Zrozumieć Rosję - Radziwinowicz i Reitschuster

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2013 13:50
Z myślą o wakacjach ekipa Bibliocreatio prezentuje lektury, które trzeba obowiązkowo przeczytać na plaży czy w egzotycznym kurorcie. Tym razem obraliśmy kierunek na Rosję.
Audio
  • Lektury na lato: "Gogol w czasach Google'a" i "Ruski ekstrem" (Stacja Kultura/Czwórka)
Plac Czerwony w Moskwie
Plac Czerwony w MoskwieFoto: Glow Images/East News

Wacław Radziwinowicz to wieloletni korespondent "Gazety Wyborczej", o którym krytycy mówią "znakomity obserwator". Udowodnił to zbiorem felietonów i reportaży "Gogol w czasach Google'a": - Teksty, które trafiły do książki pochodzą z lat 1998 - 2012 i składają się jak mozaika na obraz tego niesamowitego kraju - opowiada Sylwia Stano. - Rosja w książce Radziwinowicza jest piękna i straszna, pełna sprzeczności i skrajności oraz paradoksów rodem z Gogola i Czechowa, o których autor nie boi się pisać.

fragment
Fragment okładki książki "Gogol w czasach Google'a" Wacława Radziwinowicza

Historiami polskiego korespondenta zachwyca się także rosyjski pisarz i publicysta Wiktor Jerofiejew. W swojej recenzji napisał: "Sensacja – okazuje się, że Rosję można zrozumieć! Wystarczy poczucie humoru i miłość do mojego zwariowanego kraju. Przeczytałem tę książkę z ogromną przyjemnością i polecam innym."

Zrozumieć Rosję próbował także niemiecki dziennikarz i publicysta Boris Reitschuster. Tak powstał "Ruski ekstrem" - książka, której podtytuł brzmi niczym miłosne wyznanie: "Jak nauczyłem się kochać Moskwę".

- Autor wyjechał z Niemiec Zachodnich do Moskwy w latach 80., więc przeżył potężny szok kulturowy, ale do rosyjskiej rzeczywistości poszedł z humorem i dystansem - mówi Zosia Karaszewska. - "Ruski ekstrem" opowiada o absurdach życia codziennego mieszkańców i przyjezdnych w Moskwie, ale w taki sposób, że czytelnik nie ma wątpliwości, że autor kocha to miejsce najbardziej na świecie. I faktycznie, w wywiadach Boris Reitschuster podkreśla, że to jest jego dom. Natomiast kiedy wpada na chwilę do Niemiec to czuje się jak w sanatorium.

fragment
Fragment okładki książki Borisa Reitschustera "Ruski ekstrem"

"Gorące strony" to cykl literacki, w którym ekipa Bibliocreatio poleca najlepsze lektury na lato. Do usłyszenia - w "Stacji Kultura".

kul

Czytaj także

Siła jest kobietą: "Mistyka kobiecości" i "Żywe lalki"

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2013 14:00
Perfekcyjna pani domu nie istnieje i nie daj sobie wmówić, że jest inaczej. Lepiej sięgnij po "Mistykę kobiecości" oraz "Żywe lalki" - literaturę feministyczną, która zmusza do refleksji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dorota Sidor: zależało mi na dynamice, a nie faktografii

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2013 10:00
"Gdzie jest wydra? - czyli śledztwo w Wilanowie" - książka Doroty Sidor prowadzi nas po zakamarkach pałacu w Wilanowie - letniej siedzibie króla, a wędrujemy w poszukiwaniu wydry - królewskiego pupila.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagroda Bookera: Peter Carey i Julian Barnes

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2013 14:30
Najbardziej prestiżowe wyróżnienie literackie w Wielkiej Brytanii - The Man Booker Prize for Fiction - przyznawane jest od 1969 roku. W gronie laureatów znaleźli się m. in. Peter Carey i Julian Barnes.
rozwiń zwiń