Polskie Radio

Święta Wielkanocne z Polskim Radiem

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2017 12:11
Wszystkie Programy Polskiego Radia przygotowały na nadchodzące dni wiele specjalnych audycji, które pozwolą słuchaczom poczuć wyjątkową atmosferę Świąt Wielkanocnych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

jedynka logo 663.jpg

W Wielki Piątek 14 kwietnia gościem Radiowej Jedynki o godz. 7.15 będzie arcybiskup Wojciech Polak Prymas Polski. Ponadto w Sygnałach Dnia (6.00-9.00), Czterech Porach Roku (9.00-12.00) i Ekspresie Jedynki (15.00-18.00) pojawią się materiały z Ziemi Świętej.

- Po 15.00 ruszymy na Golgotę uliczkami Jerozolimy, odwiedzimy znane i zupełnie nieznane zakątki Izraela zapowiadają swoje relacje Monika Tarka i Robert Kilen. O godz. 20.00 w ramach audycji Na Ratunek Życiu relacja z Drogi Krzyżowej ulicami Warszawy, a także spotkania z wyjątkowymi gośćmi: Siostrą Michaelą Rak, zwaną Aniołem Miłosierdzia z Wilna, twórczynią Hospicjum im. Bł. Ks. Michała Sopoćki w Wilnie, rozmowa z lekarzem psychiatrą, który próbuje ratować ludzi przed samobójstwem i ofiaruje im motywy do życia, wypowiedź przedstawiciela Fundacji Kapucyńskiej o zaangażowaniu w pomoc bezdomnym, rozmowa z Naczelnym Kapelanem Więziennictwa, oraz relacja z Domu Samotnej Matki w Chyliczkach, a także  rozmowa z przedstawicielem Caritas-Polska o ratowaniu oraz pomocy uchodźcom i ofiarom wojny w Syrii oraz z terapeutą uzależnień pochylającym się nad osobami wychodzącymi z nałogu.

O godz. 23.00 słowno-muzyczna podróż z Ernestem Bryllem i Marcinem Styczniem na Golgotę Jasnogórską. 

W Wielką Sobotę 15 kwietnia w godz. 9.00-11.00 i 14.00-15.00 wyjątkowe wydanie Jedynego Takiego Miejsca – Monika Tarka i Robert Kilen odwiedzą historyczne zakątki Jerozolimy, Jerycha i Galilei.

Teatr Polskiego Radia przeniesie nas w czasy Chrystusa słuchowiskiem "Szata" wg. Prozy L.C.Douglasa (w sobotę i niedzielę po godz. 17.00). U Zbigniewa Krajewskiego po godz. 20.00 spotkanie z Adamem Strugiem i polską muzyką pasyjną.

W Niedzielę Wielkanocną 16 kwietnia o godz. 9.00 Radiowa Jedynka zaprasza na transmisję Mszy Świętej Rzymsko-Katolickiej z Bazyliki Św. Krzyża w Warszawie. Po godz. 12.00 o Polsce i Europie, której potrzeba zmartwychwstania z arcybiskupem Henrykiem Hoserem rozmawiać będzie Rafał Porzeziński.

Po południu na antenie pojawi się kolejna porcja relacji z Ziemi Świętej. Po godz. 14.00 Jacek Raginis-Królikiewicz w Labiryncie Historii przeniesie słuchaczy w czasie, by odkrywać tajemnicę Całunu Turyńskiego. O godz. 20.30 świąteczne wydanie Wyszehradia, w którym słuchacze poznają zwyczaje świąteczne Czechów i Węgrów.

W Poniedziałek Wielkanocny 17 kwietnia o godz. 9.00 transmisja Mszy Świętej Rzymsko-Katolickiej z Bazyliki Św. Krzyża w Warszawie. W godz. 10.00-15.00 na Wielkanocny Poniedziałek z Radiową Jedynką zapraszają Małgorzata Raducha i Agata Puścikowska.

W programie m.in.: Czy siostry zakonne, które jednocześnie są rodzonymi siostrami, spędzają wspólnie święta – o tym Anna Maria i Judyta Pudełko, z którymi porozmawiamy o tym, jak w 4-osobowym domu zakonnym gotuje się kajmak i jak młodzież słucha rekolekcji pytając o sens życia. Z kolei Antka Królikowskiego zapytamy o najlepszą potrawę, którą przyrządza jego Mama Małgorzata, a Małgorzatę Ostrowską-Królikowską o radość świątecznego bycia w gronie rodzinnym. Aktor i kabareciarz z kabaretu "Rak" Krzysztof Respondek opowie o śląskiej tradycji zajączka i cicikach – czyli baziach, a Tadeusz Chudecki mówić będzie o wyższości świąt Wielkiejnocy u stóp Jasnej Góry, nad świętami obchodzonymi w nawet najbardziej egzotycznych krajach.

