Polskie Radio
Section05
PRL

Powstanie NSZZ ”S” na Górnym Śląsku

Sierpień 1980 roku to jeden z kilku miesięcy, które znacząco zapisały się w historii PRL. Choć kojarzony jest głównie ze strajkami na Wybrzeżu, dużą rolę w tamtym czasie odegrał również Górny Śląsk. 28 sierpnia strajkować zaczęły kopalnie. O początkach NSZZ „Solidarność” w tamtym regionie mówili w audycji Pamiętaj, To Solidarność dr Robert Ciupa (dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach) i Stanisław Płatek (górnik z KWK Wujek).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Solidarność Górny Śląsk Śląsk historia Polski historia PRL PRL Stanisław Płatek

"Pracownicy służb PRL nie powinni pracować w mediach"

Rada Mediów Narodowych wystosowała w środę apel do zarządów mediów publicznych o niezatrudnianie byłych funkcjonariuszy, pracowników i współpracowników służb specjalnych PRL, a także o niepodejmowanie z nimi żadnej innej formy współpracy mającej wpływ na treść programów. O inicjatywie rozmawiali w Debacie Dnia Piotr Pałka (Rebelya.pl) i dr Bartosz Rydliński (politolog).    
Zobacz więcej na temat:  Rada Mediów Narodowych lustracja PRL dziennikarstwo media publiczne media

"Zgliszcza". Piotr Zaremba o realiach powojennej Polski

Próba odnalezienia się w realiach zrujnowanego kraju, dylematy i trudne wybory, a także perspektywa pójścia na układ z nowym okupantem. Powojenna Polska była miejscem, w którym rozegrało się wiele ludzkich dramatów. Jak wyglądała? Kto odgrywał w niej najważniejsze role? Kto był z kim i przeciw komu? O tym opowiada najnowsza książka publicysty Piotra Zaremby – "Zgliszcza".
Zobacz więcej na temat:  książki PRL komunizm historia Polski

 "Solidarności" walka z cenzurą 

Już w 1946 roku władze PRL wprowadziły cenzurę, w ramach której kontrolowały treści przeznaczone do rozpowszechnienia. Dążenia do tego, by rzetelnie informować obywateli podjęła kilkadziesiąt lat później Solidarność. Walczono o dostęp do mediów publicznych i zmianę ustawy o cenzurze. Działacze szybko zaczęli również tworzyć władne media: biuletyny, radio czy telewizję. W audycji "Pamiętaj, to Solidarność" mówił o tym dr Grzegorz Majchrzak z Instytutu Pamięci Narodowej.  
Zobacz więcej na temat:  Solidarność historia PRL komunizm PRL cenzura

Ustawa o służbie zagranicznej. Nowe otwarcie

Sejm nie zgodził się z wnioskiem o odrzucenie rządowego projektu nowelizacji ustawy o służbie zagranicznej. Teraz projekt trafi do komisji. Zgodnie z nim, funkcjonariusze i współpracownicy komunistycznego aparatu bezpieczeństwa nie będą mogli być dyplomatami. O sprawie rozmawiali w Debacie Dnia Edyta Hołdyńska (Do Rzeczy) i Mikołaj Wójcik (Fakt).
Zobacz więcej na temat:  PRL Sejm Ministerstwo Spraw Zagranicznych komunizm dekomunizacja Paryż Francja terroryzm