Nauka

Nowa planeta - Kepler 10b

12.01.2011 17:30
Jesteśmy świadkami jednego z najciekawszych odkryć w historii, naukowcy z NASA znaleźli planetę podobną do Ziemi.

Astronomowie odkryli najmniejszą znaną planetę pozasłoneczną. Jest ona wielkości Ziemi i składa się - podobnie jak nasza planeta - ze skał.

Planeta Kepler 10b – bo tak ją nazwano - ma średnicę o 40procent większą od Ziemi, jej masa jest prawie pięć razy większa od masy naszej planety. Jest od nas oddalona o 560 lat świetlnych.

- Jej macierzysta gwiazda jest podobna do naszego Słońca, tylko starsza. Ma prawie 12 miliardów lat, nasze Słońce jest prawie trzy razy młodsze - mówiła doktor Natalie Batalha z NASA.

Planetę odkrył amerykański teleskop Kepler, który został wysłany w Kosmos specjalnie po to, by szukać planet pozasłonecznych. Astronomowie NASA mówią, że zdjęcia z teleskopu są wyjątkowo dokładne, a odkrycie nowej planety jest jednym z najciekawszych dokonań naukowych w historii ludzkości.

Kepler 10b okrąża swą macierzystą gwiazdę w małej odległości i jest na niej za gorąco, by spodziewać się tam śladów życia. Ale odkrycie dowodzi, że w naszej galaktyce istnieją planety podobne do Ziemi.

Teleskop Kepler będzie ich szukał jeszcze przez ponad trzy lata. O odkryciu poinformowano na 217. spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego w Seattle.

(ki/iar)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Kosmiczny Teleskop Keplera odkrył pięć nowych egzoplanet

Zadaniem urządzenia jest poszukiwanie planet wielkości Ziemi, możliwych do zamieszkania.

Teleskop Keplera, wystrzelony przez NASA, ma zadanie znaleźć planety wielkości Ziemi, możliwe do zamieszkania i znajdujące się w pobliżu gwiazd podobnych do Słońca. Właśnie odkrył pierwsze pięć takich obiektów - planet spoza naszego Układu Słonecznego.

Odkrycie nowych egzoplanet umożliwiła wysoka czułość Keplera, umożliwiająca mu dostrzeżenie zarówno planet małych, jak i dużych. Nowe obiekty nazwano odpowiednio 4b, 5b, 6b, 7b i 8b. Wiadomość została ogłoszona w poniedziałek, 4 stycznia, przez członków zespołu naukowego kierującego pracami teleskopu podczas spotkania American Astronomical Society w Waszyngtonie.

- Obserwacje te przyczyniają się do zrozumienia zasad funkcjonowania systemów planetarnych oraz tego, jak z dysków gazu i pyłu formują się gwiazdy i planety – mówi William Borucki, kierownik zespołu naukowego z NASA Ames Research Center w Moffett Field w Kalifornii. - Odkrycia pokazują, że nasze narzędzie funkcjonuje dobrze. Wiemy już, że Kepler spełni wszystkie cele naukowe, które przed nim stawiamy – dodaje.

Powierzchnia nowych egzoplanet waha się od zbliżonej do Neptuna do większej niż Jowisz. Z powodu ich wysokiej masy i ekstremalnych temperatur określone zostały "gorącymi Jowiszami". Szacowana temperatura planet wynosi od 1200 do 1700 stopni Celsjusza, znacznie więcej niż temperatura rozżarzonej lawy, i jest zdecydowanie za wysoka dla życia, jakie znamy. Wszystkie pięć planet orbituje wokół gwiazd cieplejszych i większych niż Słońce. - Spodziewaliśmy się, że pierwszymi odkrytymi przez Teleskop Keplera będą planety wielkości Jowisza, z niewielkimi orbitami. To tylko kwestia czasu, zanim obserwacje Keplera doprowadzą nas do mniejszych planet z dłuższymi czasami obiegu wokół macierzystych gwiazd. Jesteśmy coraz bliżej odkrycia pierwszego odpowiednika Ziemi – powiedział Jon Morse, dyrektor Wydziału Astrofizyki w kwaterze głównej NASA w Waszyngtonie.

