Teatr Polskiego Radia

O polskich mitach narodowych w Pierwszym Programie

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2013 17:10
"Beniowski. Fragmenty poematu" to próba zmierzenia się z mechanizmami powstawania mitów narodowych. Do podróży przez fragment polskiej historii zaprasza Jan Warenycia, który przybliża poemat Juliusza Słowackiego.

 

Autor:
Juliusz Słowacki

Adaptator i reżyser:
Jan Warenycia

Realizator:
Paweł Szaliński

Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski

Obsada:
Andrzej Ferenc, Olgierd Łukaszewicz, Henryk Talar, Marcin Troński, Grzegorz Damięcki, Monika Kwiatkowska, Anna Apostolakis, Beata Jankowska, Katarzyna Łaska

Fragmenty poematu Juliusza Słowackiego układają się w  pełną dygresji opowieść o początkach niezwykłych przygód Maurycego Kazimierza Zbigniewa Beniowskiego – konfederata, podróżnika i wielkiego patrioty. Słuchowisko poetyckie Jana Warenyci, idąc za myślą Słowackiego, próbuje wyjaśnić mechanizm tworzenia się polskich mitów narodowych.

Patos przeplata się tu z ironią, a niekiedy i drwiną. Napisany w początkach XIX wieku poemat przenosi nas w czasy Konfederacji Barskiej, bezpośrednio poprzedzającej i będącej jedną z głównych przyczyn pierwszego rozbioru Polski. Młody, romantyczny pan Maurycy zostaje wplątany w wir wydarzeń, których znaczenia nie jest w stanie ani w pełni zrozumieć, ani świadomie w nich uczestniczyć. Jego doświadczenie życiowe, wyniesione z prowincjonalnego zaścianka szlacheckiego, ogranicza się do bardzo prostych nakazów religijnych, moralnych i patriotycznych.

Niedokończony poemat J. Słowackiego urywa się w momencie, gdy przed wysłanym z misją narodową bohaterem otwiera się świat w całej swej złożoności i pięknie. Czeka go, podobnie jak rzeczywistego Beniowskiego i Słowackiego, gorzki los emigranta, których jedyną realnie istniejącą ojczyzną staje się język i wielowiekowa kultura narodu.

Zobacz więcej na temat: Polecamy