Polskie Radio
Section05
komunizm

Czerwiec ’76 – wspomnienie buntu społecznego w Radomiu

41 lat temu rząd zapowiedział drastyczne podwyżki cen żywności, niektóre artykuły miały zdrożeć nawet o 100 proc. Radomscy robotnicy uznali, że to oznacza odebranie im godności i skazanie ich na wegetację. Następnego dnia przerwali pracę w zakłądach i wyszli na ulicę. O wydarzeniach Czerwca ’76 w Radomiu mówili w Polskim Radiu 24 Stanisław Kowalski (dzisiaj prezes Stowarzyszenia Radomski Czerwiec ’76), Tomasz Świtka (obecnie przewodniczący „Solidarności” Rolników Indywidualnych) i prof. Antoni Dudek.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Radom Czerwiec 1976 historia Polski komunizm PRL Antoni Dudek Stanisław Kowalski

Czerwiec'76. "Strajki miały podłoże ekonomiczne"

Czerwiec ’76 to fala strajków i demonstracji ulicznych. Protesty rozpoczęły się 25 czerwca 1976 roku. Uczestniczyło w nich około 80 tysięcy osób w 90 zakładach pracy. Nad przyczynami i skutkami tego buntu społecznego lub, jak chcą niektórzy, powstania robotniczego, zastanawiali się w audycji Nos Kleopatry 2017 dr Paweł Sasanka z Instytutu Pamięci Narodowej oraz Dariusz Kupiecki z Komitetu Obrony Robotników.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Czerwiec 1976 historia Polski PRL komunizm Komitet Obrony Robotników Instytut Pamięci Narodowej Jan Olszewski Radom Płock Ursus

"Podstępnie nas zaatakowano, złamano obietnice"

- Solidarność Walcząca była odzewem na to, że podstępnie nas zaatakowano, że złamano obietnice wolnych związków zawodowych, solidarności, że aresztowano ludzi, bito ich, a niektórych nawet zabito. To była naturalna reakcja – powiedział w audycji Pamiętaj to Solidarność twórca, pomysłodawca i inspirator Solidarności Walczącej, Kornel Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  Kornel Morawiecki Solidarność Solidarność Walcząca historia Polski komunizm PRL

Odznaczenia dla działaczy Solidarności Walczącej

Prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe działaczom Solidarności Walczącej. Uroczystość była kulminacją obchodów 35. rocznicy utworzenia antykomunistycznej organizacji, działającej w podziemiu po tym, jak komuniści zdelegalizowali "Solidarność". W Polskim Radiu 24 relacjonował ją Karol Darmoros.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Solidarność Walcząca historia Polski komunizm prezydent Solidarność PRL Kornel Morawiecki

Odznaczenia dla działaczy Solidarności Walczącej

Prezydent Andrzej Duda wręczy w środę odznaczenia państwowe działaczom Solidarności Walczącej. Uroczystość będzie kulminacją obchodów 35. rocznicy utworzenia antykomunistycznej organizacji, działającej w podziemiu po tym, jak komuniści zdelegalizowali "Solidarność". W Polskim Radiu 24 początki Solidarności Walczącej przypominał Witold Banach (IAR). 
Zobacz więcej na temat:  Solidarność Walcząca Andrzej Duda prezydent historia Polski komunizm

Życiowe piekło w ujęciu Macieja Sikorskiego

– Dzisiejsza antykultura zmierza do dekonstrukcji człowieka i rozbicia jego formy – powiedział Maciej Sikorski, instruktor teatralny, a także autor książki „Byłem w piekle. Nie polecam”. W audycji „Życie z duszą, czy bez” rozmowa na temat kontrkultury i chrześcijaństwa widzianej przez pryzmat trudnych życiowych doświadczeń oraz cudu nawrócenia gościa Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  religia wiara komunizm PRL

"Solidarność Walcząca chciała zwalczać komunistów"

35 lat temu powstała Solidarność Walcząca. Około 3 tys. zaprzysiężonych działaczy dążyło do obalenia komunizmu. Organizacja wydawała ponad sto tytułów podziemnej prasy, posiadała też sieć podziemnych radiostacji w kilkudziesięciu miastach Polski. O działalności Solidarności Walczącej mówił w audycji Gorący Temat Piotr Rzewuski – członek Zarządu Stowarzyszenia SW.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność Solidarność Walcząca komunizm historia Polski

Ferdynand Goetel. "Niewygodny" świadek Katynia

Ferdynand Goetel był polskim prozaikiem, dramatopisarzem i publicystą. W 1943, za zgodą Delegatury Rządu na Kraj, wziął udział z ramienia Czerwonego Krzyża w misji niemieckiej, która badała groby polskich oficerów w Katyniu. Po wojnie dla Sowietów stał się niewygodnym świadkiem zbrodni katyńskiej. O losach Ferdynanda Goetla mówił w Polskim Radiu 24 Włodzimierz Domagalski, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Katyń zbrodnia katyńska zbrodnie sowieckie ZSRR komunizm PRL Ferdynand Goetel