Nauka

Tektonika księżyca Jowisza może wspomagać życie

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2014 14:00
Lodowy księżyc Jowisza Europa posiada własną, lodową wersję ziemskiej tektoniki.
Europa
EuropaFoto: NASA.

Warstwy lodu naciskają na siebie i zachodzą podobnie jak dziejensię to z ziemskimi płytami tektonicznymi.

 

Europa od dawan jest jedną  najpoważniejszych kandydatek na miejsce, gdzie może istnieć życie. Jest tam mnóstwo wody, która skrywa się pod pokrywą lodu o grubości 20-30 km.

 

Najnowsze badania wskazują, że na Europie tworzą się wciąż nowe  pokłady lodu, a stary lód gdzieś znika. Prawdopodobnie powraca do oceanu, który znajduje się pod spodem.

 

Simon Kattenhorn z University of Idaho i jego zespół wykorzystali zdjęcia sondy Galileo, aby na podstawie spękań powierzchni odtworzyć historię tektoniczną Europy. Okazało się, że - po wykonaniu "stykówki" - brakowało tam kawałka lodu o wielkości stanu Massachusetts. Njlepszym wyjaśnieniem tego fenomenu było założenie, że zniknął pod powierzchnią sąsiednich partii lodu.

 

Na Ziemi podobne zjawiska zachodzą cały czas, choć tu za proces odpowiada gorące jądro naszej planety. Coś podobnego musi wydarzać się na Europie.

Temperatura powierzchni tego księżyca Jowisza to -173°C, ale głęboko pod powierzchnią wynosi ok. 0 stopni. Być może ta różnica odpowiada za to, że poszczególne wartwy lody poruszają się z różną prędkością.

 

To może oznaczać, że materiał preorganiczny, jaki po Układzie Słonecznym roznoszą np. komety, mógł z powierzchni Europy dostać się w rejony, gdzie temperatura sprzyja rozwojowi życia.

 

Wyniki analiz publikuje "Nature Geoscience".


(ew/newscientist)

Zobacz więcej na temat: NAUKA astronomia
Czytaj także

ESA wybrała miejsca lądowania na komecie

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2014 20:55
Wysłana przez Europę misja Rosetta ma zakończyć się wysłaniem na kometę 67P/Churyumov-Gerasimenko próbnika. ESA wytypowała 5 celów. Nikt wcześniej nie lądował na komecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierścienie Saturna dźwięczą. I wydają sekrety swojego właściciela

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2014 15:00
Podsłuchiwanie wibracji pierścieni Saturna może mieć wielkie znaczenie. Niesie informacje o wewnętrznej budowie planety.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Meteoryt z Nikaragui mógł pochodzić z planetoidy

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2014 20:00
Kosmiczną eksplozję w Nikaragui mógł wywołać fragment planetoidy, która przelatywała niedaleko Ziemi - uważają astronomowie.
rozwiń zwiń