Mama Anny Lewandowskiej, reżyserka filmów dokumentalnych  Maria Stachurska opowie o tradycji świętowania w swojej rodzinie oraz o pasji pisania ikon. Będą też zagadki literackie dla słuchaczy z radiowymi "zajączkami" – czyli nagrodami w postaci audiobooków z Trylogią.

Po 15.00 Dorota Kołodziejczyk i Michał Montowski zapraszają do wysłuchania rozmów z Jarosławem Markiem Rymkiewiczem – o jego twórczości dramaturgicznej przy okazji prapremiery "Porwania Europy", Józefem Wilkoniem – o drzewach i Don Kichocie i z Marcinem Dorocińskim – o komediowych i dramatycznych rolach aktora i filmie "Małżeńskie porachunki".


dwójka logo.jpg

W piątek 14 kwietnia Dwójka zaprasza na cztery wyjątkowe koncerty. Dwa pierwsze to koncerty z Festiwalu Actus Humanus – Resurrectio – o godz. 16.00 zespołu Graindelavoix pod kierownictwem Björna Schmelzera: Lamentationes Hieremiae Prophetae (Carolus Luython, Pedro Ruimonte), a o godz. 19.00 Żołtarz Jezusów, czyli piętnaście rozmyślań o bożym umęczeniu w wykonaniu Adama Struga i Mateusza Kowalskiego grającego na lirze korbowej.  O godz. 20.00 słuchacze przeniosą się do Krakowa na Festiwal Misteria Paschalia, na koncert, w którym wystąpi m. in.: Julia Lezhneva oraz Le Poème Harmonique pod dyrekcją Vincenta Dumestre. O godz. 22.00 Dwójka powróci na Festiwal Actus Humanus – Resurrectio i zaprosi na Monteverdi 450 – koncert zespołu Concerto Italiano pod kierownictwem Rinalda Alessandriniego.

W Wielką Sobotę 15 kwietnia o godz. 12.00 w ramach Festiwalu Misteria Paschalia Program 2 przypomni występ Chóru Vox Luminis, zespółu L' Acheron pod dyrekcją Lionela Meuniera, który odbył się w Kaplicy św. Kingi w Kopalni Soli w Wieliczce 26 marca 2016 roku. A o godz. 17.00 Dwójka zaprasza ponownie na Misteria Paschalia, do Kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej, w którym soliści, La Poem Harmonique, Arte dei Suonatori i Vincent Dumestre zaprezentują Il Terremoto Antoniego Draghi.  W godz. 20.00-23.00 Dwójka wraca na Festiwal Actus Humanus – Resurrectio z transmisją koncertu zespołu Les Arts Florissants pod dyrekcją Williama Christie, który będzie też bohaterem rozmowy przeprowadzonej w przerwie koncertu.

W Niedzielę Wielkanocną o godz. 13.00 na wyjątkowe spotkanie z Anną Dymną zaprasza Jacek Wakar. Specjalną atrakcją świąteczną będzie o godz. 19.00 premiera słuchowiska "Mozart i Salieri" Aleksandra Puszkina w reżyserii Igora Gorzkowskiego, w którym wystąpią Grzegorz Małecki i Przemysław Stippa. O godz. 20.00 kolejne wydarzenie - oratorium La Resurrezione Jerzego Fryderyka Haendla w wykonaniu solistów oraz Accademia Bizantina i Ottavio Dantone, z którym podczas przerwy rozmawiać będzie Krzysztof Dziuba.

