Polskie Radio
Section05
II wojna światowa

Jak chroniono działa sztuki w czasie wojen?

- Metody chronienia dzieł sztuki w czasie wojny bywały różne. Działania, które były podejmowane jeszcze przed wybuchem wojny, to m.in. deponowanie swoich przedmiotów w muzeach, ale także przewożenie rzeczy z majątków na prowincji do Warszawy. Kierowano się bowiem zasadą z I wojny światowej. Warszawa wówczas nie ucierpiała, a zostały zniszczone majątki podwarszawskie – mówił w audycji "Utracone, Odzyskane" dr Mariusz Klarecki, historyk sztuki, współautor „Raportu o stratach wojennych Warszawy i jej mieszkańców w latach 1939–1945”.
Zobacz więcej na temat:  historie II wojna światowa zabytki reparacje wojenne Magdalena Ogórek Stefan Żeromski Warszawa

"Żegota". 75-lecie powstania organizacji ratującej Żydów

Apelem pamięci, salwą honorową i złożeniem wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza uczczono w czwartek 75. rocznicę powstania Rady Pomocy Żydom „Żegota”. W Katedrze Polowej WP odsłonięto tablicę poświęconą Polakom Ratującym Żydów. O "Żegocie" mówiła w Polskim Radiu 24 dr Hanna Węgrzynek z Muzeum Polin.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żydzi II wojna światowa Irena Sendlerowa getto warszawskie

„Utracone – odzyskane. Ciąg dalszy…”. Wystawa w Łodzi

„Utracone – odzyskane. Ciąg dalszy…” – to tytuł wystawy, którą obecnie można oglądać w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi. Na ekspozycji prezentowanych jest kilkaset zabytków, które podczas II wojny światowej zostały zagrabione przez okupującą Polskę III Rzeszę. W audycji Utracone, Odzyskane rozmowa z Joanną Borucką-Piech i Kingą Stanecką, przedstawicielkami muzeum.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Łódź Magdalena Ogórek II wojna światowa

Zmarła Hanna Szczepanowska. "Dawała niezwykłą energię"

W Powstaniu Warszawskim Hanna Szczepanowska była łączniczką w zgrupowaniu Mieczysława Niedzielskiego "Żywiciela" na Żoliborzu. Miała 88 lat. Odnawianie ducha narodu polskiego to moja misja i służba - mówiła.  O śmierci Szczepanowskiej poinformował Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Na początku sierpnia pani Hanna udzieliła wywiadu Polskiemu Radiu 24. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Powstanie Warszawskie historia Polski Warszawa II wojna światowa POLSKA