Polskie Radio

Sprawdzian szóstoklasisty 2015 z języka polskiego i matematyki. Uczniowie zdradzili, jakie były pytania

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2015 16:09
Uczniowie klas szóstych szkół podstawowych zakończyli pisanie części pierwszej sprawdzianu szóstoklasisty. Obejmowała ona zadania z języka polskiego i matematyki.
Audio
  • Uczniowie o zadaniach z matematyki (IAR)
  • Uczniowie o zadaniach z języka polskiego (IAR)
  • Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 15 w Kielcach o sprawdzianie szóstoklasisty (IAR)
Sprawdzian szóstoklasistów w szkole podstawowej nr 21 w Gorzowie Wielkopolskim
Sprawdzian szóstoklasistów w szkole podstawowej nr 21 w Gorzowie WielkopolskimFoto: PAP/Lech Muszyński

Część pierwsza rozpoczęła się o godz. 9. Na rozwiązanie zadań uczniowie mieli 80 minut (lub 120 minut w przypadku części uczniów, którym przysługuje wydłużony czas pisania sprawdzianu np. dyslektyków). W arkuszu znalazły się zadania z języka polskiego i matematyki.
Sprawdzian szóstoklasisty 2015. Informacje podstawowe>>>
Uczniowie mieli do rozwiązania 26 zadań - 13 z języka polskiego i 13 z matematyki. Zadanie z języka polskiego odnosiły się do cytowanego w arkuszu tekstu na temat inteligencji słoni napisanego na podstawie popularno-naukowego artykułu w tygodniku "Newsweek" oraz komiksu opowiadającego o "pojedynku" między antycznymi malarzami Zeuksisem i Parrazjosem, który z nich maluje bardziej realistycznie.
Szóstoklasiści, z którymi rozmawiał Kamil Szwarbuła z Informacyjnej Agencji Radiowej opowiedzieli, co było na sprawdzianie. Według ich relacji, trzeba było m.in. napisać opowiadanie na temat "Tajemnicze pudełko". - Z mojego pudełka wyleciał duszek - powiedziała jedna z uczennic. - Napisałem o tym, że znalazłem pudełko zamiast poduszki rano - dodał jej kolega.
Sprawdzian szóstoklasisty 2015. Język polski - czego się spodziewać?>>>
Matematyka: najtrudniejsze okazały się zadania otwarte
Jeśli zaś chodzi o zadania z matematyki, najtrudniejsze okazały się te otwarte, w których uczeń nie miał podanych odpowiedzi do wyboru. W jednym z poleceń trzeba było policzyć koszt wysłanych wiadomości sms, w innym - oszacować, ile trzeba kupić worków z ziemią do skrzynek w ogrodzie. Trzeba było też obliczyć długość trasy rajdu w oparciu o umieszczoną w arkuszu mapę. Na sprawdzianie przydała się także znajomość wzorów na pola figur płaskich.
Według uczniów, z którymi rozmawiał reporter IAR, ostateczny sprawdzian był łatwiejszy niż próbny.
Sprawdzian szóstoklasisty 2015. Matematyka - czego się spodziewać?>>>
Po przerwie, o godz. 11.45, rozpocznie się druga część sprawdzianu - test z języka obcego. Potrwa ona 45 minut, w przypadku dyslektyków - 70 minut. Uczeń mógł wybrać, z jakiego języka obcego chce pisać sprawdzian, musiał być to jednak język, którego uczy się w szkole. Do wyboru były: język angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski i włoski.
Sprawdzian szóstoklasisty 2015. Język obcy - czego się spodziewać?>>>
Zestaw zadań egzaminacyjnych z języka obcego obejmuje następujące treści: rozumienie ze słuchu, znajomość funkcji językowych, znajomość środków językowych i rozumienie tekstów pisanych.

***
Przystąpienie do sprawdzianu szóstoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnego wypadku losowego nie może przystąpić do sprawdzianu w środę, będzie go pisać w drugim terminie - 1 czerwca.
Uczeń przyłapany na ściąganiu podczas sprawdzianu musi przystąpić do niego jeszcze raz.  Uczniowie, którzy w ogóle nie przystąpią do sprawdzianu w tym roku, muszą powtórzyć ostatnią klasę szkoły podstawowej i zgłosić się na egzamin za rok.
Wynik sprawdzianu nie ma wpływu na przyjęcie ucznia do gimnazjum rejonowego. W przypadku wyboru innej szkoły wynik może zdecydować czy będzie się on uczył w wybranej szkole.
Swoje wyniki szóstoklasiści poznają 29 maja. W dniu zakończenia roku szkolnego - 26 czerwca wraz ze świadectwem ukończenia szkoły podstawowej uczniowie otrzymają wydane przez CKE zaświadczenia w wynikach.
Wyrażone w procentach będą osobno podane z części pierwszej (z wyszczególnieniem wyniku dla zadań z języka polskiego i matematyki) i osobno z drugiej. Ma to umożliwić porównywanie wyników uzyskanych przez uczniów z danych przedmiotów na wszystkich etapach edukacji.
CKE, PAP, IAR, kk

Czytaj także

Sprawdzian szóstoklasisty 2015. Co uczeń może zabrać ze sobą na salę?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2015 17:02
Na sprawdzian szóstoklasisty uczeń może zabrać ze sobą na salę egzaminacyjną wyłącznie przybory do pisania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sprawdzian szóstoklasisty 2015. Uczniowie ocenili, że był łatwiejszy niż próbny

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2015 06:00
W środę ponad 350 tys. uczniów klas szóstych szkół podstawowych przystąpiło do sprawdzianu szóstoklasisty. Sprawdzian składał się z dwóch części - pierwsza obejmowała zadania z języka polskiego i matematyki, druga - z języka obcego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sprawdzian szóstoklasisty 2015. Kiedy i gdzie zostaną opublikowane arkusze?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2015 13:03
W środę o godz. 9 blisko 350 tys. uczniów klas szóstych szkół podstawowych rozpoczęło pisanie sprawdzianu. Arkusze z obu jego części opublikujemy na portalu PolskieRadio.pl po południu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

CKE: sprawdzian szóstoklasisty odbył się we wszystkich szkołach

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2015 16:03
Przechodzące przez Polskę wichury spowodowały uszkodzenia linii elektrycznych i w konsekwencji brak prądu w niektórych szkołach. Jednak - jak poinformował dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik - dyrektorzy placówek poradzili sobie z tym problemem.
rozwiń zwiń