Polskie Radio Dzieciom

Zagadkowa Niedziela

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2008 08:00
Zagadkowa Niedziela o tradycjach i obrzędach w Dzień Zaduszny.

Dziś oddajemy hołd modląć się za zmarłych. Obchody Święta zapoczątkował Święty Odilon w roku 998 ale dopiero w XIIw (w Polsce w XIIw) tradycja ta rozpowszechniła się na cały Kośćiół Katolicki. W 1915 roku Papież Benedykt XV zezwolił na odprawianie mszy świętej w intencji poleconej przez wiernych. W Dzień Zaduszny tradycją jest chodzenie na groby bliskich, palenie zniczy, modlitwy i odprawianie mszy w intencji zmarłych. Z obrzędów ludowych przetrwał jeszcze gdzieniegdnie zwyczaj karmienia dusz zmarłych, przybyłych w tym dniu z zaświatów na ziemie. W tym celu zostawiano na stole chleb z masłem lub cały obiad. Specjalnie wypiekanym chlebem dzielono się także z żebrakami modlącymi się za dusze zmarłych (stąd nazwa 'Dziady'). Chleb w zależności od regionu posiadał swoją nazwę np. 'Powałka', 'Petryczka', 'Zaduszka' lub 'Chleb Umarłych'. Do obrzędów zadusznych należy także specjalna msza odprawiana w tym dniu zwana 'pominkami'. Dzisiejsza Zagadkowa Niedziela o zwyczajach związnaych z Zaduszkami w Polsce i na świecie. Zapraszamy!

Zagadkową Niedzielę wspierają:

 

''



Zobacz więcej na temat: religia POLSKA obiad
Zobacz także
Czytaj także

Żeby dusza przemówiła..

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2007 00:00
Jeśli myślimy o duszy, ma ona dla nas wymiar nie tyle realny, co symboliczny. Przyjmujemy jednak, że jest. Zastanówmy się czy jej działanie ujawnia się w życiu człowieka, jak poznać jej potrzeby, a może na co dzień mieć z nią kontakt?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Święto Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2008 17:45
W Pulsie Trójki porozmawiamy o tym, co przeszkadza nam - wierzącym i niewierzącym - w przeżywaniu tych dni. Gośćmi będą Tomasz Terlikowski, redaktor naczelny Ekumenicznej Agencji Informacyjnej - i socjolog, Andrzej Bukowski.
rozwiń zwiń