Polskie Radio
Section05
NAUKA

Wszechświat i jego tajemnice. Czy wiemy jak powstał?

- Jedni naukowcy są zwolennikami teorii inflacji, mówią że Wszechświat powstał z pierwotnych fluktuacji przez bardzo szybką ekspansję, nadmuchanie. Drudzy twierdzą, że ten, w którym jesteśmy teraz, powstał z tego, który się skurczył przedtem - mówi prof. Jean-Pierre Lasota, odnosząc się do ostatnich gwałtownych sporów wśród naukowców.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski kosmos NAUKA słońce planety fale grawitacyjne

Zaskakujące polskie innowacje. Wśród nich hologramy serca

Holograficzne gogle, które pozwolą przeprowadzić symulację operacji na sercu konkretnego pacjenta, opaska do zdalnego opiekowania się chorym, która alarmuje, gdy np. zaburzy się rytm serca, długopis, który przetwarza pismo lekarza w elektroniczną dokumentację, tłumacz języka migowego – to tylko niektóre z projektów, które przedstawiono w Polsce delegacji europosłów z komisji ds. badań, przemysłu i energii Parlamentu Europejskiego.
Zobacz więcej na temat:  TYLKO U NAS POLSKA medycyna technologie GOSPODARKA zdrowie innowacje NAUKA

Bioróżnorodność. Musimy ją pielęgnować

Naukowcy ostrzegają, że przekształcamy środowisko Ziemi tak dalece, iż weszliśmy w kolejną epokę geologiczną. Zmieniliśmy globalny obieg niektórych pierwiastków chemicznych i jesteśmy świadkami masowego zanikania gatunków. W Czwórce o zaburzeniach w bioróżnorodności opowiadała Barbara Pietrzak, Czwórkowa rzeczniczka nauki z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.   
Zobacz więcej na temat:  Czwórka ekologia biologia Patryk Kuniszewicz NAUKA zwierzęta zwierzęta domowe Ziemia