Polskie Radio

Hasło: przypomnienie!

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2016 11:56
I znów sobota! Zatem czas na kulturalne polecenie Instruktorów Radiowego Domu Kultury. Znów przygotowaliśmy mnóstwo propozycji.
Androgyn
AndrogynFoto: materiały promocyjne

Hasło "przypomnienie" pojawia się nie bez powodu. W tym wydaniu RDK-u oficjalna radiowa premiera nowego singla zespołu Moderat. "Reminder" zapowiada album "III", który ukaże się 1 kwietnia. Potem panowie Ring, Gernot i Szary odwiedzą Polskę, a jeśli wszystko dobrze pójdzie - także RDK!

Tu można posłuchać pierwszej godziny audycji >>>

Zaczniemy tradycyjnie od poleceń.

Agnieszka Obszańska proponuje wizytę w Ciekotach. Tam mieszka i tworzy nasza Kulturystka Roku 2015, czyli Iwona Furmańczyk! "Kusoki świętokrzyskie" to tradycyjne zakończenie karnawału. Do tańca przygrywać będzie Kapela Ciekoty, a podniebienia gości łechtać będą przysmaki ciekockich gospodyń. W programie m.in. obrzęd smolenia panien i tańce na pniokach.

Agnieszka Szydłowska sięga po książkę w wydaniu dźwiękowym. Jakiś czas temu opowiadaliśmy o pomyśle stworzenia audiobooka na podstawie "Dzidzi" Sylwii Chutnik. Dzięki udzielonemu przez internautów wsparciu udało się zrealizować ten projekt!

Też o czytaniu i o wypożyczaniu opowiada Michał Nogaś. Poleca nowe miejsce w sieci, niekomercyjne i bardzo przyjazne czytelnikom. To www.molowisko.pl.

Tu można posłuchać drugiej godziny audycji >>>

Zaglądamy, wspólnie z Agnieszką Obszańską, do (świetnego!) Muzeum Emigracji w Gdyni! Pozyskało ono kolekcję zdjęć Floriana Staszewskiego, etatowego fotografa z "Batorego" przez dwadzieścia lat dokumentującego powojenne losy najsłynniejszego polskiego statku pasażerskiego. Na 220 zdjęciach zachowało się wystawne życie towarzyskie polskich gwiazd filmu i estrady, praca załogi, ale i dramatyczne wydarzenia, których nie brakowało podczas oceanicznych rejsów. 

Kilkanaście fotografii znalazło się w książkowym kalendarzu na 2016 rok, wszystkie zaś już niebawem zostaną udostępnione w internetowej bazie zbiorów muzeum.

Skoro o fotografiach mowa, Michał Nogaś sięga po nowy album wydany przez Narodowe Archiwum Cyfrowe. Tym razem to "PRL Grażyny Rutowskiej". Na ponad 200 zdjęciach oglądać możemy życie codzienne Polski Ludowej. Artystka dokumentowała je na zlecenie prasy wydawanej przez ZSL, satelicką partię PZPR.

Album można próbować wygrać na profilu NAC na FB, ale można też zdobyć od razu – ściągając w formie pliku PDF ze strony www.nac.gov.pl.

O zdjęciach Rutowskiej opowie Łukasz Karolewski.

Michał wykręca dziś także numery! "W telefonicznym skrócie" odwiedzamy:

Odwiedza nas Karolina Kosińska. Agnieszka Obszańska rozmawia z nią o książce, za którą nasz gość otrzymał nagrodę im. Bolesława Michałka za najlepszą książkę filmową. To "Androgyn. Tożsamość, tęsknota, pragnienie".

Co łączy teatr elżbietański, Wirginię Woolf, Micka Jaggera i Davida Bowiego?

"Ani glam rocka, ani fenomenu The Rocky Horror (Picture) Show , ani też zabaw Davida Bowie czy Micka Jaggera z tożsamością płciową nie byłoby bez teatru elżbietańskiego, music hallu, pantomimy czy wreszcie dandyzmu – zarówno tego pierwotnego, jak i powracającego w estetyce oraz ideologii subkultur powojennej Wielkiej Brytanii. Androgyniczność,tak intensywnie wdzierająca się w brytyjską kulturę popularną lat 70., była więc kontynuacją pewnej linii tradycji, a jednocześnie czymś na wskroś nowoczesnym – nie nowym ucieleśnieniem platońskiego ideału unii kobiecości i męskości, lecz radykalnym zaprzeczeniem samej binarności płci, celebracją nieokreśloności i płynności, zapowiedzią teorii queer oraz koncepcji płci jako performatywu. Androgyn filmowy, niedający się skategoryzować byt nie z tego świata, to główny bohater tej książki. Fantazmatyczny, migotliwy, subwersywny, na wskroś brytyjski".

Zapraszamy też na Festiwal Short Waves (profil FB wydarzenia) w Poznaniu i Krajową 7, czyli pokazy wyselekcjonowanych polskich krótkich metraży filmowych w całej Polsce. Opowiada o nich Szymon Stemplewski.

Do usłyszenia w samo południe w sobotę!

obszańska, szydłowska, nogaś

www.facebook.com/radiowydomkultury