Polskie Radio

Niemcy: kolos na glinianych nogach?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2014 10:49
Niemcy obchodzą Dzień Niepodległości. Postrzegane są obecnie jako kraj rozdający karty w Unii Europejskiej i strefie euro oraz czwarta potęga gospodarcza świata. Z drugiej strony, jak podają niemieckie źródła, ich armia jest w opłakanym stanie. Niewykluczone jest, że w starciu militarnym z Rosją nie miałaby szans. Czy wobec tego Niemcy rzeczywiście są w stanie gwarantować bezpieczeństwo Europie, a szczególnie Polsce i krajom bałtyckim w obliczu agresywnych zachowań Rosji?
Audio
  • 03.10.14 Piotr Semka: „ Niemcy muszą zadać sobie pytanie, czy chcą być liderem Europy czy osobnym państwem, które posiada specjalne relacje z Rosją (…)”
Niemcy: kolos na glinianych nogach?
Foto: flickr/Andreas Levers

„Skoro armia niemiecka jest w proszku, jak może być głównym elementem stabilizacji i bezpieczeństwa w naszym rejonie?” – pytał Piotr Semka, publicysta tygodnika „Do Rzeczy” i „Rzeczpospolitej” w Debacie poranka w Polskim Radiu 24.

– Niemcy poprzez swoją słabość militarną wpadają w upiorną antytezę tego, co dla Polski było głównym problemem w historii: Niemcy zbyt agresywne i zbyt wojownicze. Niemcy kapitulanckie i rozkładające bezradnie ręce, kiedy Polska i kraje bałtyckie czują się zagrożone stanowią takie samo niebezpieczeństwo dla nas, jak i takie, które byłyby zanadto naładowane adrenaliną – tłumaczył Gość PR24.

Rola Niemiec wobec agresji rosyjskiej

Niemcy odgrywają coraz większą rolę w rozwiązywaniu konfliktu ukraińsko-rosyjskiego. Jednocześnie jednak zza Odry dochodzą niepokojące informacje, że Bundeswehra nie byłaby w stanie obronić nas przed rosyjskim atakiem, gdyż jej uzbrojenie znajduje się w opłakanym stanie.

– Niemcy w czasie tego kryzysu wyżej stawiają dalekosiężne ustalenia z Rosją niż bezpieczeństwo takich państw jak Polska czy kraje bałtyckie. Założenie, że samo narzucenie sankcji przywoła Rosję do porządku jest fałszywe. Putin kontynuuje politykę agresywną. W Donbasie żaden rozejm nie funkcjonuje. Jeśli mamy do czynienia z konfliktem interesów i takie kraje jak Polska, Łotwa, Litwa, Estonia czują się zagrożone, to Niemcy muszą zająć jednoznaczne stanowisko wobec Rosji, a nie próbować pogodzić dwa przeciwstawne cele – powiedział w PR24 Piotr Semka.

– Niemcy patrzą zupełnie inaczej na konflikt z Rosją niż kraje Europy Środkowo-Wschodniej. Mają inne doświadczenia historyczne. My poważnie mówimy o zagrożeniu niepodległości i suwerenności oraz o tym, że działania Rosji są bezpośrednim zagrożeniem dla nas. Tymczasem Niemcy odczytują to zagrożenie jedynie na poziomie gospodarczym i ekonomicznym – dodał Michał Kędzierski, publicysta Przeglądu Spraw Międzynarodowych, Portalu Spraw Zagranicznych.

Schetyna w Berlinie

Wczoraj Berlin był, obok Paryża, celem pierwszej wizyty zagranicznej następcy Sikorskiego – polskiego ministra spraw zagranicznych Grzegorza Schetyny. Szef polskiej dyplomacji podczas swojej wizyty w Niemczech zapowiedział nowy etap współpracy z Berlinem. Czy takie współdziałanie rzeczywiście może sprawić, że Polska i kraje bałtyckie będą czuły się bardziej bezpieczne?

– Nie widzę możliwości nowego etapu w relacjach polsko-niemieckich. Grzegorz Schetyna nie wydaje się bardziej przygotowany do funkcji ministra spraw zagranicznych niż Radosław Sikorski – stwierdził Michał Kędzierski.

PR24/Dominika Dziurosz-Serafinowicz