorzystywany w terapii nowotworu jelita grubego. Zapraszamy do wysłuchania audycji.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców zdrowie nowotwory

Deep learning. Badania znamion skórnych przy pomocy sztucznej inteligencji

Polska doktorantka zaprojektowała wyjątkową aplikację. Zainstalowana na telefonie komórkowym może diagnozować znamiona skórne pod kątem zmian nowotworowych. Rozwiązanie opiera się na "deep learning", czyli uczeniu głębokim. - Wiedziałam, że chciałabym zrobić coś przydatnego społecznie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Agnieszka Mikołaczyk.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski choroba zdrowie medycyna nowotwory

Pandemia a nowotwory. Prof. Drabko: sytuacja epidemiologiczna może powodować opóźnienia w diagnozie

Pandemia COVID-19 może pośrednio wpływać na opóźnienie rozpoznania nowotworów ze względu na sytuację epidemiologiczną, w której dominują teleporady - stwierdziła prof. Katarzyna Drabko, hematoonkolog dziecięca. - Istotnie częściej trafiają do nas obecnie dzieci w cięższym stanie, z bardziej zaawansowaną białaczką - podkreśliła.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo zdrowie pandemia Koronawirus w Polsce COVID-19 onkologia nowotwory dzieci

Reportaż "Przebaczyłam". Bardzo trudna lekcja miłości [POSŁUCHAJ]

Przez wiele lat, całe dzieciństwo, młodość, początek dorosłości, Andżelika nie miała dobrych relacji z tatą, który był alkoholikiem – właściwie trudno mówić o jakichkolwiek relacjach z człowiekiem, dla którego najważniejsze były praca, pieniądze i alkohol. Wszystko zmieniło się dopiero wtedy, gdy okazało się, że jest śmiertelnie chory...
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo reportaż alkoholizm rodzina dzieci nowotwory Dorota Boniecka-Górny Trójka uzależnienia