Polskie Radio

Dokumenty o bohaterach walki o wolność na Festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci"

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2015 19:27
Obława augustowska, Jan Mazurkiewicz "Radosław", czy jeden z żołnierzy wileńskich oddziałów Armii Krajowej - to między innymi tematy filmów pokazywanych na Festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Festiwal odbywa się w Gdyni, patronat medialny objęło nad nim Polskie Radio, a patronem honorowym jest prezydent Andrzej Duda.
Audio
  • Dokumenty o bohaterach walki o wolność na Festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Relacja Witolda Banacha (IAR)
Dokumenty o bohaterach walki o wolność na Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci
Foto: Materiały promocyjne festiwalu

Ideą festiwalu jest pokazywanie filmów dokumentalnych oraz prezentacja audycji radiowych dotykających powojennej historii Polski, a przede wszystkim losów "żołnierzy wyklętych".

Piątkowe pokazy rozpoczął film "Obława" w reżyserii Beaty Hyży-Czołpińskiej, który przypomina o obławie augustowskiej, w której funkcjonariusze NKWD w lipcu 1945 roku aresztowali około 7 tysięcy osób z północno-wschodniej Polski i co najmniej około 600 zamordowali. Film "Obława" ukazuje jakie piętno obława augustowska wywarła na mieszkańców tamtych terenów oraz działania IPN mające na celu odnalezienie miejsca pogrzebania ofiar NKWD.

Widzowie festiwalu mogli też zobaczyć dokument "Radosław". Reżyserka Małgorzata Brama wyjaśnia, że opowiedziała o tragicznej postaci jednego z powstańców warszawskich Janie Mazurkiewiczu "Radosławie". Autorka filmu podkreśla, że do dziś wiele osób uznaje "Radosława" za zdrajcę, który współpracował z UB. Tymczasem według jej ustaleń i po zbadaniu dokumentów w Instytucie Pamięci Narodowej okazało się, że pułkownik skazując się na złą sławę, jako wieloletni wiceprezes Zarządu Głównego ZBoWiD, nie tylko nie wydawał swoich żołnierzy, ale wielu wręcz uratował od śmierci z rąk komunistów.

Z kolei Bronisław Bubiak i Tomasz Piotrowski pokazali film "Legenda wileńskiej konspiracji". Bronisław Bubiak wyjaśnił, że jest to dokument o jezuicie, żołnierzu Armii Krajowej Stanisławie Kiałce, który za swoją konspiracyjną działalność został zesłany na 15 lat do Workuty. Mimo tragicznych doświadczeń, po powrocie do Polski, do 1968 roku wciąż działał w podziemiu antykomunistycznym.

Żołnierze Wyklęci >>> zobacz serwis specjalny

Czytaj więcej
żołnierze wyklęci663wiki.jpg
Kolejni bohaterowie odzyskali tożsamość

Bezpłatny wstęp

Oprócz filmów dokumentalnych na festiwalu można posłucha radiowych reportaży, wziąć udział w debatach. W piątek wieczorem na festiwalowej scenie zagrają Wygnane Panny Wyklęte i Maleo Reggae Rockers.

Święto Żołnierzy Wyklętych. Zobacz wyjątkowy koncert - "Panny Wyklęte - Wygnane vol.1" >>>

Wstęp na wszystkie projekcje i wydarzenia jest bezpłatny.

mr

Czytaj także

VII Festiwal "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci": filmy, muzyka, wystawy, wspomnienia

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2015 11:00
Między 24 a 26 września trwać będzie w Gdyni festiwal filmów dokumentalnych, prezentujących sylwetki, dziedzictwo oraz historię polskiego podziemia i opozycji demokratycznej w walce z komunistycznym reżimem lat 1939-1989.
rozwiń zwiń