Nauka

Odkryto gen odpowiedzialny za Jet Lag

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2014 22:22
Naukowcy zidentyfikowali główny gen odpowiedzialny za cykle zasypiania i budzenia się. Może to pomóc w wynalezieniu sposobu na szybkie kontrolowanie, kiedy nasz organizm powinien wejść w stadium uśpienia, a kiedy pownniśmy się obudzić.
Odkryto gen odpowiedzialny za Jet Lag
Foto: Glow Images/East News

Odkrycie roli genu, nazwanego Lhx1 pozwoli pomóc tym, którzy pracują na nocne zmiany i turystom zmagającym się ze zmęczeniem po długiej podróży samolotem. Poza tym na odkryciu mogliby skorzystać wszyscy mający problemy z bezsennością.

- Część schorzeń układu nerwowego powodowana jest zaburzeniami snu. Jeżeli udałoby się przywrócić normalny cykl snu, byłoby to połową sukcesu w walce z bezsennością i zmęczeniem - powiedział prof. Panda z Salk Institute w Stanach Zjednoczonych, ośrodka który prowadzi badania nad genem.

Jet Lag to syndrom nagłej zmiany strefy czasowej. Gdy z Warszawy przelecimy do Nowego Jorku, to nasz organizm musi być aktywny jeszcze kilka godzin, bo zmrok zapadnie dużo później, niż tam skąd przylecieliśmy. Dlatego czesto z jet lagiem zmagają się turyści, odbywający długie podróże samolotem. Charakteryzuje się on zaburzeniami snu i koncentracji prowadzącymi do krańcowego zmęczenia.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA genetyka biologia
Czytaj także

Czas na poznanie całego genomu człowieka

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2013 23:00
Jakie pożytki płyną z poznania całego genomu człowieka? Prof. Bożena Kamińska-Kaczmarek opowiedziała o potrzebie badania całych genomów człowieka i o pożytkach płynących z tej wiedzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z żyjących materiałów wyrosną produkty

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 15:00
Badacze z Bostonu pracują nad materiałami bakteryjnymi, które zrewolucjonizują procedurę produkcji. Bakterie same wykonają cała robotę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Patriotyzm jest starszy od ludzkiej mowy

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2014 21:11
I także jest zapisany w genach. O nim i innych dziwnych cechach Homo sapiens mówi dr Marcin Ryszkiewicz.
rozwiń zwiń