SobeRave. "Tańczę, ale nie piję"

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2024 07:50
Alkohol towarzyszy w Polsce prawie każdemu ważnemu wydarzeniu, i radosnemu i smutnemu. Podobno jednak coś się jednak zmienia. Opowie o tym Marta Markiewicz, SobeRave.
Jeśli chodzi o spożycie alkoholu wśród ludzi młodych - pokolenie Z lansuje modę na clean life.
Jeśli chodzi o spożycie alkoholu wśród ludzi młodych - pokolenie Z lansuje modę na "clean life”.Foto: Shutterstock/AndreyCherkasov

Jak wynika w opublikowanych w 2023 roku badań - blisko 8 procent Polaków spożywa alkohol codziennie. Nowością po pandemii jest picie cały dzień. Dobra informacja jest taka, że całkowite spożycie alkoholu w Polsce zmalało, zła - że przybyło osób pijących, które piją na umór. 

Jeśli chodzi o spożycie alkoholu wśród ludzi młodych - pokolenie Z lansuje modę na "clean life". Hitem stały się nie tylko trzeźwe miesiące - podczas których dana osoba całkowicie rezygnuje z napojów "wyskokowych", ale też imprezy bez alkoholu - sober party. Jednym z najpopularniejszych cykli jest SobeRave, o którego organizację dba gościni najbliższego wydania audycji Marta Matkiewicz zanana na Tiktoku jako @mnieteztoboli. Tak zwane "trzeźwe rejwy" pozwalają skupić się na kontakcie z muzyką, własnym ciałem. Uczestnicy nie potrzebują wspomagaczy, a osoby, którym wydawało się, że bez tego nie ruszą na parkiet, już po kilku pierwszych dźwiękach często odkrywają, jak bardzo się myliły.

Lekarze i naukowcy ostrzegają, że alkohol wypijany regularnie i w dużych ilościach ma szkodliwy wpływ na cały układ nerwowy - również w zakresie procesów pamięciowych i koncentracji. Cząsteczki alkoholu uszkadzają komórki mózgu, co z czasem prowadzi do neurodegeneracji tkanek. - Nawet spożycie niewielkiej dawki alkoholu wpływa na pracę neuroprzekaźników w mózgu, zmienia nastrój i odbiór różnych bodźców zewnętrznych - tłumaczył w Czwórce  specjalista neurolog Piotr Ślifirczyk.

***

Na audycję z cyklu "Wieczór z Czwórką" we wtorek (16.04) o 20.00 zaprasza Jakub Jamrozek.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka alkohol uzależnienia