Polskie Radio
Section05
prawo

Senat przyjął ustawę o Sądzie Najwyższym. Nie wniósł żadnych poprawek

O godz. 1.57 w nocy z piątku na sobotę, Senat przyjął bez poprawek ustawę o Sądzie Najwyższym. Wcześniej odrzucił wniosek PO o odrzucenie ustawy w całości. Za przyjęciem ustawy bez poprawek głosowało 55 senatorów, 23 było przeciw, a 2 wstrzymało się. Od głosu wstrzymali się dwaj senatorowie PiS - Jarosław Obremski i Aleksander Bobko. Senatorowie PO przyjęli wyniki głosowania okrzykami "Wolne sądy" i podniesieniem kartek z tym tekstem.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Senat Sąd Najwyższy sąd prawo

Ustawa o Sądzie Najwyższym. Awantura na komisji, walka o mikrofon

Po burzliwych obradach sejmowa komisja sprawiedliwości negatywnie zaopiniowała - w głosowaniach blokowych - wszystkie poprawki opozycji do projektu o SN; pozytywnie zaś - poprawki PiS. Opozycja próbowała zablokować obrady. Pod koniec posiedzenia przewodniczącemu komisji wyrwano mikrofon. Projekt przechodzi do trzeciego czytania na sali sejmowej, które odbędzie się dziś w bloku głosowań. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sąd Najwyższy Sejm prawo

"Konieczna jest zmiana kodeksów. Archaiczne przepisy"

Gościem Polskiego Radia 24 był Roman Sklepowicz, założyciel Stowarzyszenia Poszkodowanych przez System Bankowy i Prawny. Jak przekonywał na naszej antenie prawnik, w polskim wymiarze sprawiedliwości konieczne jest przeprowadzenie zmian, wykraczających poza reformę Krajowej Rady Sądownictwa czy Sądu Najwyższego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 sąd prawo Sąd Najwyższy Prawo i Sprawiedliwość krs reforma sądownictwa pr24 reforma sądownictwa Roman Sklepowicz

Burzliwa debata w Sejmie nad ustawą o Sądzie Najwyższym

Obrady Sejmu, rozpatrującego w drugim czytaniu projekt ustawy o Sądzie Najwyższym, zostały przerwane 20 minut po północy. Posłowie wrócą do pracy dzisiaj o 9:30. Rano - jak zapowiedział wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński - ma się odbyć głosowanie nad skierowaniem dokumentu do komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Protestujący przed Sejmem przerwali do środy rana protest, część osób pozostała przy Wiejskiej na noc. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sejm Sąd Najwyższy prawo