Polskie Radio
Section05
Ministerstwo Zdrowia

Onkologia. "Pacjenci często poruszają się po omacku"

Utworzenie Narodowego Instytutu Onkologii, zwiększenie środków finansowych, a także poprawa zarządzania placówkami onkologicznymi. To jedne z pomysłów ministra zdrowia na polepszenie sytuacji w krajowej onkologii. O problemach, z którymi styka się polska onkologia i o tym, co należy zmienić, mówił Bartosz Poliński, prezes Fundacji Onkologicznej Alivia.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie onkologia służba zdrowia Ministerstwo Zdrowia Łukasz Szumowski rak

Minister Rafalska: E-zwolnienia pod koniec roku

Proponujemy przesunięcie terminu wejścia w życie e-zwolnień na 1 grudnia 2018 roku – powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Są regiony, gdzie procent wystawianych zwolnień jest niewielki – argumentowała. W Polskim Radiu 24 rozmowa z Wojciechem Andrusiewiczem z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 służba zdrowia Ministerstwo Zdrowia Elżbieta Rafalska zdrowie

Północ-Południe: Narodowa debata o służbie zdrowia

Opracowanie, w porozumieniu z różnymi środowiskami, wieloletniego planu rozwoju służby zdrowia, który byłby realizowany niezależnie od zmian politycznych czy ekonomicznych – to jedno z założeń zainaugurowanej w środę narodowej debaty „Wspólnie dla Zdrowia”. W audycji Północ-Południe rozmowa z Renatą Furman z magazynu „Służba Zdrowia”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 lekarz służba zdrowia Ministerstwo Zdrowia

Minister zdrowia: czas zapytać Polaków, czego oczekują

- To czas, żeby wyjść do ludzi, żeby zapytać Polaków, czego oczekują od osób odpowiedzialnych za zorganizowanie służby zdrowia - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że wierzy, iż odpowiedzi uzyskane podczas debaty pozwolą spełnić oczekiwania Polaków.  W siedzibie resortu zdrowia minister Szumowski przedstawił szczegóły narodowej debaty o zdrowiu. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 dr Michał Sutkowski, rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie Łukasz Szumowski Ministerstwo Zdrowia

Stulecie Państwowego Zakładu Higieny

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny świętuje w tym roku jubileusz stulecia. To najstarsza instytucja zdrowia publicznego w Polsce, powołana w kilka dni po ogłoszeniu niepodległości, 21 listopada 1918 roku. Patronat nad obchodami objął Prezydent Andrzej Duda. Jednym z patronów medialnych jubileuszu jest Polskie Radio. O stuleciu NIZP-PZH mówił w polskim Radiu 24 dyrektor PZH dr n. med. Grzegorz Juszczyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 zdrowie Ministerstwo Zdrowia higiena

Ustawa o ratownictwie na najbliższym posiedzeniu Sejmu?

– Trudno tu odpowiadać za parlamentarzystów, ale projekt jest procedowany w Sejmie. Niestety część posłów opozycji zgłosiła kolejne pytania i musiała ona wrócić do Komisji Zdrowia. Bardzo liczę na to, że projekt będzie głosowany na najbliższym posiedzeniu Sejmu – mówił na antenie radiowej Trójki minister zdrowia Łukasz Szumowski. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Łukasz Szumowski ratownik medyczny Ministerstwo Zdrowia Marcin Pośpiech

E-recepty. Trwają testy programów pilotażowych systemu

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej elektroniczną receptę. Dzięki nowemu rozwiązaniu leki będą przepisywane zdalnie, bez konieczności wizyty w przychodni. Ma to wpłynąć na skrócenie kolejek do lekarzy. Ze statystyk wynika, że co trzecia wizyta w placówkach medycznych kończy się tylko wypisaniem recepty. O e-receptach mówił w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Gryglewicz, ekspert ds. zdrowia z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ministerstwo Zdrowia służba zdrowia zdrowie apteka farmacja