Polskie Radio
Section05
II wojna światowa

"To książka tarantinowska i postapokaliptyczna"

"Dlaczego nikt nie wspomina psów z Titanica?" przedstawia powojenny obraz kraju, który próbuje podnieść się ze zniszczeń. Autor pokazuje nie tylko straty materialne, ale też, a może przede wszystkim, spustoszenie w ludzkich duszach. – To metafora, która ma pokazać położenie i los moich bohaterów i Polaków w 1945 roku – mówił w audycji Warto Czytać Kuba Wojtaszczyk.
Zobacz więcej na temat:  książki literatura II wojna światowa

Polityka historyczna Łotwy i Estonii

- Temat współpracy Łotyszów z Niemcami podczas II wojny światowej poruszany jest dziś na Łotwie m.in. przez sztukę. Poprzez filmy i spektakle historycy pokazują, że ludzie nie mieli wyboru. To trudny los społeczeństwa łotewskiego, z którym musi się ono zmagać do dnia dzisiejszego – powiedziała w programie 7 Dni Wschód dr Sandra Użule-Fons z Polskiego Radia. O polityce historycznej Estonii mówił z kolei Kazimierz Popławski z Przeglądu Bałtyckiego.
Zobacz więcej na temat:  Estonia Łotwa historia ZSRR III Rzesza II wojna światowa Piotr Pogorzelski Związek Sowiecki ZSRR Sandra Užule-Fons

Kolejne utracone dzieło sztuki wróciło do Polski

Zaginiony w czasie drugiej wojny światowej obraz Simona de Vliegera "Wzburzone morze z okrętami" wrócił do Muzeum Narodowego. To nie jedyny w ostatnich miesiącach sukces polskich władz w kontekście restytucji dzieł sztuki. – Nie ma takiego drugiego ministra kultury, jak Piotr Gliński, który w tak krótkim czasie miałby tyle sukcesów – mówiła w audycji Utracone, Odzyskane Joanna Lichocka, posłanka Prawa i Sprawiedliwości.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Ogórek II wojna światowa

Magdalena Ogórek o Śląsku swojego dzieciństwa

- Rybnik traktuję bardzo sentymentalnie. Zawsze będzie dla mnie odniesieniem do dzieciństwa, gdzie było sielsko-anielsko. Wyruszając poza Rybnik, widzimy wody, lasy - opowiada o mieście swojego urodzenia Magdalena Ogórek. Jak przyznaje, dla osób kojarzących Śląsk z typowym krajobrazem, czyli hałdami i szkodami górniczymi, to może być duże zaskoczenie. 
Zobacz więcej na temat:  Maciej Zdziarski Magdalena Ogórek Śląsk Rybnik KULTURA II wojna światowa dzieła sztuki

Od Nalewek do Nalewek. Spacer po żydowskiej Warszawie

- Każda z tych uliczek miała swoją specyfikę. Ulica Franciszkańska to był handel skórami i te nieszczęsne żydowskie domy weselne. Z kolei ulica Mariańska miała charakter syjonistyczny. Był tam urząd, do którego się zgłaszali ludzie pragnący wyemigrować do Palestyny - opowiadała Anna Ciałowicz, autorka antologii "Moja żydowska Warszawa".
Zobacz więcej na temat:  Holokaust Warszawa II wojna światowa Katarzyna Hagmajer-Kwiatek KULTURA