Nauka

Samice kapryszą dla dobra gatunku

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2012 23:00
Dzięki wybrednym samicom gatunek może nie tylko przetrwać, ale i dobrze dostosować się do warunków środowiska - informuje "Nature".
Samice kapryszą dla dobra gatunku
Foto: Ltshears/Wikimedia Commons

Dotychczasowe teorie dotyczące bioróżnorodności skupiały się na adaptacjach do środowiska - według nich gatunek mający najlepiej pasujące cechy przeżywał, zaś inne stopniowo wymierały.

Nowa praca naukowców z University of British Columbia oraz austriackiego Międzynarodowego Instytutu Stosowanej Analizy Systemów dotyczy pierwszego teoretycznego modelu, który demonstruje, iż wystarczy dobór naturalny, aby promować długoterminowe współistnienie gatunków. Takie zjawisko dotyczy na przykład żab, świerszczy czy koników polnych o tych samych adaptacjach do środowiska.

Model wskazuje, że gatunki mogą w stabilny sposób współistnieć w tym samym środowisku, o ile spełnione zostaną dwa warunki. Po pierwsze rozmieszczenie zasobów w przestrzeni nie powinno być równomierne - dzięki temu grupy samic o różnych gustach co do samców mogą zajmować rozmaite nisze. Wbrew pozorom, nawet poszczególne części łąki czy jeziora pod wieloma względami się różnią. Po drugie, samice płacą za swoje wygórowane wymagania zmniejszoną przeżywalnością lub płodnością.

Wybredna samica niemal zawsze jest w trudniejszej sytuacji - musi na przykład poświęcać więcej energii na poszukiwanie odpowiedniego samca - albo na unikanie nieodpowiedniego. Dlatego nie zapuszcza się na obszary zajmowane przez samców, którzy wydają się im nieatrakcyjni - dzięki czemu gatunek zachowuje tożsamość.

(ew/pap)

Czytaj także

Koza jak jaszczurka

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2009 12:34
Na Majorce kilka tysięcy lat temu żyły energooszczędne kozy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zakochany plankton

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2010 17:05
Czy drobniutki i ślepy zooplankton dobieraja sobie partnerów seksualnych?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ewolucja zawsze zaczyna się od głowy

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2012 18:20
U zwierząt najpierw ewoluuje głowa, a dopiero później zmienia się reszta ciała - opisują naukowcy na łamach "Proceedings of the Royal Society B".
rozwiń zwiń