Polskie Radio

Rocznica wyzwolenia Auschwitz w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2015 16:37
27 stycznia upływa 70 lat od wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Programy Polskiego Radia przygotowały audycje upamiętniające wydarzenie.

26 i 27 stycznia wszystkie stacje Polskiego Radia, a więc Jedyka, Dwójka, Trójka i Czwórka, a także Polskie Radio dla Zagranicy oraz Polskie Radio PR24 relacjonować będą antenach rocznicowe obchody w Auschwitz - przede wszystkim w serwisach infoirmacyjnych. Nie zabraknie również specjalnych materiałów reporterskich, w tym rozmów z byłymi więźniami. Ponadto z okazji wyzwolenia Auschwitz-Birkenau Portal Polskiego Radia przygotował specjalny serwis internetowy.

Obóz koncentracyjny Auschwitz stał się dla świata symbolem Holokaustu, ludobójstwa i terroru. Utworzony został w połowie 1940 roku na przedmieściach Oświęcimia, polskiego miasta, które zostało włączone do Trzeciej Rzeszy. Miasto otrzymało niemiecką nazwę „Auschwitz”, która stała się również określeniem obozu: Konzentrationslager Auschwitz. – Jak nas tu przywieziono, było 30 więźniów – opowiadał Stanisław Ryniak, pierwszy Polak, który trafił do obozu. Otrzymał nr 31. W serwisie dostępnym na stronie historia.polskieradio.pl znalazły się archiwalne wspomnienia tych, którzy przeżyli obozowe piekło. Na szczególną uwagę zasługują relacje osób, które trafiły do Auschwitz-Birkenau jako dzieci. – Tu był blok samych dzieci, bezbronnych, zabranych od matek. Niemcy wiedzieli, że one tu taką szkołę dostaną, że wyginą – mówiła Eulalia Rudak na antenie Polskiego Radia.

Relacje świadków, nagrania z procesów zbrodniarzy, w tym komendanta KL Auschwitz – Rudolfa Hoessa, zdjęcia dokumentujące rozmiar terroru i ludobójstwa od 26 stycznia są dostępne w serwisie historia.polskieradio.pl.