Polskie Radio

Mniej biurokracji na uczelniach.Od dziś obowiązują nowe przepisy dotyczące szkolnictwa wyższego

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2016 07:40
Mniej biurokracji na uczelniach, mniej obowiązków sprawozdawczych i więcej środków na stypendia. Od dzisiaj zaczyna obowiązywać zmiana przepisów o szkolnictwie wyższym. Studenci będą mieli łatwiejszy dostęp na drugi kierunek studiów czy łatwiejszy dostęp do kredytów studenckich.
Audio
Warszawa, 30.09.2016. Rektor UW prof. Marcin Pałys, podczas inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Warszawskim
Warszawa, 30.09.2016. Rektor UW prof. Marcin Pałys, podczas inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Warszawskim Foto: PAP/Marcin Obara

W kalendarzu 1 października, więc nowy rok akademicki staje się faktem. Na studentów czeka trochę nowości.

Jedną z ważniejszych jest m.in zmiana zasady przyznawania stypendiów rektora za osiągnięcia w nauce. Teraz będę mogli je otrzymywać studenci pierwszego roku na podstawie np. uczestnictwa w olimpiadach. Dotychczas stypendium naukowe było dostępne od drugiego roku studiów, po spełnieniu przez studenta warunków dotyczących średniej ocen czy dodatkowych osiągnięć.

Przekształcenia czekają także  naukowców czy administrację uczelni.
Będzie mniej sprawozdań, zmienią się Krajowe Ramy Kwalifikacji, a Polska Komisja Akredytacyjna będzie pełniła funkcję mentorską.

Ustawa deregulacyjna obowiązuje od 1 października 2016 roku, ale przepisy dotyczące finansowania wejdą w życie 1 stycznia 2017 roku.

Jarosław Gowin z życzeniami dla studentów

 - To jest początek szczególnego roku akademickiego, w którym czekają nas intensywne debaty na temat pożądanego, docelowego modelu szkolnictwa wyższego i nauki. Dużo musi się na polskich uczelniach zmienić, tak żeby zarówno kadra naukowa, administracja i przede wszystkim studenci mieli poczucie głębokiej satysfakcji z pewnego dążenia ku prawdzie - mówił wicepremier i minister podczas  inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika.

Gowin zaznaczył, że Polska jest na 24. miejscu na świecie pod względem PKB i na 37. miejscu pod względem nakładów na naukę, ale pomimo dramatycznego niedoinwestowania nauki zajmuje 20. miejsce, jeżeli chodzi o poziom badań naukowych.

You Tube

Zmiana przepisów jest wstępem do wprowadzenia nowego prawa o szkolnictwie wyższym. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin mówi, że poprzez cykl debat, konferencji i Narodowy Kongres Nauki wypracowana zostanie nowa ustawa o szkolnictwie wyższym. Pierwszym krokiem do niej było ogłoszenie konkursu, w którym wyłoniono trzy zespoły ekspertów. Zespoły przygotują trzy konkurencyjne propozycje założeń do nowej ustawy.

W lutym 2017 roku rozpocznie się debata nad efektami prac zespołów. A we wrześniu przyszłego roku podczas Narodowego Kongresu Nauki w Krakowie zostanie przedstawiona koncepcja nowej ustawy. Ministerstwo chce, żeby nowe przepisy zaczęły obowiązywać od roku akademickiego 2018/2019.

Studenci UJ rozpoczynają naukę w nowym budynku

Tymczasem studenci prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego nie powinni już narzekać na ścisk i brak miejsca w salach wykładowych. Od nowego roku akademickiego będą mogli korzystać z nowego gmachu wybudowanego tuż obok Auditorium Maximum, z salą audytoryjną mogącą pomieścić 556 osób.

Trzykondygnacyjny budynek Wydziału Prawa i Administracji UJ powstał przy ulicy Krupniczej, na niewielkiej działce pomiędzy Auditorium Maximum UJ a Teatrem Groteska. Znalazły się w niej: aula z 556 miejscami, dwie sale wykładowe po 149 miejsc oraz pięć sal dla 50 słuchaczy każda.

- Dzięki temu budynkowi znacznie poprawią się warunki studiowania na pierwszym roku praw oraz na studiach podyplomowych. Wcześniej w sobotę i niedzielę, ze względu na liczbę zajęć na studiach doktoranckich, niestacjonarnych I i II stopnia oraz podyplomowych, byliśmy zmuszeni do wynajmowania sal" – powiedziała PAP była dziekan Wydziału Prawa i Administracji UJ, która nadzorowała powstanie nowego gmachu prof. Krystyna Chojnicka.

W budynku urządzona została sala sądowa do symulacji procesów, wyposażona w nowoczesny sprzęt rejestrujący, który automatycznie śledzi osobę, która zabiera głos.

- To taka wisienka na torcie w tym pomieszczeniu – powiedziała prof. Chojnicka.

Budowa rozpoczęła się w połowie 2014 roku, kosztowała ok. 22 mln zł i w całości została sfinansowana z środków Wydziału Prawa i Administracji UJ, bez wsparcia z innych źródeł.
Obecnie prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim – na wszystkich typach studiów – uczy się ok. 8 tys. osób

Polskieradio.pl/IAR/PAP/ksem/


Czytaj także

Minister nauki: ulgi podatkowe na innowacje będą większe

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2016 09:16
Wicepremier Jarosław Gowin deklaruje kolejną ustawę o innowacyjności. Ma ona zastąpić projekt przyjęty w mijającym tygodniu przez rząd. Celem tych regulacji jest lepsza współpraca naukowców i przedsiębiorców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rewolucja w nauce i szkolnictwie wyższym. Powstanie Narodowa Agencja Współpracy Akademickiej

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2016 13:47
Powstanie Narodowej Agencji Współpracy Akademickiej, wyłonienie uczelni badawczych, wsparcie uniwersytetów trzeciego wieku i wysłanie do polskich szkół naukobusów - to kilka zmian w nauce i szkolnictwie, które zapowiedział minister nauki Jarosław Gowin.
rozwiń zwiń