Wciągająca magia sieci

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2014 10:00
Internet to nasza codzienność. Otaczające nas komputery, tablety, smartfony i inne nowoczesne gadżety sprawiają, że sieć to nasza codzienność. Warto jednak pamiętać, że niesie ona nie tylko korzyści, ale i zagrożenia.
Audio
  • Czy żałujemy, że wrzuciliśmy do sieci pewne informacje o sobie i czy da się zniknąć z internetu - sonda (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Czy wyobrażamy sobie życie bez internetu - materiał Kamila Piechowskiego (Czwórka/Poranek OnLine)
Internet to współczesny globalny targ, na którym dochodzi do milionów transakcji
Internet to współczesny globalny "targ", na którym dochodzi do milionów transakcjiFoto: East News/Glow Images

W sobotę (17 maja) obchodziliśmy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego, któremu patronowało Polskie Radio. Nie da się ukryć, że dziś internet jest jednym z podstawowych środków informacyjnych. To dzięki wiadomościom z sieci wiemy, co dzieje się wokół nas. Sami też w wirtualnym świecie umieszczamy informacje o sobie. Czasem zdarza się tak, że robimy to pochopnie i później żałujemy swej decyzji, a przecież w internecie wszystko zostaje na zawsze.

Niedawno Europejski Trybunał Sprawiedliwości wypowiedział się w sprawie pewnego Hiszpana, który sobie zażyczył, żeby wykasować z przeglądarki internetowej Google informacje na jego temat. Sprawa zaczęła sie w 1998 roku, kiedy dom Hiszpana trafił na aukcję z powodu długów właściciela. Sprawę opisała gazeta, a następnie informacja trafiła do sieci. W 2010 roku były właściciel posiadłości zwrócił się do hiszpańskiej Agencji Ochrony Danych Osobowych z prośbą o usunięcie  z wyszukiwarki internetowej linków z informacją o sprawie sprzed lat. Sprawa trafiła do Trybunału Sprawiedliwości, a ten ocenił, że człowiek ma prawo do tego, by zostać zapomnianym w sieci.
Wyrok dotyczy jedynie terenu Unii Europejskiej, mimo to wielu ekspertów uważa go za kontrowersyjny, niektórzy mówią, że to zamach na wolność słowa i próba wprowadzenia cenzury.
Czwórkowy reporter z okazji Dnia Społeczeństwa Informacyjnego dotarł też do wyników ciekawego raportu o internecie w naszym życiu codziennym. Okazuje się, że wielu z nas połączonych jest z siecią non-stop, dzień rozpoczynamy od internetowej prasówki.

Autorzy tego badania postawili przed badanymi pytanie: co byś zabrał/ła na bezludna wyspę. W odpowiedzi na pierwszym miejscu znalazła się: bliska osoba, zaś na drugim uplasowało się urządzenia z dostępem do sieci. - Aż 36 proc. mężczyzn zadeklarowało, że zabierze urządzenie z internetem, wśród kobiet takiej odpowiedzi udzieliło jedynie 20 procent badanych - mówi Piotr Zalewski, z firmy przeprowadzającej badanie.

Ekspert zauważa, że z dnia na dzień coraz więcej korzystamy z różnych aplikacji, takich jak mapy, 62 procent badanych używa translatorów internetowych. Okazuje się też, że mimo iż gadżeciarzami są mężczyźni, to jednak więcej czasu w sieci spędzają kobiety.
(pj/kul)

Zobacz więcej na temat: Czwórka internet komputery
Czytaj także

Każdy z nas zostawia w sieci swój wirtualny cień

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2013 18:21
- W stosunku do świata wirtualnego powinniśmy przyjmować podobne reguły jak dla świata realnego - mówi dr Marek Średniawa, znawca zagrożeń w internecie. - Zawsze zastanówmy się przed wrzuceniem czegoś do sieci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak rodzi się potęga sklepu internetowego?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 19:07
Amazon, jak wiele innych firm działających w branży komputerowej, powstał w garażu. - To był początek lat 90. Większość firm, które znamy dziś, m.in. Dell, Microsoft czy Apple, wyrastało właśnie w takich warunkach - mówi prof. Krzysztof Borowski, konsultant książki "Jeff Bezos i Era Amazona".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jeden z twórców internetu o globalnej sieci

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2014 18:35
W piątkowym "Czwartym Wymiarze" porozmawiamy z Håkonem Wium Liem, jednym z twórców internetu. Sieć kończy właśnie 25 lat.
rozwiń zwiń