W Poniedziałek Wielkanocny o godz. 13.00 Anna Skulska zaprasza na rozmowę z wybitnym dyrygentem – Kazimierzem Kordem pod hasłem Znalazłem swoje miejsce w życiu. O godz. 16.00 Małgorzata Szymankiewicz i Joanna Szwedowska zapraszają na spotkanie z Grażyną Barszczewską. Kolejne dwa świetne koncerty Dwójka nada z Festiwalu Misteria Paschalia. W godz. 17.00-19.00 wystąpią soliści z Orkiestrą Le Poème Harmonique i Chórem Capella Cracoviensis pod dyrekcją Vincenta Dumestre,  a od godz. 20.00 do 23.00 podziwiać będzie można Davida DQ Lee i francuską orkiestrę barokową Ensemble Matheus pod dyrekcją Jeana Christophea Spinosi w utworach Jerzego Fryderyka Haendla, Antonio Vivaldiego i Georga Philippa Telemanna.


trójka logo

Świąteczną ramówkę Trójka rozpocznie mocnym akcentem – już od czwartku 13 kwietnia będzie można posłuchać relacji Michała Żakowskiego, który poleciał do Kurdystanu, żeby przygotować cykl "Chrześcijanie w cieniu wojny. Wielkanoc w Iraku". Jego materiały pojawią się w popołudniowym wydaniu „Zapraszamy do Trójki” (13 i 14 kwietnia około godz. 16.20) oraz w sobotę 15 kwietnia w audycji "Raport o stanie świata" Dariusza Rosiaka (godz. 14.05-15.00). PolskieRadio.pl uruchomił serwis specjalny chrzescijaniewiraku.polskieradio.pl.

Jak co roku Program 3 proponuje w okresie świątecznym sporo znakomitej, specjalnie wybranej muzyki. W czwartek o godz. 21.00 koncert piosenek Antoniny Krzysztoń. Dzień później, w Wielki Piątek transmisja jazzowego koncertu Witolda Janiaka i Adama Rymarza pt. "Pasja" (godz. 19.05 – w miejsce "Listy Przebojów Programu 3", która wyemitowana zostanie w Poniedziałek Wielkanocny o zwykłej porze), a od 22.05 audycja Agnieszki Trzeciakiewicz "Ludus Passioniss, czyli wyśpiewana cisza" (Gra o Męce Pańskiej na podstawie "Carminy Burany"). Jazz w najlepszym wydaniu wróci na antenę w Niedzielę Wielkanocną 16 kwietnia o godz. 18.05, kiedy Trójka nada koncert Jana Ptaszyna Wróblewskiego

Nie zabraknie również rozmów z interesującymi bohaterami oraz najlepszej publicystyki. Na audycję wokół książki "Ksiądz Kaczkowski w opowieściach rodziny i przyjaciół. Czekam na was, ale się nie spieszcie" zapraszają w piątek o godz. 15.05 Katarzyna Stoparczyk i Jan Niebudek. Z kolei o godz. 20.05 Marcin Gutowski porozmawia z siostrą Łucją kierującą zaprzyjaźnionym z Trójką zakładem opiekuńczo-leczniczym dla dzieci w Piszkowicach. W sobotę od 22.05 tradycyjna wielkanocna audycja specjalna Barbary Marcinik, a w Niedzielę Wielkanocną o godz. 12.05 rozmowa z kardynałem Kazimierzem Nyczem, którą poprowadzą Beata Michniewicz i Paweł Lisicki. Tego samego dnia stacja wyemituje jeden z ostatnich wywiadów z Danutą Szaflarską (autorstwa Katarzyny Stoparczyk; godz. 12.05), a w ramach Sceny Teatralnej Trójki posłuchać będzie można "Zmartwychwstania" w reżyserii Krzysztofa Gosztyły (godz. 21.05).

Ponadto w Wielki Piątek posłuchać będzie można cyklu Marcina Gutowskiego "Droga krzyżowa. Jerozolima 2017" (od 6.00 do 19.00 po każdym serwisie informacyjnym), a gościem Michała Olszańskiego w "Godzinie prawdy" (sobota 15 kwietnia o godz. 12.05) będzie himalaista Adam Bielecki.


Polskie Radio 24 nowe logo.jpg

Polskie Radio 24 zaprasza na specjalne audycje i rozmowy z wyjątkowymi gośćmi, które pojawią się na antenie w okresie Świąt Wielkanocnych. W Wielką Sobotę w "Rozpruwaczu Kulturalnym" o godz. 18.15 pojawi się dr Marcin Napiórkowski – semiotyk kultury, zajmujący się mitologią współczesną, pamięcią zbiorową i kulturą popularną, z którym prowadzący program Jakub Moroz porozmawia o gnozie w kulturze współczesnej. W specjalnym, świątecznym, wydaniu magazynu podróżników Travel24 będzie można usłyszeć o fenomenie i misteriach Wielkiego Tygodnia w hiszpańskiej Andaluzji. Elżbieta i Andrzej Lisowscy zaproszą słuchaczy do Malagi i kilku miast prowincji Kadyksu, gdzie już trzykrotnie towarzyszyli przygotowaniom, próbom i procesjom Wielkiego Tygodnia. Autorzy przybliżą nie tylko kulisy Semana Santa, ale i towarzyszące jej dźwięki.

