Nauka

Spędzą rok na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2015 10:00
To będzie historyczna misja w podboju kosmosu. Załoga, która startuje dziś z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie spędzi na orbicie rok - ich pobyt na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej będzie dwa razy dłuższy niż zwykle.
Audio
  • Spędzą rok na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - Informacyjna Agencja Radiowa / R. Motriuk
Spędzą rok na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
Foto: NASA

Lecą dwaj Rosjanie - Michaił Kornienko i Giennadij Padałka oraz Amerykanin Scott Kelly. Padałka wróci za pół roku, ale Kelly i Kornienko zostaną na dwanaście miesięcy. Naukowcy chcą bowiem sprawdzić, jak długi pobyt w
kosmosie wpływa na ludzkie ciało.

- Pamiętacie, jak w dzieciństwie huśtaliście się na drabinkach głową w dół? Czuliście w okolicach oczu taki ucisk. Astronauci mogą czuć to samo, bo nieważkość może zmieniać przepływ płynów w organizmie, a to z kolei może
mieć wpływ na wzrok - wyjaśnia doktor John Charles z NASA.

Ciała astronautów będą badane na siedem różnych sposobów. Chodzi między innymi o formę fizyczną, przyjazne człowiekowi mikroby czy metabolizm. Start kapsuły Sojuz o 21:42 czasu polskiego.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA astronautyka NASA
Czytaj także

Sonda New Horizons przesłała pierwsze zdjęcia Plutona

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2015 01:00
Na razie nie robią wrażenia, ale to i tak najbliższe ujęcia, jakie kiedykolwiek zrobiliśmy. A najlepsze jeszcze przed nami, bo sonda dopiero zbliża się do celu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Astronautka z ISS zaśpiewała w San Remo

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2015 16:00
Widzom festiwalu we włoskim San Remo organizatorzy zapewniają atrakcje nie tylko muzyczne. W kolejnym dniu imprezy połączono się z włoską astronautką Samanthą Cristoforetti, przebywającą na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Misja MMS zbada pole magnetyczne Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2015 21:00
Już za kilka godzin początek niezwykłej misji NASA. Cztery identyczne sondy MMS, które zostaną wystrzelone z Florydy, będą badały w kosmosie zjawisko tak zwanej rekoneksji magnetycznej.
rozwiń zwiń