Polskie Radio
Section05
nowotwory

Rak endometrium. Dr Bizoń: to choroba cywilizacyjna

- Co roku diagnozę raka endometrium, czyli trzonu macicy, słyszy 6,5 tys. kobiet. I z roku na rok jest ich coraz więcej. Powoli zaczyna to być choroba cywilizacyjna, także dlatego, że związana jest z czynnikami ryzyka, czynnikami cywilizacyjnymi, jak otyłość, nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Magdalena Bizoń, lekarz onkolog.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie nowotwory onkologia ginekolog Małgorzata Telmińska

Profilaktyka w leczeniu raka piersi. Anna Kupiecka: mamy wpływ na nasze zdrowie

- Działanie u podstaw, które realizujemy, ma na celu poinformować kobiety, że mogą zrobić bezpłatną mammografią, że powinny wykonać samobadanie piersi raz w miesiącu. Uświadamiamy, że mamy wpływ na nasze zdrowie, że możemy wychwycić chorobę w jak najwcześniejszym stadium i nikt inny za nas tego nie zrobi - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Kupiecka, fundacja OnkoCafe.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie nowotwory onkologia rak piersi Małgorzata Telmińska

NASZ WYWIAD Księżniczka Kate ma raka. Onkolog: to nie wyrok

Co to jest chemioterapia prewencyjna, której poddaje się właśnie księżniczka Catherine, żona następcy brytyjskiego tronu? Profesor Karol Sikora, brytyjski onkolog i jeden z największych światowych specjalistów w tej dziedzinie, mówi, że lekarze stosują chemioterapię adjuwantową po operacji i po oszacowaniu, jak wielkie jest prawdopodobieństwo, że nowotwór powróci.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wielka Brytania rodzina królewska księżna Kate Adam Dąbrowski Londyn onkologia rak nowotwory