Polskie Radio
Section05
NAUKA

Włoski rząd przyjął pierwszy w Europie projekt ustawy w sprawie sztucznej inteligencji

Włoski rząd chce karać za wyrządzanie szkód wizerunkowych z wykorzystaniem AI - sztucznej inteligencji. W najnowszym raporcie nowe technologie wskazywane są przez Amnesty International jako zagrożenie dla praw człowieka, o czym w Trójce opowiedział Michał Strzałkowski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Strzałkowski technologie sztuczna inteligencja chat GPT Włochy NAUKA cyfryzacja Robert Grzędowski

Satelita Intuition-1 nadaje z orbity: wielki sukces polskiej firmy sektora new space

Satelita Intuition-1, opracowany przez polską firmę KP Labs, przesłał na Ziemię pierwsze zdjęcia z kosmosu. Obrazowanie hiperspektralne zastosowane przy ich powstaniu może okazać się przydatne m.in. w rolnictwie bądź leśnictwie. O tym właśnie ze swoim gościem rozmawia Radosław Nałęcz.  
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA satelita kosmos orbita okołoziemska NASA EAS Radosław Nałęcz Trójka

Prąd z nieba. Europejska Agencja Kosmiczna chce budować orbitalne elektrownie słoneczne

W ramach nowej inicjatywy SOLARIS Europejska Agencja Kosmiczna wspiera badania nad technologią przesyłania energii z orbity na Ziemię. W przedsięwzięciu mają uczestniczyć przedsiębiorstwa, dostawcy energii i decydenci. Na czym polega projekt? 
Zobacz więcej na temat:  esa european space agency kosmos energia energia elektryczna prąd odnawialne źródła energii zielona energia Michał Strzałkowski Robert Grzędowski NAUKA technologie

Kosmos w łóżku, czyli blisko 80 tysięcy złotych za dwa miesiące leżenia

To brzmi jak bajka: niemieccy naukowcy zapłacą 18 tys. euro za… dwa miesiące leżenia w łóżku! Można powiedzieć praca marzeń, tym bardziej że uczestnik będzie miał świadomość, iż w ten sposób przyczyni się do postępu nauki: są to bowiem badania związane z reakcją organizmu na stan nieważkości.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA sen kosmos eksperyment astronauta NASA Józef Niewiarowski Radosław Nałęcz Trójka Habitat Lunares

"Egzamin na wszelki wypadek". Po co nam dziś matura?

Kiedyś świadectwo dojrzałości, dziś "egzamin na wszelki wypadek". - O maturze myślą ci, którzy wybierają się na studia. Jeśli ktoś nie ma tego w planach, egzamin wydaje się zbędny - mówi Katarzyna Kucharska z siewie.edu.pl. - Ale nasze widzimisię zmienia się na przestrzeni lat, dlatego zachęcam, żeby jednak do matury przystąpić.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka NAUKA edukacja matura egzaminy maturalne studia młodzież Weronika Puszkar

Od hagiografii do fotografii, czyli jak wymyślono potwora z Loch Ness

Po raz pierwszy wzmianka o wodnej bestii z okolic szkockiego jeziora Loch Ness pojawiła się w VII wieku. Ale o potworze głośno zrobiło się dopiero czternaście wieków później, w epoce społeczeństwa informacyjnego i powszechnego dostępu do technologii.
Zobacz więcej na temat:  potwory HISTORIA Wielka Brytania Szkocja oszustwo teorie spiskowe teoria spiskowa fantastyka dinozaury jezioro prasa prasa drukowana media fotografia NAUKA

Medal Sierpińskiego. Wyróżnienie dla matematyków związanych z Polską za wybitne osiągnięcia naukowe

Medal im. Wacława Sierpińskiego to wyróżnienie ustanowione w 1974 roku, przyznawane przez Uniwersytet Warszawski i Polskie Towarzystwo Matematyczne matematykom związanym z Polską za wybitne osiągnięcia naukowe. Nagrodę ustanowiono dla uczczenia wybitnego polskiego matematyka Wacława Sierpińskiego.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki matematyka informatyka NAUKA Wacław Sierpiński nagroda

Stanisław Ulam. Ojciec chrzestny bomby wodorowej

Był jednym z genialnych matematyków tworzących tzw. szkołę lwowską. W latach 30. wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie jako naukowiec odniósł spektakularne sukcesy. Brał udział w Projekcie Manhattan, którego celem było stworzenie bomby atomowej. Wierzył, że najstraszliwsza z broni dostępnych człowiekowi odstraszy ludzkość przed popadaniem w kolejne konflikty.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski NAUKA matematyka bomba atomowa Lwów Stany Zjednoczone