Goni nas strach przed utratą pracy

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2013 03:00
Rośnie stopa bezrobocia, bardziej szanujemy i cenimy nasze zawodowe obowiązki, ale i zgadzamy się na mniejsze zarobki i więcej pracy, byle by nie stracić zatrudnienia.
Audio
  • Goni nas strach przed utratą pracy - to efekt kryzysu - rozmowa w Czwórce (4 do 4/Czwórka)
  • Czy szukamy pracy w czasach kryzysu - materiał reporterski (4 do 4/Czwórka)
Goni nas strach przed utratą pracy
Foto: Glow Images/East News

Coraz więcej osób nie ma pracy - w lutym stopa bezrobocia wyniosła ponad 14%. Wzrosła liczba osób obawiających się utraty pracy, a najbardziej wśród najmłodszych pracowników w wieku 18-24 lata. I nic dziwnego - redukcje mogą w pierwszej kolejności dotknąć właśnie ich, między innymi z powodu braku doświadczenia - mówi Monika Zakrzewska z PKPP Lewiatan.

Dlatego, w obawie o utratę pracy, a co za tym idzie stabilizacji, godzimy się na różne ustępstwa, na przykład obniżkę płacy czy dołożenie obowiązków. Często pracodawcy hasło "kryzys" wykorzystują bez skrupułów. Jest to sposób na obniżenie kosztów i dorzucenie nam dodatkowych obowiązków. Do tego dochodzi temat umów "śmieciowych".

Z raportu Instytutu Badawczego Randstad wynika, że jeżeli już zmieniamy pracę, to jest to w głównej mierze spowodowane czynnikami zewnętrznymi, czyli po prostu firma zdecydowała za nas. W takiej sytuacji znalazło się ponad 30% respondentów, w poprzednim badanym okresie było 22%.

Gość audycji "4 do 4" dr Adam Ostolski, Instytut Socjologii UW podkreśla, że faktem jest, że pracownicy mając poczucie zagrożenia nie szukają nowej pracy. - Dążenie do stabilności w życiu i pracy nie jest złe - wyjaśnia. - Trudno nie być przywiązanym do swojego miejsca pracy, gdy bezrobocie jest tak wysokie. Brak miejsc pracy to wynik polityki rządu - dodaje.

Jak sobie radzić w pracy podczas kryzysu, czy zatem jesteśmy skazani na ustępstwa wobec pracodawców, aby nie zasilić rzesz bezrobotnych? Odpowiedzi szukaj w załączonym nagraniu audycji "4 do 4".

Zapraszamy również do wysłuchania materiału reporterskiego Anny Depczyńskiej o szukaniu pracy w kryzysie.

(pj)

Zobacz więcej na temat: bezrobocie Czwórka praca
Czytaj także

Pokaż mi swóją rodzinę, powiem Ci gdzie dostaniesz pracę

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2013 15:00
Podobno dziś dyplomy, kursy, doświadczenie to za mało żeby znaleźć dobrą posadę. Teraz podobno liczy się też to z jakiego domu pochodzisz i jakim kapitałem kulturowym dysponujesz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zdolny, bezrobotny, na utrzymaniu rodziców – obraz młodego Polaka?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2013 10:00
W Polsce, wśród osób do 25 roku życia poziom bezrobocia sięga ponad 28 proc. To nie jest rekord, bo na przykład w Hiszpanii, czy Grecji bez pracy pozostaje ponad połowa młodych ludzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niemal co trzeci polski pracownik chciałby wyemigrować

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2013 13:04
Od ubiegłego roku dwukrotnie wzrosła liczba Polaków, którzy chcieliby wyemigrować w poszukiwaniu pracy. Większość najchętniej wybrałaby Niemcy.
rozwiń zwiń