Polskie Radio
Section05
II wojna światowa

Eugeniusz Pławski - rzucił wyzwanie "Bismarckowi"

- Pociski "Pioruna" nie mogły uszkodzić "Bismarcka", ale sam widok otoczonego wybuchami pocisków, prującego potężne fale, pięknego swą sylwetką polskiego okrętu dałby natchnienie niejednemu malarzowi czy poecie, gdyby mógł być świadkiem tej walki - wspominał potyczkę z niemieckim superniszczycielem dowódca "Pioruna" Eugeniusz Pławski
Zobacz więcej na temat:  Eugeniusz Pławski flota HISTORIA II Rzeczpospolita II wojna światowa

Los obrazu Gierymskiego „Patrol Polski 1830”

Dzieło Maksymiliana Gierymskiego stołeczna policja zabezpieczyła w jednym z warszawskich domów aukcyjnych 22. marca. „Patrol Polski 1830” został zrabowany podczas II wojny światowej. Ślad po nim zaginął po Powstaniu Warszawskim. O dziele Gierymskiego i jego skomplikowanych losach mówił w audycji Utracone Odzyskane Marek Kozubal z „Rzeczpospolitej”.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Ogórek dzieła sztuki Maksymilian Gierymski Muzeum Narodowe w Warszawie II wojna światowa

Hollywoodzki film o Żydach ukrywanych w warszawskim zoo

Jej rodzice, Antonina i Jan Żabińscy prowadzili warszawskie ZOO w latach 1929-1950. W czasie wojny ukrywali na terenie ogrodu zoologicznego i w swej willi kilkaset osób, w tym żydowskich uciekinierów z getta. Państwo Żabińscy uratowali około 300 istnień ludzkich narażając życie swoje i swoich malutkich dzieci. O historii rodziny mówiła w audycji Trendy Kultury Teresa Żabińska, córka Antoniny i Jana.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa Żydzi Holokaust

Pierwsi goście zwiedzili Muzeum II wojny światowej

W Gdańsku dziś uroczystość otwarcia Muzeum II Wojny Światowej - placówki, która wywołała wiele kontrowersji jeszcze zanim zainaugurowała działalność. O instytucji, a także o polskiej polityce historycznej, rozmawiali w Debacie Poranka prof. Jan Żaryn (wSieci Historii), prof. Robert Traba (Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie) i Maciej Rosalak (Historia Do Rzeczy).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa Gdańsk muzeum Jan Żaryn Maciej Rosalak historia Polski