Nauka

100 nieznanych kurhanów pod Szczecinem

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2014 21:00
W lesie niedaleko miejscowości Strumiany na wschód od Szczecina naukowcy odkryli ponad 100 nieznanych dotąd kopców.
Wykopaliska archeologiczne. Zdjęcie ilustracyjne
Wykopaliska archeologiczne. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Hanay/Wikimedia Commons/CC

- Kurhanów mogło być więcej, ale część zapewne uległa zniszczeniu w czasie prac leśnych – wyjaśnia odkrywca Grzegorz Szalast, doktorant w Katedrze Archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego.

Badacz wyróżnił 114 regularnych kopców tworzących trzy wyraźne skupiska. Ich wymiary mieszczą w granicach ok. 6-8 m średnicy oraz 0,4-0,7 m wysokości.

Lipcowe wykopaliska pod kierunkiem prof. Grzegorza Domańskiego potwierdziły, że kopce zostały uspane przez ludzi. - Niestety nie potrafimy nadal dokładnie określić czasu ich wzniesienia - mówi Szalast.

Dalsze analizy danych z lotniczego skaningu laserowego dla tego regionu przyniosły kolejne interesujące dla naukowców spostrzeżenia. Okazało się, że na drugim brzegu rzeki Iny, w odległości ok. 3 km, położone są znacznie większe kopce. Ich wymiary osiągają ok. 10-25 m średnicy a wysokość waha się od 3 do 5 m. - Być może zasadne jest powiązanie ich z doniesieniami Martina Wehrmanna - badacza historii Pomorza z 1894 roku, który pisał wówczas, iż pastor Juhr z Poczernina miał przekazać do zbiorów muzealnych naczynia ceramiczne pochodzące z okolicznych kurhanów z grobami w skupiskach kamiennych. Do dziś ich lokalizacja pozostawała nieznana – opowiada Szalast. Być może właśnie je odnaleziono.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: NAUKA archeologia
Czytaj także

Unikatowe odkrycie koło Opatowa: fragment bulli antypapieża

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 16:31
Fragment ołowianej bulli z XV wieku należącej do antypapieża Jana XXIII znaleźli członkowie Stowarzyszenia "Sakwa" w Brzeziu koło Opatowa w świętokrzyskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy odkryli w Gruzji rzymskie termy

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014 22:22
W Gonio, na południe od Batumi, polski zespół badawczy odkrył łaźnie zbudowane i użytkowane przez rzymskie wojsko ok. 2 tysiące lat temu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wichury odsłoniły nowe ryty z Nazca

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2014 15:20
Słynne geoglify z płaskowyżu Nazca (Peru) do dzisiaj potrafią zaskoczyć badaczy. Właśnie zobaczyliśmy nowe, odsłonięte przez silne wichury i burze piaskowe.
rozwiń zwiń