Rozpoznaj komiksowe uniwersa superbohaterów

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2016 18:24
Fani komiksów nie mają problemów by przyporządkować swoich ulubionych bohaterów do komiksowych wytwórni. Ale nie wszyscy wiedzą, że Batman to DC, a Spiderman to Marvel.
Audio
  • Tomasz Kołodziejczak, wydawca i miłośnik komiksów, opowiada o uniwersach superbohaterów i konkursie im. Janusza Christy (Stacja Kultura/Czwórka)
Jakie komiksowe perełki ukażą się w tym roku na polskim rynku?
Jakie komiksowe "perełki" ukażą się w tym roku na polskim rynku?Foto: Glow Images/East News

W piątek do kin wejdzie film, którego bohaterami są najwięksi bohaterowie z uniwersum DC. To skłoniło Kasię Dydo, by spojrzeć na klasykę amerykańskiego komiksu. Ją i słuchaczy po tym świecie oprowadzał Tomasz Kołodziejczak, wydawca i miłośnik komiksów.

- Funkcjonują dwa podstawowe uniwersa superbohaterskie - mówi ekspert. - Jedno z nich to świat bohaterów DC, z Batmanem i Supermanem, a drugim uniwersum jest Marvel, z bohaterami takimi jak Avengers, Spiderman czy Xman. Dla laika czasami te dwa światy są nierozróżnialne, ale to są te dwa kanony.

Gość Czwórki przyznaje, że nie jest łatwo rozeznać się, kto jest w czyjej drużynie, kto jest czyim wrogiem, a czyim przyjacielem. Przywołuje próby budowania konkurencji dla Marvela i DC, wspomina początki obu "stajni" w Polsce. Podpowiada od jakich lektur zacząć podróż do świata superbohaterów i zaprasza profesjonalistów do konkursu im. Janusza Christy, którego jest pomysłodawcą i organizatorem.

***

Tytuł audycji: "Stację Kultura"

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Tomasz Kołodziejczak (wydawca, miłośnik komiksów)

Data emisji: 30.03.2016

Godzina emisji: 10.00

pj

Czytaj także

Grzegorz Rosiński - kultowy twórca komiksów

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2015 14:00
Twórca "Kapitana Żbika", "Legendarnej historii Polski" i "Thorgala" był prekursorem komiksu w Polsce. W księgarniach jest już jego monografia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komiks - na papierze, w internecie i telewizji

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2016 17:04
Rysownicy i scenarzyści komiksu eksperymentują i sięgają po nowe środki wyrazu. Komiks Muzeum Historii Żydów Polskich jest już w internecie, a inny wkrótce trafi na ekrany.
rozwiń zwiń