Nauka

U zwierząt mieszkających w Białowieży naukowcy wykryli groźnego pasożyta

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2016 13:44
Naukowcy z Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży wykryli u zwierząt w Puszczy Białowieskiej nienotowanego dotychczas szerzej w Polsce i Europie tasiemca z rodzaju Spirometra.
Audio
  • Dr Marta Kołodziej-Sobocińska z Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży o zarażonych zwierzętach (IAR)
Sparganoza zwykle nie jest śmiertelna, ale jest bardzo nieprzyjemna
Sparganoza zwykle nie jest śmiertelna, ale jest bardzo nieprzyjemnaFoto: Jerzystrzelecki/Wikimedia Commons/CC

- Po spożyciu mięsa pochodzącego od zarażonego zwierzęcia można zachorować na sparganozę. Wystarczy, że mięso zawierające larwy tasiemców będzie surowe lub niedogotowane - poinformowała dr Marta Kołodziej Sobocińska z IBS PAN w Białowieży.

Kołodziej-Sobocińska zauważyła, że sparganoza była dotychczas znana głównie w krajach azjatyckich, a w Europie notowano ją sporadycznie.

- Stwierdzano pojedyncze przypadki zachorowań we Włoszech, Czechach, Niemczech, ale na terenie Polski jeszcze nie notowano tego schorzenia u ludzi - podkreśliła.

Od 2011 roku myśliwi zaczęli zgłaszać weterynarzom obecność "tajemniczych" larw w mięsie dzików. Były przypadki, gdy długość larw tasiemca przekraczała pół metra.

W ostatnich latach naukowcy z IBS PAN przebadali pod kątem zarażenia tasiemcem Spirometra ponad 150 zwierząt.

Dr Kołodziej-Sobocińska wyjaśniła, że po raz pierwszy tasiemca wykryła pod skórą martwego borsuka w 2013 roki i wtedy zaczęła badać problem.

Odkrycie będzie konsultowane ze służbami weterynaryjnymi i sanitarnymi, aby próbować wypracować sposób postępowania. - Problem jest nowy i nie ma ani prawa, ani norm postępowania, które by go regulowały - wskazała Kołodziej-Sobocińska.

Na razie amatorom dziczyzny naukowcy zalecają długą obróbkę termiczną mięsa lub rezygnację z jego spożycia. Sugerują, by nie pić wody z podejrzanego źródła.

- Wymagane przez prawo polskie i unijne badania weterynaryjne dopuszczające mięso dzików do sprzedaży nie obejmują diagnostyki sparganozy, ponieważ jest to obecnie praktycznie nieznany lekarzom pasożyt - dodała Kołodziej-Sobocińska.

Zaznaczyła, że larwy są trudne do identyfikacji, bo mogą przypominać np. włókna mięśniowe czy ścięgna.

***

Trwają wstępne badania w Puszczy Augustowskiej. Tam również potwierdzono występowanie larw Spirometra, trwają dalsze badania.

PAP, IAR, kk

Zobacz więcej na temat: zdrowie zwierzęta
Czytaj także

Rośnie liczba zachorowań na choroby odkleszczowe. Eksperci: szczepmy się

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2016 10:01
Nie tylko leśnicy, ale także rolnicy, właściciele gospodarstw agroturystycznych i miłośnicy wypoczynku na świeżym powietrzu powinni się szczepić od kleszczowego zapalenia mózgu (KZM) - twierdzą specjaliści, którzy zajmują się chorobami odkleszczowymi.
rozwiń zwiń