 

Wystrzelony 6 marca 2009 z Cape Canaveral Air Force Station na Florydzie Kepler nieprzerwanie obserwuje ponad 150 000 gwiazd. Przyrządy badawcze teleskopu zmierzyły już setki możliwych sygnałów planet, które teraz są analizowane. Obserwacje z kosmosu potwierdzane są dodatkowymi obserwacjami z Ziemi. W tym celu wykorzystywane są teleskopy Keck I na Hawajach; Hobby-Ebberly i Harlan J. Smith 2.7m w Teksasie; Hale i Shane w Kalifornii; WIYN, MMT i Tillinghast w Arizonie i Nordic Optical na Wyspach Kanaryjskich.

Sygnały planet, których szuka Kepler, mierzone są dzięki spadkowi jasności gwiazd. Planety przechodząc przed swoją gwiazdą, patrząc z Ziemi, na pewien czas przesłaniają jej światło. Z tego, jak duży jest spadek jasności gwiazdy, wnioskowana może być wielkość planety. Temperatury mogą być określone na podstawie cech gwiazdy wokół której orbitują planety i ich okresu orbitalnego.

Jak podkreśla Borucki, długotrwałe poszukiwania egzoplanet przez Keplera powinny znacznie zwiększyć zdolność naukowców do określania rozkładów wielkości planety i okresu orbitalnego w przyszłości. - Obserwacje Keplera powiedzą nam, czy istnieje wiele gwiazd z planetami, które mogłyby stanowić przystań dla życia, czy jednak możemy być sami w naszej galaktyce – dodaje.

Przemysław Goławski

Czytaj także

Rekrutacja na praktyki w agencji kosmicznej

Polscy studenci i doktoranci mogą zgłaszać się na praktyki w NASA. Wybrańcy będą gościć w Instytucie Księżycowym i Planetarnym Houston w Teksasie.
Posłuchaj
00'37 Praktyki w NASA - relacja Rafała Motriuka
więcej

W konkursie organizowanym w ramach programu księżycowego NASA wybierze najlepsze zgłoszenia i uformuje dwa zespoły. Będą one współpracować z naukowcami amerykańskiej agencji kosmicznej przy wyborze najlepszych miejsc lądowania na Księżycu dla przyszłych misji.

Do programu mogą zgłaszać się doktoranci oraz studenci, którzy mają stopień licencjata. Preferowane dziedziny to geologia, nauki planetarne i inne zbliżone (np. astronomia, chemia, fizyka). Mogą zgłaszać się również młodsi studenci, którzy ukończyli co najmniej 50 godzin wykładów, jednak preferowani będą studenci późniejszych lat studiów.

10-tygodniowe praktyki potrwają od 31 maja do 5 sierpnia 2011 r. Wybrani do programu studenci otrzymają stypendia po 5000 dolarów w celu pokrycia kosztów utrzymania w Houston. Dodatkowo studenci zagraniczni otrzymają 1500 dolarów na koszty podróży.

Aplikacje udziału w praktykach można składać na stronie internetowej Instytutu Księżycowego i Planetarnego do 21 stycznia 2011 r. Kryteriami wyboru będą: dotychczasowe wykształcenie, życiorys, doświadczenie, przyszłe cele zawodowe i zainteresowania naukowe.

Dokładne informacje o praktykach NASA są dostępne na stronie internetowej http://www.lpi.usra.edu/lunar_intern/.

kk

Czytaj także

NASA na czacie o planetach

11.01.2011 06:00
Wczoraj wieczorem astronomowie zawodowi i amatorzy - także z Polski - mogli pytać ekspertów NASA o planety pozasłoneczne.
NASA na czacie o planetach
Foto: nasa - wizja artysty.

Amerykańska agencja kosmiczna zorganizował internetowy czat dla wszystkich zainteresowanych. Przyłączenie się do dyskusji było proste - wystarczyło wejść na portal NASA o godzinie 21.30 czasu polskiego.

Na pytania odpowiadała dr Natalie Batalha - koordynatorka misji Kepler. W ramach tego projektu specjalny kosmiczny teleskop szuka pozasłonecznych planet w okolicach stu tysięcy gwiazd w naszej galatktyce. Misja potrwa jeszcze ponad trzy lata.

Rozmowa z internautami zbiega się z konferencją prasową w Seattle, podczas której NASA poinformuje o odkryciu nowej planety pozasłonecznej. Takie gwiazdy są bardzo interesujące dla naukowców, niektóre z nich leżą bowiem w tzw. ekosferze, czyli w takiej odległości od macierzystej gwiazdy, która zapewnia warunki do powstania życia, w tym odpowiednią temperaturę i obecność ciekłej wody. Teraz znanych jest kilkaset egzoplanet. Pierwsze trzy odkrył 20 lat temu polski astronom Aleksander Wolszczan. 

(iar)