Nauka

Francuzi badają nieznane rejony Gujany

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2015 18:00
Pięćdziesięciu naukowców wyruszyło na zbadanie dziewiczego rejonu francuskiej Gujany. Ekspedycję zorganizowało Francuskie Muzeum Przyrodnicze i pozarządowa organizacja Pro-Natura International z siedzibą w Paryżu, która ma ponad czterdzieści filii na całym świecie.
Audio
  • Wyprawa do dziewiczego rejonu Gujany - M. Brzeziński / IAR
Dżungla
DżunglaFoto: Glow Images/East News


Masyw Mitaraka leży w gujańskiej dżungli przy granicy z Brazylią. Do najbliższej wioski jest stamtąd 150 kilometrów. Nigdy wcześniej nie stanęła tam ludzka stopa.

Najpierw na miejsce udała się jednostka wojskowa, aby zbudować prowizoryczne lądowisko i wyciąć do niego przejście, bo dostęp w ten rejon Gujany jest możliwy tylko z powietrza. Tą drogą dostarczono ponad sześć ton sprzętu.

Naukowcy, głównie przyrodnicy, mają nadzieję na odkrycie tam nieznanych gatunków ryb, węży i owadów. To te ostatnie najbardziej interesują badaczy oceniających, iż w Gujanie jest około 100 tysięcy gatunków insektów, ale nauka zna ich tylko 18 tysięcy.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: biologia NAUKA
Czytaj także

Kot się chowa, by zwalczyć stres

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2015 00:45
Długo nie było wiadomo, dlaczego koty lubią pudła. Okazało się, że dzięki pudłom, do których może dać nura, kot zwalcza lęki związane z przeniesieniem się w nowe miejsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czerwona cebula - od teraz bez łez

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2015 12:00
Brytyjski rolnik mówi, że wyhodował cebulę, która smakuje zwyczajnie, ale nie piecze i nie drażni oczu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Życie mogło pojawić się miliard lat wcześniej

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2015 12:00
Naukowcy sądzili, że pierwsze oznaki życia na Ziemi pojawiły się w miliardy lat temu. Wiemy to, gdyż wówczas pierwsze organizmy zajęły się przetwarzaniem azotu, co wpłynęło na skład chemiczny otoczenia.
rozwiń zwiń