Polskie Radio
Section05
NAUKA

Skarby Ziemi na wyczerpaniu. Kiedy ich zabraknie?

Naturalne zasoby Ziemi nie są nieograniczone, ryzyko wyczerpania się krytycznych dla istnienia cywilizacji technicznej zasobów paliw kopalnych jest dziś faktem. - Z surowcami jest ogromny problem, rzadko jednak mówi się o kurczących się zasobach słodkiej wody - ostrzega Magdalena Krukowska, autorka bloga "Biznes (nie)etyczny".
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Ziemia ekologia skarby przyrodnicze Justyna Majchrzak Anna Depczyńska NAUKA natura

"Dyplom polskiej uczelni musi odzyskać prestiż"

Jarosław Gowin przedstawił w Krakowie założenia nowej ustawy reformującej szkolnictwo wyższe i rozpoczął konsultację społeczne na temat zmian. Wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego zapewniał w radiowej Trójce, że projekt reformy zyska akceptację zarówno polityczną, jak i środowisk akademickich.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Marcin Pośpiech Jarosław Gowin Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego NAUKA szkolnictwo wyższe

17 września 1939. Jak doszło do agresji ZSRR na Polskę?

- Dla Polaków to było wielkie zaskoczenie, mimo że do Edwarda Rydza-Śmigłego dochodziły meldunki wywiadu i ataszatu wojskowego w Moskwie, że coś się dzieje za wschodnią granicą. Słychać było czołgi i przecinano druty kolczaste - opowiada w Czwórce Karol Kalinowski z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka ZSRR HISTORIA historia Polski Armia Czerwona II wojna światowa Anna Hardej Jakub Jamrozek NAUKA