Relacje sąsiedzkie. Jak je budować, by były dobre?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2015 14:00
- Dziś więzi sąsiedzkie są silne wyłącznie w mniejszych społecznościach, na przykład na wsiach - mówiła Agata Gajda z Centrum Społecznego Paca.
Audio
  • Jak budować relacje z sąsiadami i dlaczego warto to robić, nawet mieszkając w wielkim mieście? (Się mówi/Czwórka)
Jak dobrze mieć sąsiada - tak śpiewały niegdyś Alibabki. Czy dziś wciąż zgadzamy się ze słowami tej piosenki?
"Jak dobrze mieć sąsiada" - tak śpiewały niegdyś Alibabki. Czy dziś wciąż zgadzamy się ze słowami tej piosenki?Foto: Glow Images/East News

Słuchaj także
chajzer new 1200.jpg
Typy sąsiadów według Filipa Chajzera

- Sąsiedzkość się "rozciąga", pojęcie to dotyczy coraz większych odległości. W Warszawie mówimy, ze jesteśmy sąsiadami, jeśli mieszkamy w jednej dzielnicy, w małych miasteczkach "sąsiad" to bardzo konkretna osoba - mówi ekspertka. Przekonuje, że choć większości z nas zależy na tym, by poznać sąsiadów, a nawet zaprzyjaźnić się z nimi, "degeneracja wspólnoty" narasta. - Pojawiają się m.in. odgradzane, strzeżone osiedla, co dezintegruje naszą przestrzeń i sprawia, że bezkonfliktowe budowanie relacji z obcymi osobami staje się jeszcze trudniejsze - mówi eksepertka.

W programie mówiliśmy także o tym, jak wieloletnich mieszkańców dużych miast postrzega ludność napływowa, o samorządowych inicjatywach wspierania lokalnych społeczności, a Agata Gajda tłumaczyła, jaki wpływ na problemy z budowaniem relacji sąsiedzkich ma trudna historia Polski ostatnich kilkudziesięciu lat. Dowiedzieliśmy się także, po co potrzebne są... sąsiedzkie dancingi międzypokoleniowe.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Agata Gajda (Centrum Społeczne Paca), Paulina Braun (organizatorka dancingów międzypokoleniowych)

Data emisji: 21.12.2015

Godzina emisji: 14.00

kd/mc

Czytaj także

Mieszkam na wsi. "To dobrze, jest nas coraz więcej!"

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2015 16:50
Coraz więcej mieszkańców dużych miast decyduje się na to, by zacząć żyć na wsi. – Od 2000 roku systematycznie przybywa osób, które decydują się na ten kierunek migracji – mówi dr Ruta Śpiewak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mateusz Grzesiak: nie bójmy się życiowych zmian!

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2015 18:12
- Wszystkie zmiany w życiu związane są z lękiem. Ale są też nieodzowne - mówił w Czwórce psycholog i trener rozwoju osobistego Mateusz Grzesiak.
rozwiń zwiń