Polskie Radio

Dulag 121. Kiedyś obóz przejściowy dla warszawiaków, dziś muzeum

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2014 15:02
- W początkowych dniach Powstania Warszawskiego ludność cywilna stolicy była pędzona do Pruszkowa i umieszczana w obozie przejściowym Dulag 121 założonym przez Niemców - mówiła w radiowej Jedynce Elżbieta Smolińska, starosta pruszkowski.
Audio
  • Elżbieta Smolińska o Muzeum Dulag 121 (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie
Muzeum Dulag 121 w PruszkowieFoto: Wikipedia, lic. CC/Adrian Grycuk

Z obozu Dulag 121 więźniowie byli wysyłani na roboty przymusowe do III Rzeszy albo do obozów koncentracyjnych. - Warunki na terenie obozu były tragiczne. Właściwie nie było tam nic. Stąd też mieszkańcy powiatu pruszkowskiego i miasta Pruszkowa zmobilizowali się do tego, żeby nieść pomoc więźniom: żywili ich, ubierali, dostarczali środki higieny, jak również wyprowadzali po kryjomu, narażając własne życie. W ten sposób udało się uratować ponad 100 tys. osób - podkreślała w "Naukowym zawrocie głowy" Elżbieta Smolińska, współzałożycielka Muzeum Dulag 121.

ZOBACZ: serwis specjalny Powstanie Warszawskie >>>

Placówka powstała wysiłkiem powiatu pruszkowskiego w 2010 roku. - Bardzo mocno mobilizowali nas do tego kombatanci, jak również mieszkańcy naszego miasta pamiętający tamte czasy. Chcieli przekazać nam jak najwięcej informacji na temat tego, jak funkcjonował obóz przejściowy dla ludności Warszawy. W naszym muzeum, ktore jest multimedialne i interaktywne, udostępniamy teraz te wspomnienia - tłumaczyła starosta pruszkowski.

Jak wyglądały główne obchody 70. rocznicy Powstania Warszawskiego w Pruszkowie dowiesz się, słuchając nagrania audycji.

Rozmawiała Katarzyna Jankowska.

pg/ag

Czytaj także

Poetka, autorka, bohaterka Powstania Warszawskiego i Syrenka

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2014 15:20
Krystyna Krahelska była nie tylko poetką i autorką wielu znanych piosenek, jak "Hej chłopcy, bagnet na broń". Jej twarz patrzy na nas z pomnika warszawskiej Syrenki, do którego pozowała.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historie alternatywne. Co by było, gdybyśmy wygrali Powstanie?

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2014 03:09
To i wiele innych pytań dotyczących historii Polski podejmują książki Marcina Ciszewskiego. - Nie zarażam tym, by z moich książek uczyć się historii, tylko tym, by sięgnąć do źródeł, by dowiedzieć się, że nasi dziadkowie i przodkowie robili coś, co jest bardzo cenne - mówi pisarz w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Film "Umrzeć za Warszawę". Fakty oczywiste dla Polaka, ale nie dla cudzoziemca

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2014 20:31
- Od 1 września 1939 roku i paktu Ribbentrop-Mołotow, po armię Andersa, Katyń i zerwanie stosunków dyplomatycznych przez ZSRR z Polską, dochodzimy do planu "Burza" i doprowadzamy widza do Powstania Warszawskiego - mówił w Jedynce reżyser Krzysztof Talczewski.
rozwiń zwiń