Fryderyk Chopin - właściwy człowiek na właściwym miejscu

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 12:00
Choć Fryderyk Chopin studiował w Szkole Głównej Muzyki, a nie na Uniwersytecie Warszawskim, z tą drugą uczelnią również ma wiele wspólnego. - Mieszkał jej w murach i żył jej życiem - przekonuje prof. Jerzy Miziołek, dyrektor Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego.
Fryderyk Chopin mieszkał w Warszawie w latach 1810-1830
Fryderyk Chopin mieszkał w Warszawie w latach 1810-1830Foto: Louis-Auguste Bisson/Wikipedia/domena publiczna

Chopin urodził się w 1810 roku. Gdy miał kilka miesięcy przyjechał go do Warszawy, a 7 lat później wraz z rodziną zamieszkał w jednym z nielicznych gmachów Uniwersytetu Warszawskiego, które w formie nietkniętej zachowały się do naszych czasów. - Identycznie do dziś wygląda nawet mieszkanie, które wówczas zajmowali, choć już nie dochodzi się do niego tą samą klatką, co 200 lat temu. - opowiada prof. Miziołek. - Jednym z sąsiadów Chopinów był zresztą mieszkający na parterze Oskar Kolberg.

Wykłady dla studentów Szkoły Głównej Muzyki odbywały się w salach UW, bo szkoła była integralną częścią tej uczelni. - Dlatego do końca swoich dni, przy różnych okazjach, Chopin wymieniał nazwiska kolegów i profesorów, których poznał w czasach studenckich - opowiada Miziołek.

Prof.
Prof. Jerzy Miziołek/fot. Aurelia Chmiel

O uniwersyteckich przeżyciach Fryderyka Chopina traktuje książka "Uniwersytet i młody Chopin", której prof. Miziołek jest współautorem. - Udało nam się dowiedzieć bardzo wiele o ówczesnym życiu kompozytora, bo żył on w epoce, jak pisał Julian Ursyn Niemcewicz, pamiętników - tłumaczy gość "Stacji Kultura". - Do zapisków Chopina odwołujemy się więc po wielokroć, nierzadko cytując je.

By dowiedzieć się więcej o tym, czy Chopin był bardziej Polakiem, czy Francuzem, jak wyglądało jego życie w czasach młodości i dlaczego Chopin nie nazywał się "Szopenowski", posłuchaj nagrania całej rozmowy z prof. Jerzym Miziołkiem.

(kd, ac)

Czytaj także

Zbigniew Preisner: ważne, byśmy pamiętali o Holokauście

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2013 15:58
Najnowsza płyta Zbigniewa Preisnera pt. "Diaries of hope" ukazała się na rynku w październiku 2013 roku. Poświęcona jest najmłodszym ofiarom Holokaustu. - Podjęcie tego tematu nie jest z mojej strony odwagą, a próbą powiedzenia ludziom "pamiętajcie" - mówi kompozytor.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sabaton: "Heroes" to prawdziwe historie wyjątkowych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 12:00
Ich utwór "Uprising", poświęcony historii Powstania Warszawskiego, zrobił w naszym kraju zawrotną karierę. Muzycy formacji Sabaton wydają nową płytę, pt. "Heroes", na której znajdzie się m.in. historia jednego z polskich żołnierzy. Krążek ujrzy światło dzienne już w maju tego roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Izabela Kastylijska - kobieta, która zapoczątkowała globalizację

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 12:00
Izabela Kastylijska to panująca w XV w. hiszpańska królowa, o której mało mówi się w polskich szkołach. Zafascynowana była morzem - jak jej się zdawało - pełnym potworów. To dzięki niej Krzysztof Kolumb wypłynął, by dowiedzieć się, co jest po drugiej stronie oceanu.
rozwiń zwiń