Polskie Radio
Section05
nowotwory

TYLKO U NAS Wielkie serca, mocne nogi. Spektakularna wyprawa 60-latków z potrzeby wsparcia chorego chłopca

W 2022 roku u 6-letniego wówczas Frania wykryto złośliwy nowotwór układu nerwowego. Chłopiec dzięki specjalistycznemu leczeniu wraca do zdrowia w barcelońskim szpitalu, ale to nie koniec walki. Wciąż istnieje ryzyko nawrotu. Szczepionka, która może temu zapobiec, kosztuje 1,5 mln złotych. W zgromadzeniu środków postanowili pomóc 60-letni rowerzyści o dobrych i mocnych sercach, którzy ruszyli w trasę do Hiszpanii. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA dziecko szpital nowotwory pomoc

Zapach nowego samochodu to śmiertelne zagrożenie!

Zapach nowego samochodu - kto by nie kochał tego aromatu? Jest to chyba jedna z najpiękniejszych woni na świecie! Ale co byście powiedzieli, gdybyśmy powiedzieli wam, że ten zapach, który uwielbiacie, jest w rzeczywistości "śmiertelnym zagrożeniem" dla waszego zdrowia? Tak, to prawda! Według najnowszych badań wdychanie zapachu nowego samochodu może prowadzić do poważnych chorób, w tym nawet do nowotworów!
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 zapach nowotwory nowotworowy badanie badania

Wsparcie dla pacjenta oraz rodziny w ciężkich chorobach

Poważna choroba może pojawić się w domu niezapowiedziana i przez nikogo nie zaproszona. Badania naukowe potwierdzają, że gdy mamy chorobę w rodzinie, to dotyka ona nie tylko konkretnej osoby, choruje cała rodzina i nie chodzi o chorobę fizyczną. Wczesne wykrycie nowotworu u dzieci to możliwość 70, a nawet 80 % wyleczalności. Skoro są tak dobre prognozy, to już w trakcie leczenia trzeba zadbać o to, co będzie po zakończeniu terapii. Walka o zdrowie i życie dziecka to jedna z terapeutycznych ścieżek, ale nie wolno zapominać o potrzebach biopsychospołecznych dziecka, o jego rozwoju intelektualnym, emocjonalnym i społecznym.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica onkologia nowotwory zdrowie dziecka Artur Wolski radio dla rodziców

Projekt "ReMedy". Badania nad stresem w ludzkich komórkach

Prof. Agnieszka Chacińska - dyrektor Instytutu IMol PAN, jest współautorką Międzynarodowej Agendy Badawczej ReMedy, której celem jest prowadzenie badań nad stresem, na który narażone są ludzkie komórki i wykorzystanie wyników tych badań do opracowania nowych leków i strategii zapobiegania i zwalczania chorób neurodegeneracyjnych i nowotworowych. 
Zobacz więcej na temat:  medycyna nowotwory stres mózg Krzysztof Michalski Fundacja na rzecz Nauki Polskiej

Prof. Daniel Gryko o życiu, pasjach i meandrach kariery naukowej

Wybitny polski uczony, członek Polskiej Akademii Nauk, dyrektor Instytutu Chemii Organicznej PAN, laureat wielu prestiżowych nagród - m.in. Polskiego Nobla - Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Gościem audycji "Po drugiej stronie lustra" był prof. Daniel Gryko, który opowiedział o swojej karierze naukowej, pasjach oraz zawodowych planach. 
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski nowotwory Fundacja na rzecz Nauki Polskiej chemia NAUKA Polska Akademia Nauk