Nauka

Philae ponownie zadzwonił do domu

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2015 19:00
Europejski lądownik Philae odnowił kontakt z Ziemią z odległości ponad trzystu milionów kilometrów. Kolejny w ostatnim tygodniu sygnał odebrali Amerykanie i przekazali dobrą wiadomość do centrum kontroli misji w niemieckim Darmstadt.
Audio
  • Philae ponownie zadzwonił do domu - IAR / Rafał Motriuk
Philae ponownie zadzwonił do domu
Foto: German Aerospace Center DLR/Flickr

ESA straciła kontakt z lądownikiem na siedem miesięcy. Urządzenie właśnie powraca do życia.

Lądownik Philae wylądował na komecie 67P/Churyumov-Gerasimenko 12 listopada zeszłego roku. Zaciemnienie miejsca lądowania spowodowało, że urządzenie pracował tylko 60 godzin na bateriach zapasowych - nie było w stanie naładować akumulatorów światłem słonecznym. Specjaliście ESA spekulowali, że Philae może powrócić do życia, kiedy dotrze do niego blask naszej gwiazdy.

Lądownik wybudził się z hibernacji tydzień temu i dwukrotnie połączył się z Ziemią. Były to krótkie, kilkudziesięciosekundowe transmisje.

W miniony piątek miała miejsce trzecia „rozmowa” i trwała aż cztery minuty.

Sygnał jest coraz mocniejszy. Zespół inżynierów pracujących przy misji Rosetta ma nadzieję, że będzie coraz lepiej. Aby Philae znów mógł badać powierzchnię komety, Ziemia musi mieć z nim połączenie trwające dziesiątki minut.

ESA przemieściła sondę Rosetta bliżej komety, aby ta miała lepszy kontakt ze swoim lądownikiem. Manewr był ryzykowny, ale udany. Połączenie jest teraz bardziej stabilne.

Nowa transmisja potwierdza, że Philae jest w dobrym stanie. Dociera do niego coraz więcej światła i wkrótce będzie w stanie naładować akumulatory i pracować także w ciągu nocy.

(ew/IAR/PopSci)

Czytaj także

2015 - ESA ma sporo planów

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2015 08:01
Kolejne satelity, kolejni astronauci i kolejne rakiety. Rok 2015 będzie obfitował w różnego rodzaju misje Europejskiej Agencji Kosmicznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Philae wybudzony, ESA planuje

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2015 23:00
Lądownik odezwał się 13 czerwca, po 211 dniach hibernacji. ESA chce podjąć przerwane badania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sonda Rosetta. Czy tajemnice komety dotrą na Ziemię?

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2015 02:54
- Misja sondy Rosetta jest dla cierpliwych. Ma za sobą 11 lat lotu, przebyła 6,4 mld km i miała spektakularne lądowanie - opowiada dr inż. Piotr Orleański
rozwiń zwiń