Jak uregulować branżę e-papierosów?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2014 18:00
Lekarze i przedstawiciel Stowarzyszenia e-papierosy są zgodni: trzeba wprowadzić zasady dotyczące dystrybucji urządzeń do podawania nikotyny.
Audio
  • Jak uregulować rynek e-papierosów? - dyskusja w studiu Czwórki (Czwórka/4 do 4)
Laut der Studie geben ber 80 Prozent junger Polen an, dass der Zugang zu verschiedenen Arten von Genussmitteln, von normalen bis hin zu E-Zigaretten, fr sie kein Problem darstellt.
Laut der Studie geben über 80 Prozent junger Polen an, dass der Zugang zu verschiedenen Arten von Genussmitteln, von normalen bis hin zu E-Zigaretten, für sie kein Problem darstellt. Foto: Wikipedia/CC/Michael Dorausch

Elektroniczne papierosy coraz częściej przeszkadzają osobom niepalącym. Wszystko przez to, że są palacze, którzy sięgają po nie bez ograniczeń. Palą w zamkniętych pomieszczeniach, przy biurku w pracy, a nawet podczas obiadu w restauracji. Gdy zwraca się do nich z prośbą o niepalenie tłumaczą, że dym wydobywający się z e-papierosa to niewinna zapachowa chmurka. Ale rzeczywistość nie jest tak kolorowa.
Profesor Jacek Jassem, onkolog, jeden z najbardziej zagorzałych przeciwników palenia w Polsce, otwiera nowy front. Domaga się wprowadzenia zakazu palenia e-papierosów w miejscach publicznych.
Badań dotyczących wpływu papierosów elektronicznych na nasz organizm jest niewiele, te które są dostępne często są sprzeczne ze sobą. Profesor Andrzej Sobczak z Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego, wraz z zespołem zbadał e-papierosy dla ich producenta . - E-papierosy zawierają nikotynę, dlatego trzeba powiedzieć, że są szkodliwe - mówił w rozmowie z Karoliną Mózgowiec. - Jednak trzeba też porównać je do produktów konwencjonalnych, czyli do zwykłych papierosów. To są produkty o wiele bardziej bezpieczne niż zwykłe papierosy, eliminują ponad 5600 szkodliwych związków. Toksykolog, profesor Ewa Florek z Poznańskiego Uniwersytetu Medycznego podkreśla, że nie znamy pełnego składu e-papierosów i to jest niebezpieczne.
Profesor Jassem z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego podkreśla, że dziś w Polsce nie ma większego nieszczęścia niż papierosy. Wtóruje mu profesor Witold Zatoński, kierownik zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Centrum Onkologii W Warszawie, który zwraca uwagę, że w rozmowie o papierosach i e-papierosach trzeba przede wszystkim patrzeć w stronę niepalących, którzy stają się wymuszonymi palaczami lub e-palaczami.
- E-papierosy są alternatywnym sposobem podawania nikotyny osobie uzależnionej - mówi Artur Ziółkowski ze Stowarzyszenia e-papierosy. Podkreśla też angielską nazwę urządzenia, którą tłumaczy jako: przyrząd do podawania nikotyny.
- Palacz, żeby odejść od palenia, potrzebuje przejściowego okresu i wtedy urządzenie do podawania nikotyny się przydaje - mówi lekarz. - Natomiast podawanie sobie nikotyny trudno uznać za czynność zdrową, przyjemną i pożyteczną.
Pomysłów uregulowania branży e-papierosów jest wiele, pierwsza z nich to wprowadzenie zakazu e-palenia w miejscach publicznych. Pojawiają się też inicjatywy obłożenia papierosów elektronicznych akcyzą, wprowadzenia zakazu ich sprzedaży osobom niepełnoletnim lub przeniesienia ich dystrybucji do aptek.
Niestety w ostatnim czasie e-papierosy stały się nową używką. - Są atrakcyjne dla młodych ludzi, niepełnoletnich. Dają im poczucie, że bawią się z czymś, co jest bezpieczne. A przecież trudno się wyrwać z uzależnienia od nikotyny - mówi ekspert.
- E-papierosy miały być alternatywą dla palących - podkreśla Artur Ziółkowski. - Nikt nie zakładał, że ma być to produkt dla niepełnoletnich czy pomagający zerwać z nałogiem. Jako Stowarzyszenie już stworzyliśmy kodeks etyczny dla branży e-papierosowej, który podpisało około 30 firm dystrybuujących te urządzenia. Jedną z jego głównych zasad jest zakaz sprzedaży e-papierosów osobom niepełnoletnim. Konsekwencje już wyciągane są wobec sprzedawców, którzy złamali ten przepis.
Eksperci w audycji "4 do 4" są zgodni - elektroniczne papierosy to nie landrynki czy bułka z masłem, a produkt przeznaczony jedynie dla pełnoletnich osób palących. Dziś nawet tzw. branża e-papierosów widzi, że uregulowania są potrzebne, bo bez nich ich produkt nie przetrwa.

(pj/tj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka zdrowie
Czytaj także

Cisza nocna. Prawo do spokoju kontra prawo do dobrej zabawy

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2014 12:00
Wiosna na dobre zagościła już na ulicach polskich miast. Z nią jednak, jak co roku, pojawiły się pierwsze klubowe "ogródki", a życie towarzyskie z piwnic i pubów przeniosło się "pod chmurkę". Wraz z klubowiczami jak bumerang powracają narzekania mieszkańców okolicznych kamienic i skargi, że głośna muzyka zakłóca nocną ciszę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nigdy nie jest za późno, by zacząć żyć zdrowo

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2014 12:00
Wiosna rozpoczęła się na dobre. To już więc ostatni dzwonek, by zadbać o swoje zdrowie i wygląd, jeśli nie chcemy, by - gdy będziemy leżeć latem na plaży - ktoś przechodząc wepchnął nas do morza, myśląc, że ratuje wieloryba.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Śniadanie do pracy - weź sałatkę, nie kanapki

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2014 12:00
70 procent pracujących Polaków je w pracy drugie śniadanie. To ładny wynik, jednak jak mówią eksperci, nie powinien być to nasz jedyny posiłek w trakcie ośmiu godzin. Warto też zadbać, by tradycyjne kanapki zastąpić innymi propozycjami.
rozwiń zwiń