Świat pokochał polski design

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2014 15:50
Tak dobrze z polskim designem jeszcze nie było. Nasi projektanci są coraz bardziej doceniani w świecie, coraz częściej także tam pokazują swoje prace. W tym roku wystawy odbyły się m. in. w Mediolanie i Sao Paulo, planowane są jeszcze w Danii, Londynie, Istambule i Tokio.
Audio
  • Polski design coraz bardziej doceniany w świecie. Kto pokochał polską sztukę użytkową? (Czwórka/Stacja Kultura)
W tym roku polski design będzie pokazywany m. in. w Londynie i Tokio
W tym roku polski design będzie pokazywany m. in. w Londynie i TokioFoto: Glow Images/East News

- Za granicą koncentruje się 99 procent działalności, dlatego też głównie tam organizujemy takie prezentacje - tłumaczy  Barbara Krzeska z Instytutu Adama Mickiewicza. - Ale pamiętamy o naszych studentach i organizujemy dla nich międzynarodowe warszataty. W lipcu odbyły się w Fabryce Porcelany w Ćmielowie, gdzie uczestnicy pracowali nad "nośnikami jedzenia". Przed nami kolejne spotkanie, tym razem w Poznaniu, z udziałem studentów z Poznania i Kijowa.
Inwestowanie w młode talenty opłaca się, potwierdza to rosnące zainteresowanie polską sztuką użytkową poza granicami kraju. - Zazwyczaj wygląda to tak, że zwiedzający najpierw się zachwycają, a potem pytają z niedowierzaniem, czy to aby na pewno jest z Polski - opowiada gość "Stacji Kultura". - Polski design na świecie spotyka się z olbrzymim entuzjazmem. Zarówno ze strony konsumentów, czyli tych, którzy są potencjalnymi nabywcami, jak i krytyków i historyków sztuki.

PRZECZYTAJ TEŻ: Design polskich projektantów

Artyści z Polski chętnie odwołują się naszej tradycji i często tam właśnie szukają inspiracji. Pod koniec października, na tegorocznym Dutch Design Week 2014, pojawi się duży polski stół, synonim polskiej gościnności, a w ramach wystawy "Polish Design: in the Middle of", pokazane zostaną prace ponad trzydziestu polskich projektantów, zespołów projektowych, producentów i studentów.
- Był taki moment, że polski design koncentrował się na sztuce ludowej i przez to był rozpoznawalny w świecie - mówi przedstawicielka Instytutu Adama Mickiewicza. - Ale teraz twórcy bardziej inspirują się naturą a nie folkiem, a ich projekty w coraz mniejszym stopniu różnią się od tego, co mają do zaproponowania artyści z innych krajów.
Rozmawiała Kasia Dydo.

(kul, ac)

Czytaj także

Michał Szlaga - fotograf uczy się całe życie

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2014 13:00
Uznany fotografik i kronikarz stoczni gdańskiej, którego prace pojawiały się w prestiżowych pismach, także modowych postanowił wrócić do szkoły. Z tej okazji zorganizował wystawę, którą prezentuje Gdańska Galeria Miejska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tate Modern - sztuka pod napięciem

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2014 14:00
Fantastyczny przykład na to, jak wykorzystać nieużywaną industrialną przestrzeń, zmieniając je w prawdziwe architektoniczne cacko. Muzuem Tate Modern to jedno z tych miejsc, które koniecznie trzeba zwiedzić będąc w Londynie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poznaj, jaką siłą jest ludzki głos

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2014 13:00
W warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej można uczestniczyć w wystawie "Głos". To wyjątkowe przedsięwzięcie, które pozwoli nam w pełni odkryć fenomen podstawowego narzędzia komunikacji - głosu.
rozwiń zwiń