W Niedzielę Wielkanocną gościem Adriana Klarenbacha w audycji o godz. 16.14 będzie Ksiądz Dariusz Oko. W świątecznym wydaniu Życia z duszą lub bez Filipa Memchesa pojawi się Marcin Pospieszalski, basista, multiinstrumentalista. Tematem rozmowy będzie jego najnowszy projekt – wydana przez Polskie Radio płyta „Dekalog”. Ścieżkami Jerozolimy powędrują Elżbieta i Andrzej Lisowscy – twórcy Magazynu Podróżników Travel24, którzy wielokrotnie odwiedzali Ziemie Świętą W cyklu Małgorzaty Głogowskiej: Moje życiowe Zmartwychwstanie. Świadectwo usłyszymy osobiste świadectwa wiary zarówno osób znanych jak i tych, o których na co dzień nie słyszymy. Rozmówcy podzielą się swoimi historiami, zdradzą, w którym momencie życia poczuli więź z Bogiem, powiedzą kiedy ich wiara zmartwychwstała.

W Wielkanocny Poniedziałek w specjalnym wydaniu Travel24 Elżbieta i Andrzej Lisowscy przejdą  śladami chrześcijan w Indiach. W programie: inne spojrzenie na wielkie i pełne kontrastów Indie. Jak w tamtym świecie znajdują się chrześcijanie? Skąd i kiedy przybyli? Autorzy wędrują ich śladem m.in. przez sanktuaria i kościoły prowincji Kerali, Goa, Bengalu Tamilnadu pokazując od środka świat chrześcijan Subkontynentu Indyjskiego.  


czwórka logo 663.jpg

W Wielki Piątek 14 kwietnia od godz. 6.00 Czwórka zaprosi do wspólnego przygotowywania Świąt. W audycji Dzień kobiet Weronika Madejska opowie jak zrobić bezy bez jajek i mazurka bez glutenu. W Stacji Nauka po godz. 12.00 Patryk Kuniszewicz opowie, jaki wpływ ma post na działanie organizmu.

O godz. 14.00 w audycji Dajesz radę Marta Hoppe zapyta specjalistów dlaczego potrzebujemy wyciszenia. O godz. 15.00 w Czacie Czwórki Piotr Firan porozmawia o tym, co daje samokontrola i odmawianie sobie przyjemności. Po południu i wieczorem Czwórka zaproponuje słuchaczom refleksję i wyciszenie w specjalnych audycjach Drzewo życia (godz. 18.00), Można inaczej… (godz. 20.00) i 120 minut wyciszenia (godz. 22.00). 

W Wielką Sobotę Patryk Kuniszewicz w Sobotologii (godz. 8.00) poprowadzi mini warsztaty wielkanocne i podpowie, jak przygotować świąteczny koszyczek i ozdobić jajka. W Pasjonautach (godz. 11.00) Beata Kwiatkowska porozmawia ze swoimi gośćmi: Wiktorem Kochatovem i Martą Siembab o tym, jak powstają perfumy i czy można mieć na sobie zapach babki wielkanocnej, potłuczonego szkła, a nawet muzyki lub filmu. O godz. 15.00 w Kluczu kulturowym Justyna Majchrzak przedstawi dawne zwyczaje i tradycje wielkanocne w polskich dworach szlacheckich. O godz. 19.00 Czwórka zaprosi na Muzykę Dobrego Słowa Małgorzaty Bartas-Witan, natomiast wieczorem usłyszeć będzie można wielkanocne selekcje muzyczne w świątecznych audycjach Wielkanocne babki... mają głos (godz. 20.00) Urszuli Kaczyńskiej oraz w Klubowych Pisankach (godz. 22.00) Norberta Borzyma

