Polskie Radio

Forum Cybersec 2015: jak skutecznie chronić się przed atakami hakerów?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2015 09:33
Trwa Cybersec 2015 – Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa. W trakcie dwóch dni debat ponad 130 prelegentów z 20 krajów Europy i USA dyskutuje o tym, jak powinna wyglądać współczesna polityka cyberbezpieczeństwa. Tematyka Forum została podzielona na cztery ścieżki: PAŃSTWO, WOJSKO, BIZNES i PRZYSZŁOŚĆ.
Audio
  • O cyberbezpieczeństwie mówiła w radiowej Jedynce dyrektor programowa Forum Cybersec 2015 Joanna Świątkowska z Instytutu Kościuszki (Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Trwa Cybersec 2015  Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa
Trwa Cybersec 2015 – Europejskie Forum CyberbezpieczeństwaFoto: Materiały prasowe

Organizatorzy tego wydarzenia są przekonani, że Cybersec pozwoli zbudować platformę współpracy pomiędzy przedstawicielami rządów, organizacji międzynarodowych, organizacji pozarządowych i kluczowych podmiotów sektora prywatnego w celu wypracowywania strategicznych decyzji wzmacniających poziom cyberbezpieczeństwa w Europie.  Podkreślano szczególne znaczenie i rolę przedsiębiorstw w tym procesie, bowiem bez sektora prywatnego państwu nie uda się chronić jego obywateli w cyberprzestrzeni – mówi dyrektor programowa Forum Joanna Świątkowska z Instytutu Kościuszki.

- Cyberprzestrzeń zmieniła środowisko i architekturę bezpieczeństwa zarówno na poziomie kraju, jak i międzynarodowym. Tradycyjne hierarchiczne podejście już nie wystarcza. Musimy zmienić i przemodelować sposób myślenia, przejść na bardziej wielopodmiotową kooperację i tutaj sektor prywatny jest absolutnie esencją tych działań. Musi każdego dnia współpracować z podmiotami publicznymi, a podmioty publiczne muszą zrozumieć rolę sektora prywatnego i próbować to środowisko tak zagospodarować, aby ta współpraca była skuteczna.

Rośnie skala zagrożeń

To poważne wyzwanie, z którym musimy się zmierzyć, tym bardziej, że skala zagrożeń płynących z cyberprzestrzeni rośnie i to we wszystkich obszarach naszego życia. To również problem, z którym na co dzień zmagają się firmy.

Dynamiczny rozwój cyberprzestrzeni bowiem stworzył zupełnie nowe, niespotykane wcześniej możliwości prowadzenia biznesu. Przedsiębiorcy bez wielkich przeszkód prowadzą działalność w skali globalnej, ale też łatwiej stają się celem ataków cyberprzestępców –podkreśla Joanna Świątkowska.

- Tutaj możemy mówić o kolosalnych stratach szeroko rozumianych, zarówno finansowych, jak i wizerunkowych. Jak podaje Europol, w ubiegłych latach zyski z cyberprzestępczości przekroczyły globalnie zyski płynące z handlu narkotykami, czyli ten biznes przestępstw w Internecie zaczyna wzrastać i zaczyna przynosić coraz większe dochody, a tym samym coraz większe straty.

Polska ma jeszcze wiele do zrobienia

I choć trudno skutecznie walczyć z przestępczością w sieci, bo trudno też nadążyć za rozwojem nowych technologii, to jednak musimy taką walkę podjąć, jednomyślnie podkreślają paneliści na Forum. Polska ma jednak jeszcze wiele do zrobienia w tym zakresie.

Zwraca na to uwagę również NIK w swoim ostatnim raporcie, który wymienia kilka uchybień, m.in. brak jasno określonych ról, kompetencji i sprecyzowanych zadań dla podmiotów, które powinny polską cyberprzestrzeń chronić. Polskę czeka również wiele prac nad rozwiązaniami legislacyjnymi, które należy podjąć – mówi Joanna Świątkowska.

Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa zakończy się we wtorek 29 września. Organizatorzy liczą, że w trakcie dwóch dni debat, uda się wypracować rekomendacje, które staną się punktem wyjścia do przyszłorocznej konferencji Cybersec 2016.

Elżbieta Szczerbak

Czytaj także

Cyberatak na bank: najsłabszym ogniwem są ludzie

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2015 15:33
To człowiek, a nie oprogramowanie czy sprzęt są najsłabszym ogniwem cyberbezpieczeństwa, uważają eksperci z urzędów i samorządów, którzy spotkali się na Stadionie Narodowym w Warszawie żeby zastanowić się jak zapewnić bezpieczeństwo pieniędzy i danych w sieci. Eksperci dodają jednocześnie, że jeden haker potrafi wyrządzić szkody równe tsunami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

NIK krytycznie o ochronie cyberprzestrzeni w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2015 08:07
Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni nie jest w Polsce właściwie chronione. Działania podmiotów państwowych związane z cyberbezpieczeństwem były prowadzone w sposób rozproszony i bez spójnej wizji systemowej - oceniła Najwyższa Izba Kontroli.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cyberprzestępczość fakty i mity

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2015 13:12
Włamania do komputerów, ujawnienia poufnych informacji, paraliż infrastruktury krytycznej czy szpiegowanie państw, to tylko niektóre z zagrożeń czających się w cyberprzestrzeni.
rozwiń zwiń