Polskie Radio

Media społecznościowe na celowniku hakerów

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2016 07:30
Cyberprzestępcy skupiają się na celach zaliczanych do infrastruktury krytycznej. Obok energetyki, służby zdrowia i bankowości zdaniem Piotra Ciepieli, starszego menedżera w Dziale Doradztwa IT, firmy EY będą to także media społecznościowe.
Audio
  • O cyberbezpieczeństwie w Po pierwsze ekonomia radiowej Jedynki mówi Piotr Ciepiela, starszy menedżer w Dziale Doradztwa IT, firmy EY (Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Zdaniem ekspertów, w 2016 roku portale społecznościowe będą coraz częściej celem ataków prowadzonych przez cyberprzestępców
Zdaniem ekspertów, w 2016 roku portale społecznościowe będą coraz częściej celem ataków prowadzonych przez cyberprzestępcówFoto: Pixabay

Jak szacuje magazyn "Forbes", w 2015 roku rynek cyberbezpieczeństwa był wyceniany na 75 mld dolarów, a w 2020 roku jego wartość wzrośnie już do 170 mld dolarów.

To pokazuje rosnącą rolę i znaczenie cyberbezpieczeństwa. Ten trend będzie się znacznie pogłębiał w roku 2016 i kolejnych latach - uważa Piotr Ciepiela, starszy menedżer w Dziale Doradztwa IT, firmy EY.

Coraz więcej cyberprzestępstw

- Problem będzie się nasilał, wskazują na to statystyki. W niektórych sektorach nawet dwudziestokrotnie zwiększyła się liczba ataków. Z jednej strony jest to efekt tego, że te ataki są pokazywane, a z drugiej strony coraz łatwiej taki atak przeprowadzić. Coraz więcej firm bankrutuje przez to, że nie jest w stanie zabezpieczyć swoich danych – uważa gość.

Zdaniem ekspertów, w 2016 roku portale społecznościowe będą coraz częściej celem ataków prowadzonych przez cyberprzestępców, oprócz oczywiście typowych sektorów zaliczanych do infrastruktury krytycznej.

- Energetyka oczywiście jest na pierwszym miejscu, ale są jeszcze inne krytyczne sektory takie jak branża paliwowa, służba zdrowia, czy bankowość. Dodatkowo celem hakerów będą padać media społecznościowe oraz usługi typu chmura, które zaczynają zaliczać się do bardzo istotnych dla działania naszego społeczeństwa – uważa gość Jedynki.

Skoordynowane działania
 
Można się bronić, ale aby to zrobić potrzebne są skoordynowane działania nie tylko na szczeblu krajowym, ale i unijnym.

- Poszczególne kraje pracują nad tym, żeby cyberbezpieczeństwo na szczeblu rządowym zostało zauważone i zostało wyegzekwowane w konkretnych firmach. Chodzi o to, żeby poziom tego bezpieczeństwa podwyższyć – podkreśla rozmówca.
 
Jak analizuje Instytut Kościuszki, rok 2016 to będzie również wyraźna dyskusja nad koniecznością zwiększania wydatków na cyberbezpieczeństwo. Państwa skłonią do tego coraz bardziej widoczne zagrożenia. Tym bardziej, że zdaniem ekspertów cyberprzestępcy będą coraz częściej wykorzystywali ukierunkowane ataki na konkretne podmioty tak, aby zakłócić ich funkcjonowanie i doprowadzić do jak największych strat finansowych.

Elżbieta Szczerbak, abo

 

Czytaj także

Polscy eksperci pomogli unieszkodliwić złośliwie oprogramowanie

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2015 08:37
Polscy eksperci z zespołu CERT Polska we współpracy m.in. z FBI i Interpolem doprowadzili do unieszkodliwienia botnetu Dorkbot - złośliwego oprogramowania, które tylko w tym roku zainfekowało na całym świecie co najmniej milion urządzeń z systemem Windows.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rząd ostro rusza do walki z cyberprzestępczością

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2015 08:24
"Rzeczpospolita" podaje, że minister cyfryzacji Anna Streżyńska zdecydowała o powołaniu nowego wiceministra do spraw cyberbezpieczeństwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W 2016 roku czeka nas więcej cyberataków?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2016 11:50
W przyszłym roku internauci powinni się spodziewać większej aktywności cyberprzestępców w obszarze złośliwej reklamy internetowej, wymuszeń oraz ataków na urządzenia mobilne – przestrzegają eksperci z Trend Micro Inc. Cyberprzestępstwa będą bardziej wyrafinowane i lepiej przygotowane, niż ma to miejsce dziś. Aby skutecznie się zabezpieczyć, trzeba przede wszystkim mieć świadomość zagrożenia oraz zachować zdrowy rozsądek.
rozwiń zwiń