W Niedzielę Wielkanocną Mateusz Kulik w audycji Tędy po trendy (godz. 8.00) porozmawia z Dagmarą i Piotrem – uczestnikami 40. wyprawy antarktycznej na Spitsbergen, którzy opowiedzą jak wyglądają święta i codzienność na "końcu świata". W ramach odpoczynku po wielkanocnym śniadaniu, Hanna Dołęgowska w audycji Co Was kręci (godz. 11.00) zaprosi słuchaczy na wyprawę rowerem po Amazonce – Dawid Andres i Hubert Kisiński podjęli się niecodziennego wyzwania przepłynięcia rzeki rowerem osadzonym na dwóch pływakach. W Sztuce jedzenia o godz. 15.00 Beata Kwiatkowska wraz z historykiem sztuki Konradem Schillerem zgłębią często stosowany i lubiany przez artystę motyw jajka w obrazach Salvadora Dalego. 

Poniedziałek  Wielkanocny w tym roku przypadnie w Światowy Dzień Kostki Rubika, dlatego 17 kwietnia gośćmi Kamila Jasieńskiego w audycji Pierwsze słyszę (godz. 7.00) będą twórcy Polskiego Stowarzyszania Speedcubingowego oraz portalu dla pasjonatów Kostki Rubika. O godz. 12.00 tematem przewodnim Stacji Nauka będzie "sanus per aquam", czyli "zdrowy poprzez wodę" – w audycji Patryka Kuniszewicza będzie można się dowiedzieć m.in.: czy bicze wodne faktycznie poprawiają krążenie oraz czy sauna parowa pomaga wyleczyć przeziębienie.


polskie radio dla zagranicy logo

Polskie Radio dla Zagranicy zaprasza na specjalne, wielkanocne audycje w języku polskim, wśród których pojawi się m.in. opowieść o wiernej kopii Całunu Turyńskiego, która pielgrzymuje po Polsce (rozmowa z ks. Zbigniewem Dudkiem z Towarzystwa św. Pawła, który towarzyszy peregrynującej relikwii i głosi rekolekcje); reportaż o Wielkanocy na Wileńszczyźnie (historia najpiękniejszych polskich zwyczajów – rozmowy z etnografami i twórcami ludowymi) oraz materiały o Wyspie Wielkanocnej, wolontariuszach projektu "Dzieci Haiti", a wreszcie  rozmowa z ks. Krzysztofem Ołdakowskim o duchowym i religijnym wymiarze Świąt Wielkiej Nocy.

Redakcja Wschód nadająca audycje w językach białoruskim, rosyjskim  i ukraińskim zaprezentuje m.in. polskie wielkanocne hymny i pieśni oraz materiały o tradycjach wielkanocnych w Polsce, na Białorusi i na Ukrainie. Posłuchać będzie można również o ikonach z w Muzeum Narodowym w Krakowie, ale również elementach pogańskich w tradycji Świąt Wielkanocnych.

Z kolei wśród audycji w językach angielskim i niemieckim pojawi się m.in. reportaż z Muzeum Etnograficznego w Warszawie na temat polskich zwyczajów wielkanocnych i materiał o tym, jak cudzoziemcy mieszkający w Polsce spędzają Święta Wielkanocne. Dopełnieniem tej tematyki będzie rozmowa z ks. Wiesławem Dawidowskim, kapelanem społeczności anglojęzycznej w Warszawie.


logo_polskieradio-ok_ok.jpg

Z okazji Świąt Wielkanocnych Portal Polskiego Radia przygotował wiele wyjątkowych materiałów multimedialnych. Wśród nich m.in. rozmowa z ks. Krzysztofem Ołdakowskim z redakcji katolickiej Polskiego Radia – o przeżywaniu Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, rozmowa z ks. Bogdanem Bartołdem proboszczem Archikatedry św. Jana Chrzciciela w Warszawie – o znaczeniu świąt Wielkanocnych.

W ramach przedświątecznych przygotowań proponujemy też wideoprzepis na zdrowego mazurka bez pieczenia opracowany przez Karolinę i Macieja Szaciłłów – ekspertów od zdrowego żywienia i blogerów kulinarnych.

Sprawdzimy też, jak święta spędzają Polacy na Wschodzie. Porozmawiamy o tym z Andżeliką Borys ze Związku Polaków na Białorusi, a także z Antonim Miarczyńskim z sekcji ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy i Zbigniewem Wojciechowskim prezesem stowarzyszenia "Wspólne korzenie" – o akcji ściągnięcia kilkudziesięciu polskich rodzin z kresów wschodnich, aby mogli spędzić Wielkanoc w Polsce.

bk