Nauka

Neurotyka poznasz po zapachu

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2014 00:02
Po samym zapachu osoby - znacznie trafniej niż po jej zdjęciu - umiemy rozpoznać, czy jest ona dominująca albo czy może jest neurotykiem.
Neurotyka poznasz po zapachu
Foto: Glow Images/East News

Zapach dominacji się nam podoba, natomiast zapach neurotyzmu – nie - wynika z badań Agnieszki Sorokowskiej z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Psycholog sprawdzała w swoich eksperymentach m.in. czy ludzie umieją ocenić wybrane cechy osobowości człowieka na podstawie zapachu. Zbadała też, czy trafniejszych ocen dokonują mężczyźni, kobiety czy dzieci.

W eksperymentach uczestniczyły dwie grupy osób: badani oraz tzw. dawcy zapachu. Dawcy zapachu wypełniali kwestionariusze osobowości, dzięki którym można było stwierdzić, jak bardzo ktoś jest dominujący, ekstrawertyczny, neurotyczny czy otwarty na nowe doświadczenia. Próbkami zapachów  były m.in. koszulki, w których dawcy zapachu spali przez trzy noce. Badani dostawali do powąchania próbki zapachów i na ich podstawie mieli ocenić cechy osobowości dawcy zapachu.

Ekstrawertyzmu ani otwartości na nowe doświadczenia nie udawało się badanym "zwąchać", ale nosy badanych okazały się bardzo sprawnymi narzędziami do oceny neurotyzmu oraz dominacji innej osoby.

Istnieją dwie drogi, które łączą zapach człowieka i jego osobowość. Jak wyjaśnia Sorokowska, jedna z tych dróg to hormony. - A z poziomem hormonów wiąże się zarówno neurotyzm (serotonina), jak i dominacja (testosteron i kortyzol). Drugą drogą, która osobowość może wiązać z zapachem są emocje - mówi psycholog. Na podstawie zapachu - wiadomo to już z wcześniejszych badań - człowiek jest w stanie rozpoznać także emocje drugiej osoby, np. stres.

Jeśli chodzi o zapach dominacji, to najtrafniej umiały go ocenić kobiety w próbkach pobranych od mężczyzn, a także mężczyźni w próbkach pobranych od kobiet. Słabiej rozpoznawany był zapach dominacji u osób tej samej płci. Jeśli zaś chodzi o dzieci (w wieku 6-7 lat), to nie umiały one trafnie odgadnąć, czy dany zapach pochodzi od osoby dominującej. - Może to świadczyć o tym, że dominacja ma znaczenie przede wszystkim w kontekście płciowym - komentuje Agnieszka Sorokowska.

Z kolei zapach neurotyków przyjemny nie jest. - Osoby, których zapach podobał się badanym najbardziej, cechowały się wysoką dominacją i niską neurotycznością - informuje psycholog.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: NAUKA biologia