Polskie Radio

Wyjątkowi goście na Festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2015 12:40
Spotkanie z jednym z żołnierzy majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" - Józefem Bandzo - to jedno z wydarzeń pierwszego dnia Festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”. Impreza odbywa się w Gdyni a patronat medialny objęło nad nią Polskie Radio, zaś patronem honorowym jest prezydent Andrzej Duda.
Audio
  • Józefem Bandzo spisał swoje wspomnienia z czasu walki (IAR)
  • Dyrektor Festiwalu Arkadiusz Gołębiewski podkreśla, że jak ważnym filmem jest "Jaster - Tajemnica Hela" (IAR)
Wyjątkowi goście na Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci
Foto: Materiały promocyjne festiwalu

Ideą festiwalu jest pokazywanie filmów dokumentalnych oraz prezentacja audycji radiowych dotykających powojennej historii Polski, a przede wszystkim losów „żołnierzy wyklętych”.

Żołnierze Wyklęci >>> zobacz serwis specjalny

Spotkanie z Józefem Bandzo w Gdyńskim Centrum Filmowym będzie połączone z promocją jego książki pod tytułem "Tak było", w której spisał swoje wspomnienia z czasu walki.

Czytaj więcej
żołnierze wyklęci663wiki.jpg
Kolejni bohaterowie odzyskali tożsamość

Poźniej pokazany zostanie film dokumentalny "Jaster - Tajemnica Hela" w reżyserii Małgorzaty Walczak i Marka Pawłowskiego. Jest to historia niesłusznie posądzonego o zdradę i zabitego przez kolegów bojownika oddziałów specjalnych Kedywu Armii Krajowej Stanisławie Jasterze. Dyrektor Festiwalu Arkadiusz Gołębiewski podkreśla, że jest to ważny film.

A wieczorem uroczysta gala otwarcia Festiwalu, na której między innymi wystąpi piosenkarka Katy Carr - Brytyjka polskiego pochodzenia, wielka miłośniczka polskiej historii.

Bezpłatny wstęp

Festiwal potrwa do soboty. Podczas tegorocznej edycji "Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" widzowie mogą zobaczyć 45 filmów dokumentalnych i fabularnych, w tym 19 w konkursie głównym. Odbędą się też konkursy na dokumenty radiowe i filmy tworzone przez młodzież, na stylizacje modowe, hyde park, w którym będzie można opowiedzieć historie swoich przodków, miasteczko partyzanckie, akcje plastyczne, parada Harleyów i spektakl Teatru Karabela GHE Młot – "De profundis".

Zobaczyć można też wystawę prac plastycznych sanitariuszki i żołnierza AK, Lidii Lwow-Eberle,  malarstwo Andrzej Dziubka czy płonące rzeźby inspirowane wnętrzem UB-eckiej katowni w wykonaniu artysty Marka Zalewskiego. Zagrają też Panny Wyklęte i Contra Mundum. 

Święto Żołnierzy Wyklętych. Zobacz wyjątkowy koncert - "Panny Wyklęte - Wygnane vol.1" >>>

Wstęp na wszystkie projekcje i wydarzenia jest bezpłatny.

IAR,kh

Czytaj także

VII Festiwal "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci": filmy, muzyka, wystawy, wspomnienia

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2015 11:00
Między 24 a 26 września trwać będzie w Gdyni festiwal filmów dokumentalnych, prezentujących sylwetki, dziedzictwo oraz historię polskiego podziemia i opozycji demokratycznej w walce z komunistycznym reżimem lat 1939-1989.
rozwiń zwiń