Polskie Radio Dzieciom

Pierwsze kolonie, albo obóz. Od czego rozpocząć naukę samodzielności? Podpowiadamy w "Strefie Rodzica"

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2024 16:10
Wielu rodziców zastanawia się kiedy jest ten właściwy czas, aby wysłać dziecko na samodzielny wyjazd wakacyjny. Czy przygotowywać dziecko metodą małych kroków, czy od razu rzucić na głęboką wodę? Wątpliwości rozwiały ekspertki "Strefy Rodzica": psycholog dziecięcy Marta Bąkowska i Joanna Narożniak - wieloletnia rzecznik prasowa Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Warszawie.
Jak przygotowywać dziecko do samodzielnego wyjazdu?
Jak przygotowywać dziecko do samodzielnego wyjazdu?Foto: shutterstock.com/Viktoriia Hnatiuk

Zbliżająca się majówka może być doskonała okazją do sprawdzenia, czy dziecko czuje się wystarczająco pewnie, aby wakacyjny wyjazd nie był dla niego dodatkowym stresem, a również rodzicom pozwolił zachować spokój podczas rozłąki. - Dobrze jeśli dziecko wyjeżdżało wcześniej do babci lub cioci i ma już doświadczenie z rozstaniem z rodzicami i opieką kogoś innego - zauważyła Marta Bąkowska, dodając jeśli dziecko na co dzień nie ma zbyt wiele uwagi rodziców, to samotny wyjazd nie będzie dobrym rozwiązaniem.

Zanim podejmie się decyzje o zapisaniu dziecka na samodzielny wyjazd warto gruntownie tę sprawę przedyskutować. - To, że dziecko mówi o samodzielnym wyjeździe, oznacza że powoli staje się do niego gotowe. Może to być punkt wyjścia do rozmów na ten temat i oswajania się z tematem. Zanim się zgodzimy warto zapytać o to, kto jeszcze jedzie na dany obóz i skontaktować się z rodzicami w celu zasięgnięcia opinii - doradziła psycholog.

Joanna Narożniak podkreśliła zaś, że zanim wyślemy dziecko na zorganizowaną formę wypoczynku warto zajrzeć na stronę www.wypoczynek.men.gov.pl, gdzie dowiemy się czy jest ona legalna i bezpieczna. - Przede wszystkim doradzam jednak rozmowę z dziećmi i przedyskutowanie tego jak oni widzą taki wyjazd, czego się spodziewają, a na co powinni zwrócić uwagę.

Jak przygotowywać dziecko do samodzielnego wyjazdu, na jakich kompetencjach się skupić i czy warto przełamywać dziecięcą niechęć do dłuższych rozstań z rodzicami? Zapraszamy do wysłuchania załączonego zapisu audycji.


Posłuchaj
119:10 [DAB]Dzieciom (PCM) 29 kwiecień 2024 21_00_29.mp3 Pierwsze kolonie - jak przygotować dziecko? Odpowiedź w Strefie Rodzica

 


Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska
Goście: Marta Bąkowska psycholog dziecięcy i Joanna Narożniak wieloletnia rzecznik prasowa Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Warszawie.
Data emisji: 29.04.2023
Godzina emisji: 21.00

Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskierdio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy? Podpowiadamy

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2022 10:00
W codziennym życiu dzieci towarzyszą im dorośli, którzy wspierają ich w trudnych momentach. Rodzice uświadamiają dzieciom pewne tematy i rozmawiają w nim na tematy trudne, ale jednocześnie nieuniknione. Może jednak zdarzyć, że rozmowa przybierze taki obrót, w którym dzieci postawią tak trudne pytania, że znalezienie odpowiedzi może się okazać po prostu niemożliwe. CO w takiej sytuacji? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Magdaleną Górską, autorką książki "Aliaszka" gościem audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielka miłość małych ludzi. Jak nauczyć dzieci właściwego rozumienia uczuć?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2024 13:44
Jak wyglądają "objawy" miłości i przywiązania u dziecka, które rozwija się w zdrowy i właściwy sposób? Na co należy zwrócić uwagę i jak dbać o to, aby dziecko właściwie rozumiało miłość, nie myliło jej z innymi emocjami i wiedziało jak zareagować, kiedy ktoś mógłby chcieć jej nadużyć? Gośćmi Joanny Ficińskiej była psycholog Marta Bąkowska z Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" oraz Lucyna Kicińska, wieloletnia szefowa telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Zapraszamy do lektury i do wysłuchania audycji!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Montessori to coś więcej niż drewniane zabawki. Jak wybrać odpowiednią placówkę?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2024 13:29
- Jeśli spotkamy przedszkole, które w nazwie ma wróżki lub elfy to już wiemy, że nie jest ono oparte na metodach Montessori ponieważ jej założycielka mówiła, żeby nie wprowadzać do świata dziecka poniżej 6. roku życia nierealnych postaci i fantazjowania - podkreśliła Emilia Polnau-Hatala, zwracając uwagę, aby dokładnie sprawdzić wybraną wcześniej placówkę, zanim poślemy tam swoje dziecko. Na czym polega metoda Montessori i dlaczego tak ważny jest tam wykształcony i kompetentny personel, opowiedzieli goście Strefy Rodzica w "Polskim Radiu Dzieciom".
rozwiń zwiń