Nauka

Antywodór od Mikołaja

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2010 14:10
CERN ogłasza stworzenie pierwszych strumieni antywodoru. Duża ilość atomów antymaterii pozwoli zrozumieć, czym się różnią od „zwykłych”.

Informacje o strumieniu antycząstek CERN przekazał prasie na Mikołaja. Odkrycie jest ekscytujące, ponieważ przybliża nas do tajemnicy antymaterii. - Antymateria, a właściwie jej brak, to jedna z największych zagadek nauki. Cząstki materii i odpowiadające im antycząstki są identyczne, z wyjątkiem przeciwnego ładunku elektrycznego. Kiedy się zetkną, anihilują. W trakcie Wielkiego Wybuchu, prawdopodobnie zostało wyprodukowane tak samo dużo antymaterii, jak materii. Niemniej jednak nasz świat zbudowany jest z materii, a antymateria, jak się wydaje, znikła – piszą specjaliści CERN w komunikacie. Nie wiemy, dlaczego tak się stało.

Istnienie antymaterii zostało przewidziane teoretycznie przez fizyka Paula Diraca, który nawet zdobył za to Nobla w 1933 roku. Antymateria przypomina „zwykłą” materię, ale ma przeciwny ładunek: anty-elektron jest tam naładowany pozytywnie, a anty-proton niesie ładunek ujemny. Anty-wodór to zatem anty-elektron krążący wokół anty-protonu.

Głównym problemem z utrzymaniem antyatomów było to, że w kontakcie ze zwykłymi atomami anihilują (a zatem zamieniają się w czysta energię – co, nawiasem mówiąc, czyni z nich najlepsze źródło energii we Wszechświecie) . Już dwa tygodnie temu informowaliśmy jednak, że naukowcy z CERN znaleźli na to sposób (przeczytaj >>>): stworzyli specjalną pułapkę magnetyczną, w która udało im się uchwycić 38 atomów anty-wodoru na około 1/10 sekundy. Antyprotony są w niej łączone z pozytronami w pojemniku wytwarzającym pole magnetyczne, a następnie przepuszczane przez wypełnioną próżnią rurę, również wytwarzającą takie pole. W ten sposób fizycy mogą obserwować przemieszczający się strumień atomów antywodoru.

Teraz naukowcy ogłosili plan dalszych badań. Liczą, że będzie można wyprodukować na tyle długi strumień antyatomów, aby zebrać informacje o rzeczywistych różnicach między nimi, a zwykłymi atomami wodoru. Badacze będą także chcieli ustalić, co stało się z całą antymaterią, która powstała podczas Wielkiego Wybuchu.

Tego typu doświadczenia możliwe są tylko w CERN – tylko tam bowiem znajduje się laboratorium skonstruowane specjalnie w celu badania antyprotonów o niskiej energii. Cząstki  tego typu powstają tam od 1995 roku. Wygląda na to, że wielkie środki finansowe, które „wpompowano” w CERN nareszcie zaczynają przynosić owoce.

(ew/CERN/polskieradio.pl)

Zobacz więcej na temat: CERN owoce paula
Czytaj także

Droga do ciemnej materii i boskiej cząstki otwarta

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2010 21:57
Początek ery nowych odkryć", "przełom w fizyce" - takimi słowami określają naukowcy wtorkowy start cyklu zderzeń protonów przy energii 7 TeV i zacierają ręce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozpędzili protony niemal do prędkości światła

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2010 16:46
W najpotężniejszym na świecie akceleratorze cząstek - Wielkim Zderzaczu Hadronów - ponownie padł rekord wysokich energii. Europejscy fizycy pobili tym samym własny rekord ustanowiony w grudniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Super-detektor dziełem Polaków

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2010 07:30
Potrafi w porę ostrzec o niebezpieczeństwie awarii rur, spawów i odlewów, a przy tym jest odporny na promieniowanie
rozwiń zwiń
Czytaj także

Złapali antymaterię

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2010 12:40
Naukowcy z CERN po raz pierwszy w historii pochwycili trwałe cząstki antymaterii. To pierwszy krok do stworzenia napędu jak ze Star Treka?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielkie Wybuchy w Wielkim Zderzaczu

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2010 14:00
Naukowcy w CERN produkują małe "Wielkie Wybuchy". Oglądają młodziutki Wszechświat.
rozwiń zwiń