Prof. Witold Modzelewski: to kredytobiorcy są poszkodowani

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2016 08:31
- To w ogóle nie jest kredyt, jeśli wielkość kapitału po iluś latach spłacania jest dwa razy większa - powiedział w "Sygnałach dnia" prof. Witold Modzelewski o kredytach frankowych. W Sejmie mają zostać omówione trzy propozycje, jak pomóc frankowiczom.
Audio
  • Prof. Witold Modzelewski o kredytach frankowych i ujednoliceniu podatków (Sygnały dnia/Jedynka)
Prof. Witold Modzelewski
Prof. Witold ModzelewskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Prezydencka propozycja zakłada wprowadzenie limitu kwotowego w wysokości 350 tys. zł, który jest wysokością kapitału kredytu, w stosunku do której konsument jest uprawniony do żądania pomniejszenia kapitału lub zwrotu nadpłaty. Projekt Kukiz'15 dotyczy określenia zasad restrukturyzacji kredytów denominowanych lub indeksowanych do waluty innej niż waluta polska. Projekt PO dotyczy wprowadzenia możliwości złożenia przez kredytobiorcę wniosku o restrukturyzację walutowego kredytu mieszkaniowego na określonych ustawą warunkach.

Nie używajmy określenia "pomoc frankowiczom" - zaapelował Witold Modzelewski. Dodał, że to wymyślone przez banki hasło, aby przedstawić problem jako rodzaj działania władzy publicznej na korzyść jakiejś grupy obywateli. - Problemem jest to, że wprowadzono do obrotu kredyty wadliwe prawnie - podkreślił profesor i przypomniał, że takie wyroki już wydają sądy. - To kredytobiorcy są poszkodowani - dodał.

Gość Jedynki zwrócił jednak uwagę na opieszałość polskich sądów i dlatego, jak wyjaśnił, jest sens uchwalenia ustawy, które ureguluje to szybciej. 

Profesor mówił też o planach wprowadzenia od 2018 roku ujednoliconego podatku. 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: prof. Witold Modzelewski (ekonomista, członek Narodowej Rady Rozwoju) 

Data emisji: 20.10.2016

Godzina emisji: 7.16

fc/mg

Zapis całej rozmowy

Czytaj także

KNF oblicza, że łączne koszty prezydenckiej ustawy o zwrocie spreadów frankowych to 9,3 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2016 16:27
Łączne koszty banków w wyniku wprowadzenia projektowanej ustawy, zakładającej zwrot spreadów frankowiczom zostały oszacowane na 9,3 mld zł - wynika z opinii urzędu KNF do prezydenckiego projektu, opublikowanej na sejmowej stronie internetowej.
rozwiń zwiń