Polskie Radio
Section05
Ministerstwo Zdrowia

Minister Niedzielski: rozważamy scenariusz wprowadzenia darmowych leków dla dzieci i osób 65+ od września

- Program darmowych leków dla dzieci i osób 65+ wejdzie najpóźniej od początku 2024 roku, ale rozważamy też scenariusz, że od września 2023 roku. Jesteśmy po analizie, która pokazuje, że jesteśmy jeszcze w stanie kosztowo w tym roku zmieścić te leki - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Zdrowia Adam Niedzielski leki leki refundowane

"Darmowa i dobrowolna". Premier Mateusz Morawiecki o szczepionce HPV

Premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej konferencji prasowej w ministerstwie zdrowia oświadczył, że "wdrażamy dzisiaj to, co zapowiedzieliśmy, to co obiecaliśmy". - Darmową, dobrowolną szczepionkę HPV - przekazał. - Dla nas zdrowie nie jest i nie może być towarem, zdrowie jest wartością bezcenną - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie szczepionka POLSKA służba zdrowia medycyna szczepienia Ministerstwo Zdrowia społeczeństwo

Ogromne środki na system opieki zdrowotnej. Niedzielski podaje liczby

W czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że "na system opieki zdrowotnej przeznaczone zostanie w tym roku więcej niż 160 mld złotych". - Dla szpitali zwiększona zostanie o 10 proc. ogólna pula punktów w ryczałcie, co pozwoli w ciągu roku realizować zawieszone wykonania świadczeń medycznych. Na to pójdzie dodatkowe ok. 3 mld zł - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służba zdrowia polityka zdrowie pieniądze Ministerstwo Zdrowia szpital

Darmowe leki dla seniorów oraz dzieci i młodzieży. Minister zdrowia: Polskę na to stać

Minister zdrowia Adam Niedzielski ujawnił w rozmowie z "Faktem", że nowych osób uprawnionych do darmowych leków będzie 12 milionów, w tym dzieci i młodzieży 7 milionów. Poszerzenie grupy uprawnionych oraz listy darmowych leków będzie kosztować ok. 1,5 mld zł.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Adam Niedzielski Ministerstwo Zdrowia zdrowie leki społeczeństwo Rząd RP Prawo i Sprawiedliwość

Bezpieczeństwo dotyczy także leków. Adam Niedzielski: Polska może odegrać tu ogromną rolę

- Polska ma ogromną rolę do odegrania w budowie systemu zabezpieczenia lekowego, nie tylko naszego, także europejskiego - mówił podczas III Samorządowego Kongresu Trójmorza w Lublinie minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak podkreślił, "na forum europejskim toczy się dyskusja na temat strategii farmaceutycznej i bezpieczeństwa lekowego".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Adam Niedzielski zdrowie Trójmorze Ministerstwo Zdrowia społeczeństwo Europa Unia Europejska pandemia leki