Nauka

Szybka ewolucja ptaków

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 13:00
By wzbić się w powietrze musiały zmaleć ponad dziesięciokrotnie; zajęło im to wiele milionów lat. O tym, jak w procesie ewolucji grupa dinozaurów dała początek ptakom, piszą naukowcy w tygodniku „Science”.
Audio
Szybka ewolucja ptaków
Foto: fot. sxc.hu

Najpierw te tak zwane teropody były duże i w większości mięsożerne. Dwieście milionów temu zaczęły się zmniejszać. Ich rozmiary zmalały dwunastokrotnie; spadła też masa - na początku ważyły średnio 163 kilogramy, pięćdziesiąt milionów lat później - niecały kilogram, jak w przypadku Archaeopteryxa, pierwszego znanego ptaka.

Jak piszą w „Science” naukowcy z Europy i Australii, zmiany ewolucyjne zachodziły u tych teropodów cztery razy szybciej niż u innych dinozaurów: skróciły się pyski, zmalały zęby, pojawiły się pióra. Prawdopodobnie zmiany te wpływały na siebie wzajemnie i to doprowadziło w stosunkowo krótkim czasie do powstania ptaków.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA paleontologia
Czytaj także

Naukowcy odkryli Pinokia rex - nowego dinozaura

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2014 00:01
Miał długi prosty pysk i dlatego nadano mu imię od jednej ze znanych postaci z literatury. Odkryty dinozaur, a raczej jego szkielet, zaskoczył naukowców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uskrzydlony dinozaur miał aż cztery skrzydła

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2014 14:00
Miał też wyjątkowo długie pióra i żył na terenie dzisiejszych Chin. Znalezione szczątki niezwykłego dinozaura naukowcy opisują na portalu tygodnika „Nature”.
rozwiń zwiń