Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2015 18:31
Do 15 listopada można zapisywać się na III edycję Olimpiady! Indeksy wracają do gry Kto w tym roku zgarnie przepustkę na studia?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

 „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii” jest ogólnopolskim, cyklicznym konkursem wiedzy historycznej skierowanym do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Celem głównym przedsięwzięcia jest budowanie tożsamości narodowej poprzez podniesienie poziomu wiedzy o historii najnowszej Polski a także rozbudzenie zainteresowania do poznawania genezy oraz przebiegu przemian demokratycznych w kraju, wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Konkurs składa się z 3 etapów (szkolnego, wojewódzkiego i ogólnopolskiego). Nad całością organizacji oraz przebiegiem konkursu czuwa Komitet Organizacyjny. Szczegółowe informacje dotyczące konkursu zawarte zostaną w Regulaminie opracowanym przez Organizatora.

Warunkiem wzięcia przez szkołę udziału w konkursie będzie rejestracja szkoły na stronie internetowej konkursu nie później niż do 15 listopada 2015 roku. Rejestracji dokonuje Nauczyciel Prowadzący.

Pierwszy etap (szkolny) odbędzie się 24 listopada 2015 roku we wszystkich szkołach, które zgłoszą się do udziału w konkursie. Będzie polegał na rozwiązaniu testu składającego się z pytań zamkniętych o różnym stopniu trudności.

Drugi etap (wojewódzki) planowany jest w marcu 2016 roku w 16 województwach jednocześnie i będzie polegał na rozwiązaniu testu składającego się z pytań o różnym stopniu trudności. Trzy osoby, które zdobędą najwyższą ilość punktów, przejdą do trzeciego etapu (ogólnopolskiego).

Pomiędzy drugim i trzecim etapem konkursu, Organizator zaprosi wszystkie drużyny (wraz z Nauczycielami Prowadzącymi) na wizytę studyjną do Gdańska, której celem będzie poznanie miejsc związanych z historią „Solidarności”, a także integracja członków poszczególnych drużyn wojewódzkich.

Trzeci etap (finał) „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii” planowany jest w czerwcu 2016 roku w Krakowie. W finale weźmie udział szesnaście trzyosobowych zespołów.

Egzamin finałowy składa się z dwóch części - prezentacji multimedialnej na zadany wcześniej temat, ogłoszony na stronie internetowej konkursu oraz rundy pytań ustnych. Drużyna, która zgromadzi największą liczbę punktów w finale, zdobędzie pierwszą nagrodę.

mat. pras.

Zobacz więcej na temat: Solidarność