Polskie Radio
Section05
pracodawcy

Pracodawcy zatrudniający niepełnosprawnych nagrodzeni

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyło się podsumowanie konkursu pod hasłem „Lodołamacze”, adresowanego głównie do pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne. W Polsce, według różnych źródeł i kryteriów oceny, jest takich osób od 4,5 do 7 milionów. Tylko jedna czwarta z nich pracuje, czyli o połowę mniej niż w Unii Europejskiej.    
Zobacz więcej na temat:  niepełnosprawni praca pracodawcy pracownicy Dariusz Kwiatkowski

Polska ma propozycję ws. pracowników delegowanych

Sprawa dyrektywy o pracownikach delegowanych podzieliła kraje Unii Europejskiej. Jej zmianie w kształcie obecnie proponowanym przez Komisję Europejską budzi mocny sprzeciw Polski i części państw Europy Środkowo-Wschodniej. Transport międzynarodowy powinien być wyjęty z dyrektywy o pracownikach delegowanych i powinien być odrębnie negocjowany, uważa minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
Zobacz więcej na temat:  praca pracownicy pracodawcy Unia Europejska rynek pracy

Rynek pracy: zatrudnienie terminowe i niestabilność

Na polskim rynku pracy rośnie liczba ofert, a pracodawcy mają problemy ze znalezieniem odpowiednich kandydatów. W czerwcu opublikowano w internecie rekordową liczbę 170 tysięcy ofert zatrudnienia, a liczba pracujących przekroczyła 16 milionów. Mimo to pracownicy nadal zmagają się ze zmuszaniem do samozatrudnienia i umowami na określony termin. O sytuacji pracownika na rynku pracy mówił w audycji Kapitał i Praca Bogdan Grzybowski, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej OPZZ.
Zobacz więcej na temat:  praca bezrobocie gus pracodawcy gus

Problemy Rady Dialogu Społecznego

Po dwóch latach funkcjonowania Rady Dialogu Społecznego strony w niej reprezentowane zaproponowały zmiany i uzupełnienie ustawy o RDS. Pomysły zostały przedstawione w czerwcu na posiedzeniu w Kancelarii Prezydenta. Dotyczą m.in. finansowania i funkcjonowania wojewódzkich rad dialogu społecznego. O problemach Rady w audycji Kapitał i Praca mówili dr Anna Reda-Ciszewska (NSZZ "Solidarność") i prof. Jacek Męcina (Konfederacja Lewiatan).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rada Dialogu Społecznego pracodawcy Solidarność Andrzej Duda kancelaria prezydenta