Nauka

Dlaczego jesteśmy prawo- albo leworęczni? Przełomowe odkrycie

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2017 11:38
O ludzkiej prawo- lub leworęczności decyduje nie mózg, ale rdzeń kręgowy - dowodzą badania, prowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Dotychczas uważano, że za ludzką prawo- lub leworęczność może odpowiadać aktywność genów w prawej lub lewej półkuli mózgu.

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

W latach 80. XX wieku zaobserwowano, że płody w 13. tygodniu ciąży wykazują preferencję do ssania prawego lub lewego kciuka. Wiąże się to z obserwowaną po urodzeniu tendencją do prawo- lub leworęczności.

Za ruchy rąk i dłoni odpowiada kora motoryczna w mózgu. Wysyła ona sygnał do rdzenia kręgowego, który z kolei "tłumaczy" polecenie na ruch.

Jednak na początku życia płodowego kora motoryczna nie jest jeszcze połączona z rdzeniem kręgowym. Zanim pojawi się to połączenie widoczna jest już preferencja do prawo- lub leworęczności.

To z tego właśnie powodu naukowcy założyli, że za te preferencje może odpowiadać rdzeń kręgowy, a nie mózg.

Potwierdziły to badania genetyczne dotyczące aktywności genów w obrębie rdzenia kręgowego, prowadzone u płodów pomiędzy 8. a 12. tygodniem ciąży.

PAP Nauka w Polsce, kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA
Czytaj także

Ludzie o niebieskich oczach mają jednego wspólnego przodka

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2017 12:23
Naukowcy zidentyfikowali jedną mutację genetyczną, która zaszła 6-10 tys. lat temu powodując niebieski kolor u wszystkich niebieskookich ludzi żyjących obecnie na Ziemi.
rozwiń zwiń