Nina Stiller z płytą "Kesher". "Pomost między tradycją a współczesnością"

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2022 14:39
- To prastare pieśni, wywodzące się nierzadko z Biblii, ale także te pochodzące z XVI i XVII wieku. Muzyka liturgiczna trwa do dziś - tłumaczyła Nina Stiller, pieśniarka, aktorka i tancerka. 
Nina Stiller
Nina StillerFoto: Maciej Szajkowski/Czwórka

Pieśniarka, aktorka i tancerka, która na scenie funkcjonuje już od 1988, właśnie wydała nową płytę. - Słowo "pieśniarka" oznacza twórcę, który nie zamyka się w muzyce mainstreamowej, ale sięga do korzeni ludowych i artystycznie je przetwarza. Sama byłam słuchaczem pokazów artystycznych osób wywodzących się z różnych regionów Polski. Ludzie ci uprawiali sztukę z potrzeby serca i to było szalenie ciekawe - wspominała artystka. Jak opowiadała, brała udział m.in. w festiwalu Nowa Tradycja. - Przesłuchałam wówczas ogrom materiału i znalazłam to, co chciałam zaśpiewać. Zrobiłam to a cappella, bo chciałam jak najbardziej oddać nastrój, siłę i wymowę muzyki tradycyjnej - tłumaczyła. Została wówczas nagrodzona przez Czesława Niemena nagrodą specjalną za "sugestywną kreację sceniczną".

Jej nowa płyta nosi tytuł "Kesher".  To etniczna muzyka i pieśni hebrajskie w niebanalnych, smoothjazzowych aranżacjach Andrzeja Waśniewskiego. Hebrajski tytuł w tłumaczeniu na język polski oznacza "węzeł" lub "więź" i jest swoistym pomostem między sztuką uprawianą przez wrocławskich muzyków a ujmującą, duchową sztuką Niny Stiller. - Chodzi o coś, co "łączy", to może być więc również na przykład "most" - tłumaczyła artystka.

Czytaj także:

Jak podkreślała, dobór pieśni i melodii nie jest przypadkowy. - Kierowałam się tym, by to były rzeczy prastare i starohebrajskie. Pieśni wywodzą się więc z Biblii, są pełne frazy, cytaty. Oprócz muzyki dawnej, liturgicznej, która trwa do dnia dzisiejszego, są pieśni z XVI i XVII wieku. To jest do przetworzenia przez własną emocjonalność i inteligencję - podkreślała. 

Źr. Nina Stiller/Hine Ma Tov Umanaim

W utworach wykonywanych przez Ninę Stiller usłyszeć możemy także echa Orientu. - Zastanawiam się, czemu tamtejsza muzyka tak różni się od żydowskiej. Żydowska muzyka charakteryzuje się jakimś rodzajem muzycznego budowania zdań i pointowania ich. Rozpoznajemy w niej jakąś logikę i pewne spójne wypowiedzi. Brzmienia arabskie to zaś muzyka emocjonalna, często zapętlana, po prostu płynąca własnym nurtem - opowiadała wokalistka. 

Posłuchaj
59:49 2022_10_26 00_00_02_PR4_Folk_Off.mp3 Nina Stiller o swojej muzyce i planach (Folk Off/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Gość: Nina Stiller

Data emisji: 26.10.2022

Godzina emisji: 00.00

kd/kor

Zobacz więcej na temat: Czwórka folk folklor MUZYKA