Nie ma ognia bez... muzeum

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2013 18:00
To jedyne takie miejsce w Polsce, w którym bezkarnie można wzniecać ogień. Zapraszamy do Muzeum Filumenistycznego w Bystrzycy Kłodzkiej.
Audio
  • Sprawdź dlaczego warto odwiedzić muzeum ognia, zapałek i zapalniczek (Czwarty wymiar/Czwórka)
 Nie ma ognia bez... muzeum
Foto: Glow Images/East News

- Zwiedzanie rozpoczynamy od poznania różnych metod wzniecania ognia - opowiada Małgorzata Jaworska, pracownik muzeum. - Od tych prehistorycznych, aż po najnowsze. Mamy tutaj m.in.  krzesiwa metalowe i skałkowe oraz opakowania i etykiety zapałczane z całego świata.

Mało kto wie, że niepozorne Muzeum Filumenistyczne jako jedne z trzech w Europie posiada niesamowity zbiór etykiet zapałczanych. - Największą popularnością wśród zwiedzających cieszą się jednak te z okresu socrealizmu - mówi gość Czwórki. - Pewnie ze względu na niezwykle nośne hasła: "Zostań traktorzystą" albo "Hoduj króliki na futra".

Większość kolekcji stanowią jednak zapalniczki - lontowe, benzynowe, gazowe, elektryczne i chemiczne.

Muzeum Filumenistyczne mieści się na Małym Rynku w Bystrzycy Kłodzkiej, w dawnym kościele ewangelickim. Idea utworzenia bystrzyckiego muzeum zrodziła się już na początku lat 60. XX w. Inicjatorami powołania do życia nowej placówki byli przedstawiciele Towarzystwa Rozwoju Ziem Zachodnich, Towarzystwa Miłośników Ziemi Bystrzyckiej oraz mieszkańcy miasta. Adaptacja budynku kościoła na cele ekspozycyjne wykonana została w czynie społecznym przez przedstawicieli miejscowych przedsiębiorstw, głównie Bystrzyckich Zakładów Przemysłu Zapałczanego. Oficjalne otwarcie placówki odbyło się w lipcu 1964 roku.
kul

Czytaj także

Muzeum PRL-u: płatki mydlane, fototapeta i sklep, w którym nic nie ma

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2013 16:30
Żeby wybrać się w tę podróż w czasie nie potrzebny nam wehikuł. Wystarczy bilet do Rudy Śląskiej, bo tam właśnie mieści się Muzeum PRL-u.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak będzić bimber? Dowiesz się w muzeum w Słupsku

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2013 18:20
200 eksponatów - wszystkie przydatne na miejscu zbrodni. Jeśli chcesz poznać tajniki pracy w wydziale dochodzeniowym odwiedź Muzeum Kryminalistyki w Słupsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Ołdakowski: szukamy bohaterów, Powstańców Czasu Pokoju

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2013 20:00
– Bohaterstwo to umiejętność obrony własnych wartości, nawet wbrew sytuacji. To także umiejętność robienia czegoś nadzwyczajnego, co zadziwia – tłumaczy dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. – Bohater potrafi stanąć w obronie dobra i zachęcić do tego innych.
rozwiń zwiń